Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Parada Niepodległości po raz trzynasty przejdzie ulicami Gdańska

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 09 listopada 2015 19:43

11 listopada ulicami Gdańska po raz trzynasty przejdzie Parada Niepodległości. Motywem przewodnim tegorocznej parady jest Orzeł Biały. Organizatorem Parady Niepodległości w Gdańsku jest Stowarzyszenia SUM.XIII Parada Niepodległości zacznie się o godzinie 9.00 przy ulicy Podwale Staromiejskie. O godzinie 10:00, po mowie Marszałka Piłsudskiego, rozpocznie się przejście Parady ulicami: Podmłyńska – Wielkie Młyny – Rajska – Jana Heweliusza – Korzenna – Kowalska pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam też, około godziny 11:15 nastąpi część finalna wydarzenia. Zakończenie uroczystości przewidziano na godzinę 11.45. Organizatorzy zachęcają zebranych do uczestnictwa w uroczystej Mszy św. za Ojczyznę, która tradycyjnie rozpocznie się w samo południe w Bazylice Mariackiej. Część uczestników, w tym grupy zmotoryzowane i rekonstrukcyjne, udadzą się natomiast na Targ Węglowy gdzie będą prezentować się szerokiej publiczności.


Wokół Parady Niepodległości każdorazowo organizowane są imprezy towarzyszące. W tym roku jest to „Wieczór Niepodległości” – możliwość spędzenia wieczorów 10 i 11 listopada w gronie znajomych, w gdańskich lokalach oznaczonych barwami biało-czerwonymi, serwujących „dania narodowe w specjalnych cenach.”


W tym roku motywem przewodnim, symbolem XIII Parady Niepodległości jest Orzeł Biały – symbol polskości na przestrzeni dziejów naszej ojczyzny. Inspiracją do tego pomysłu był fakt obchodzenia w tym roku 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Orzeł inspirował, jednoczył, dodawał odwagi. Pod tym symbolem ludzie oddawali życie za niepodległość. Pod tym symbolem świętowali wielkie zwycięstwa.


alt1. O XIII Paradzie Niepodległości i imprezach towarzyszących informować będą gdańszczan plakaty (m.in. dystrybuowane w komunikacji miejskiej czy restauracjach) oraz spoty telewizyjne i radiowe a także strona niniejsza i fanpage https://www.facebook.com/ParadaNiepodleglosci oraz prasa i lokalne portale informacyjne. Ponadto podczas wydarzenia rozdawana będzie jednodniówka okolicznościowa „Orzeł Biały”, zawierająca dodatkowo śpiewnik Paradowy.

2. Pamiątki rozdawane przybyłym przez harcerzy:
• Wpinki (pinsy) z orłem – Wpinany orzełek, na tekturowym kartoniku, wykonany jest wg wzoru stosowanego w II RP dla orła stosowanego na czapkach żołnierskich. Najbardziej znamienici Goście Parady Niepodległości otrzymają jako pamiątki również zapinki do krawata z Orłem w tej samej stylizacji,

• Naklejki z orłem w 5 różnych wzorach: orzeł piastowski, orzeł Władysława Jagiełły, orzeł II RP, orzeł Rządu RP na uchodźstwie, orzeł współczesny – to pięć rodzajów herbu lub godła, które w formie naklejek na odzież rozdanych zostanie zebranym. Dla dzieci i młodzieży stanowić to będzie przede wszystkim element edukacyjny, ale również element pewnej zabawy – możliwość zebrania wszystkich pięciu wzorów. Naklejki i chorągiewki z orłem (a także ciepła kawe i herbatę dla gdańszczan) zapewnia również jeden z Partnerów Parady – Olivia Business Centre.

• Balony z godłem Polski – czerwone balony, z białym orłem w wersji współczesnej, atrakcyjne wizualnie i nieodzowne dla młodszych uczestników.

• Biało-czerwone szaliki i czapeczki oraz kokardy narodowe i orły – w tym roku seniorzy
z Klubu Seniora Motława – Śródmieście przygotują kilkaset wspaniałych, wykonanych na drutach szalików i czapek a także kokard z biało-czerwonej wstążki. Będą też biało czerwone orły.

3. Monidła – na trasie ustawimy 3 duże ścianki z otworem na twarz, do których jako wzorzec wykorzystano plakaty z okresu II Rzeczypospolitej. Jest to bardzo ciekawa forma edukacji i zabawy również dla dorosłych, ciesząca się rosnącą popularnością.

4. Wystąpienie Marszałka Józefa Piłsudskiego – stanowi moment kluczowy, rozpoczynający Paradę.
I tym razem aktor Florian Staniewski przemówi do przybyłych z okna cukierni Pellowski.

5. Oprawa muzyczna – w tym roku rytm maszerującej Parady wyznaczać będzie Orkiestra Dęta LinStarT z Liniewa w strojach galowych a prowadzić śpiew będzie Chór Gryf z Trąbek Wielkich. Na początku Parady odśpiewana ostanie wspólnie wiązanka znanych piosenek patriotycznych, a pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego tradycyjnie Mazurek Dąbrowskiego, Rota, pieśni legionowe.

6. Oprawa teatralna to niespodzianka dla obecnych. Orzeł wykonany przez artystów działających wokół klubu GAK Plama będzie szczególną atrakcją.

7. Nieograniczone możliwości prezentacji – organizacje, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa czy osoby prywatne mogą zaprezentować się w dowolny sposób: za pomocą transparentów, ruchomych dekoracji, przebrań etc. Parada jest okazją do pokazania się z nowej strony dla wszystkich, którzy tego chcą. W tym roku szczególnie mile będą widziane elementy związane z Orłem Białym – również wykonane własnoręcznie. Jednak każdy akcent narodowy, każdy szalik, opaska, flaga znakomicie uzupełnią naszą najbardziej radosną Paradę w skali Polski.

8. Grupy zorganizowane prezentujące się podczas Parady – zaproszono do udziału bardzo atrakcyjne dla obecnych liczne grupy rekonstrukcyjne, piesze konne i zmotoryzowane – w strojach i mundurach z różnych epok historii Polski; w strojach tradycyjnych. W Paradzie zaprezentuje się także wojsko, motocykliści, rowerzyści i właściciele zabytkowych samochodów; organizacje pozarządowe, fundacje, kluby hobbystyczne, kibice, Kaszubi, rady dzielnic, przedszkola i szkoły, etc. W Paradzie nie zabraknie również Radnych Miasta Gdańska, idących jak co roku w strojach tradycyjnych. W bogatej oprawie wystąpi GRH Orzeł Biały; Gryf – Muzeum Techniki Wojskowej w Dąbrówce zaprezentuje wizerunek orła z cmentarza na Monte Cassino.

9. W Paradzie wezmą udział Polacy zza naszej wschodniej granicy:
• Związek Polaków na Białorusi (szefowie struktur lokalnych, najaktywniejsi działacze, głównie spoza Grodna
• Harcerze i zuchy z Domu Polskiego w Borysewie na Białorusi
• Harcerze z szkoły polskiej z Grodna na Białorusi
• Harcerze z Domu Polskiego w Czerniachowsku w Rosji

10. Całość poprowadzą z ramienia organizatora – Stowarzyszenia SUM – Adam Hlebowicz i Lech Parell oraz Michał Juszczakiewicz – aktor, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych. Pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego do Gdańszczan kilka słów wygłosi Prezydent Miasta Gdańska oraz jeśli okaże się to możliwe goście specjalni.

11. Wystawa : Zbrodnia katyńska
Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.
Ukazuje zbrodnię katyńską: od układu Ribbentrop-Mołotow, poprzez losy polskich oficerów aresztowanych i osadzonych w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, po mord w Katyniu i ogłoszenie przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w 1943 r. Na wystawie można zobaczyć m.in. kopię rozkazu likwidacji polskich oficerów więzionych w Ostaszkowie, Kozielsku i Starobielsku podpisanego przez Józefa Stalina.
Wystawa zawiera również panele regionalne, poświęcone mieszkańcom Pomorza zamordowanym w Katyniu.


alt

PLANOWANE USTAWIENIE GRUP BIORĄCYCH UDZIAŁ W PARADZIE:
• wóz z Orłem (Muzeum Techniki Wojskowej “Gryf” prowadzi całość
• motocykle, gokarty, quady, rowery
• duże samochody zabytkowe i specjalne (straż pożarna, autobus -ogórek…)
• samochody osobowe zabytkowe, unikatowe, grupy do 5-8 klubowe
• samochody i sprzęt militarny grup rekonstrukcyjnych
• grupy konne (husaria, ułani)
• piesze grupy rekonstrukcyjne
• motorówka z prowadzącymi
• samochód z nagłośnieniem (włącza się po rozpoczęciu marszu)
• Teatr Feta (szczudlarze)
• VIP (Rada Miasta)
• Kolaska Kaszubska z gośćmi specjalnymi
• Orkiestra
• Związek Piłsudczyków
• Seniorzy z grupy Motława (ważne żeby ich ustawić odpowiednio – to nasi wolontariusze)
• Grupy ze wschodu (Harcerze z Białorusi i Rosji, Związek Polaków na Białorusi)
• Grupa Perkusyjna „Taraban”
• Harcerze ZHR, Harcerze ZHP
• Grupa Perkusyjna „Taraban”
• Szkoły i przedszkola;
• Grupy, kluby, związki, młodzieżówki, organizacje (wg kolejności przyjścia)
• Stowarzyszenie Lwy Północy


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież