Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Profesor Przybylski
piątek, 15 stycznia 2021 13:18
Profesor Przybylski
Nie ma już Wojtka.
Nie wyprowadzi swojej drużyny na żaden
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski –
niedziela, 03 stycznia 2021 19:15
Ryszard Kowalewski –
Ryszard Kowalewski jest artystą malarzem, w środowisku

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Parada Niepodległości po raz trzynasty przejdzie ulicami Gdańska

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 09 listopada 2015 19:43

11 listopada ulicami Gdańska po raz trzynasty przejdzie Parada Niepodległości. Motywem przewodnim tegorocznej parady jest Orzeł Biały. Organizatorem Parady Niepodległości w Gdańsku jest Stowarzyszenia SUM.XIII Parada Niepodległości zacznie się o godzinie 9.00 przy ulicy Podwale Staromiejskie. O godzinie 10:00, po mowie Marszałka Piłsudskiego, rozpocznie się przejście Parady ulicami: Podmłyńska – Wielkie Młyny – Rajska – Jana Heweliusza – Korzenna – Kowalska pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam też, około godziny 11:15 nastąpi część finalna wydarzenia. Zakończenie uroczystości przewidziano na godzinę 11.45. Organizatorzy zachęcają zebranych do uczestnictwa w uroczystej Mszy św. za Ojczyznę, która tradycyjnie rozpocznie się w samo południe w Bazylice Mariackiej. Część uczestników, w tym grupy zmotoryzowane i rekonstrukcyjne, udadzą się natomiast na Targ Węglowy gdzie będą prezentować się szerokiej publiczności.


Wokół Parady Niepodległości każdorazowo organizowane są imprezy towarzyszące. W tym roku jest to „Wieczór Niepodległości” – możliwość spędzenia wieczorów 10 i 11 listopada w gronie znajomych, w gdańskich lokalach oznaczonych barwami biało-czerwonymi, serwujących „dania narodowe w specjalnych cenach.”


W tym roku motywem przewodnim, symbolem XIII Parady Niepodległości jest Orzeł Biały – symbol polskości na przestrzeni dziejów naszej ojczyzny. Inspiracją do tego pomysłu był fakt obchodzenia w tym roku 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Orzeł inspirował, jednoczył, dodawał odwagi. Pod tym symbolem ludzie oddawali życie za niepodległość. Pod tym symbolem świętowali wielkie zwycięstwa.


alt1. O XIII Paradzie Niepodległości i imprezach towarzyszących informować będą gdańszczan plakaty (m.in. dystrybuowane w komunikacji miejskiej czy restauracjach) oraz spoty telewizyjne i radiowe a także strona niniejsza i fanpage https://www.facebook.com/ParadaNiepodleglosci oraz prasa i lokalne portale informacyjne. Ponadto podczas wydarzenia rozdawana będzie jednodniówka okolicznościowa „Orzeł Biały”, zawierająca dodatkowo śpiewnik Paradowy.

2. Pamiątki rozdawane przybyłym przez harcerzy:
• Wpinki (pinsy) z orłem – Wpinany orzełek, na tekturowym kartoniku, wykonany jest wg wzoru stosowanego w II RP dla orła stosowanego na czapkach żołnierskich. Najbardziej znamienici Goście Parady Niepodległości otrzymają jako pamiątki również zapinki do krawata z Orłem w tej samej stylizacji,

• Naklejki z orłem w 5 różnych wzorach: orzeł piastowski, orzeł Władysława Jagiełły, orzeł II RP, orzeł Rządu RP na uchodźstwie, orzeł współczesny – to pięć rodzajów herbu lub godła, które w formie naklejek na odzież rozdanych zostanie zebranym. Dla dzieci i młodzieży stanowić to będzie przede wszystkim element edukacyjny, ale również element pewnej zabawy – możliwość zebrania wszystkich pięciu wzorów. Naklejki i chorągiewki z orłem (a także ciepła kawe i herbatę dla gdańszczan) zapewnia również jeden z Partnerów Parady – Olivia Business Centre.

• Balony z godłem Polski – czerwone balony, z białym orłem w wersji współczesnej, atrakcyjne wizualnie i nieodzowne dla młodszych uczestników.

• Biało-czerwone szaliki i czapeczki oraz kokardy narodowe i orły – w tym roku seniorzy
z Klubu Seniora Motława – Śródmieście przygotują kilkaset wspaniałych, wykonanych na drutach szalików i czapek a także kokard z biało-czerwonej wstążki. Będą też biało czerwone orły.

3. Monidła – na trasie ustawimy 3 duże ścianki z otworem na twarz, do których jako wzorzec wykorzystano plakaty z okresu II Rzeczypospolitej. Jest to bardzo ciekawa forma edukacji i zabawy również dla dorosłych, ciesząca się rosnącą popularnością.

4. Wystąpienie Marszałka Józefa Piłsudskiego – stanowi moment kluczowy, rozpoczynający Paradę.
I tym razem aktor Florian Staniewski przemówi do przybyłych z okna cukierni Pellowski.

5. Oprawa muzyczna – w tym roku rytm maszerującej Parady wyznaczać będzie Orkiestra Dęta LinStarT z Liniewa w strojach galowych a prowadzić śpiew będzie Chór Gryf z Trąbek Wielkich. Na początku Parady odśpiewana ostanie wspólnie wiązanka znanych piosenek patriotycznych, a pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego tradycyjnie Mazurek Dąbrowskiego, Rota, pieśni legionowe.

6. Oprawa teatralna to niespodzianka dla obecnych. Orzeł wykonany przez artystów działających wokół klubu GAK Plama będzie szczególną atrakcją.

7. Nieograniczone możliwości prezentacji – organizacje, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa czy osoby prywatne mogą zaprezentować się w dowolny sposób: za pomocą transparentów, ruchomych dekoracji, przebrań etc. Parada jest okazją do pokazania się z nowej strony dla wszystkich, którzy tego chcą. W tym roku szczególnie mile będą widziane elementy związane z Orłem Białym – również wykonane własnoręcznie. Jednak każdy akcent narodowy, każdy szalik, opaska, flaga znakomicie uzupełnią naszą najbardziej radosną Paradę w skali Polski.

8. Grupy zorganizowane prezentujące się podczas Parady – zaproszono do udziału bardzo atrakcyjne dla obecnych liczne grupy rekonstrukcyjne, piesze konne i zmotoryzowane – w strojach i mundurach z różnych epok historii Polski; w strojach tradycyjnych. W Paradzie zaprezentuje się także wojsko, motocykliści, rowerzyści i właściciele zabytkowych samochodów; organizacje pozarządowe, fundacje, kluby hobbystyczne, kibice, Kaszubi, rady dzielnic, przedszkola i szkoły, etc. W Paradzie nie zabraknie również Radnych Miasta Gdańska, idących jak co roku w strojach tradycyjnych. W bogatej oprawie wystąpi GRH Orzeł Biały; Gryf – Muzeum Techniki Wojskowej w Dąbrówce zaprezentuje wizerunek orła z cmentarza na Monte Cassino.

9. W Paradzie wezmą udział Polacy zza naszej wschodniej granicy:
• Związek Polaków na Białorusi (szefowie struktur lokalnych, najaktywniejsi działacze, głównie spoza Grodna
• Harcerze i zuchy z Domu Polskiego w Borysewie na Białorusi
• Harcerze z szkoły polskiej z Grodna na Białorusi
• Harcerze z Domu Polskiego w Czerniachowsku w Rosji

10. Całość poprowadzą z ramienia organizatora – Stowarzyszenia SUM – Adam Hlebowicz i Lech Parell oraz Michał Juszczakiewicz – aktor, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych. Pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego do Gdańszczan kilka słów wygłosi Prezydent Miasta Gdańska oraz jeśli okaże się to możliwe goście specjalni.

11. Wystawa : Zbrodnia katyńska
Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.
Ukazuje zbrodnię katyńską: od układu Ribbentrop-Mołotow, poprzez losy polskich oficerów aresztowanych i osadzonych w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, po mord w Katyniu i ogłoszenie przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w 1943 r. Na wystawie można zobaczyć m.in. kopię rozkazu likwidacji polskich oficerów więzionych w Ostaszkowie, Kozielsku i Starobielsku podpisanego przez Józefa Stalina.
Wystawa zawiera również panele regionalne, poświęcone mieszkańcom Pomorza zamordowanym w Katyniu.


alt

PLANOWANE USTAWIENIE GRUP BIORĄCYCH UDZIAŁ W PARADZIE:
• wóz z Orłem (Muzeum Techniki Wojskowej “Gryf” prowadzi całość
• motocykle, gokarty, quady, rowery
• duże samochody zabytkowe i specjalne (straż pożarna, autobus -ogórek…)
• samochody osobowe zabytkowe, unikatowe, grupy do 5-8 klubowe
• samochody i sprzęt militarny grup rekonstrukcyjnych
• grupy konne (husaria, ułani)
• piesze grupy rekonstrukcyjne
• motorówka z prowadzącymi
• samochód z nagłośnieniem (włącza się po rozpoczęciu marszu)
• Teatr Feta (szczudlarze)
• VIP (Rada Miasta)
• Kolaska Kaszubska z gośćmi specjalnymi
• Orkiestra
• Związek Piłsudczyków
• Seniorzy z grupy Motława (ważne żeby ich ustawić odpowiednio – to nasi wolontariusze)
• Grupy ze wschodu (Harcerze z Białorusi i Rosji, Związek Polaków na Białorusi)
• Grupa Perkusyjna „Taraban”
• Harcerze ZHR, Harcerze ZHP
• Grupa Perkusyjna „Taraban”
• Szkoły i przedszkola;
• Grupy, kluby, związki, młodzieżówki, organizacje (wg kolejności przyjścia)
• Stowarzyszenie Lwy Północy


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież