Nitras i Karnowski - twarze Trzaskowskiego » Zanim obywatel Trzaskowski udoskonali demokrację eliminując zbędne pytania, towarzysz jego kampanii,... Zarząd Razem za... 0,8 mln zł » Liderzy socjalistycznej partii Razem zarobili... w zarządzie partii Razem w 2019 roku po 200 tys. zł... Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później... PKW podała wyniki z prawie wszystkich obwodów głosowania: Duda powięks... » W poniedziałek 29 czerwca po godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z blisko 100 proc. o...
Reklama
Kaszubi murem za Dudą
środa, 01 lipca 2020 16:54
Kaszubi murem za Dudą
30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów pre ...
Południe lepsze od Północy w żuzlowej inauguracji sezonu w Gdańsku
poniedziałek, 06 lipca 2020 20:31
Południe lepsze od Północy w żuzlowej inauguracji sezonu w Gdańsku
Drużyna Południa pokonała na gdańskim torze drużynę Północy 48 ...
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
sobota, 04 lipca 2020 20:44
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
Po słabej grze Lechia przegrała na Stadionie Energa z Cracovią 0:3 ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Pomorska weterynaria - gorący kartofel polityczny PO

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
czwartek, 01 października 2015 17:20

Kazimierz Plocke (PO) wpływowy wiceminister rolnictwa unika dziennikarza "GG", odpowiedzialny za weterynarię wiceminister Tadeusz Nalewajk (PSL) wskazuje na wojewodę Ryszarda Stachurskiego (PO) i jego kompetencje, dr Marek Pirsztuk, Główny Lekarz Weterynarii uważa, że wszczęcie śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez dr Włodzimierza Przewoskiego - to tylko pryszcz, a jeszcze nie wrzód... Tymczasem Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście ustala listę świadków, a czynności dochodzeniowe zleciła Komendzie Miejskiej w Gdańsku.Na wszelki wypadek żaden z polityków, którzy objęli honorowym patronatem obchody 70-lecia inspekcji weterynaryjnej na Pomorzu nie pojawił się na uroczystościach w ECS. W kontekście nowej sytuacji, która powstała po zawiadomieniu wojewody i decyzji prokuratury o wszczęciu śledztwa w sprawie możliwości przekroczenia uprawnień przez gospodarza spotkania panowie Bogdan Borusewicz, Kazimierz Plocke i Ryszard Stachurski zmienili plany o co nietrudno.


Po interpelacji posła Jerzego Borowczaka skierowanej do min. Marka Sawickiego i wezwaniu przez posła Andrzeja Jaworskiego wojewody R. Stachurskiego do odwołania szefa inspekcji - klimat do świętowania był mało sprzyjający.


Podczas Forum Rolniczego w Wejherowie Kazimierz Plocke, wpływowy polityk PO, wiceminister rolnictwa, zdenerwowany nie chciał w ogóle rozmawiać z dziennikarzem "GG" na temat sytuacji w inspekcji, chowając się za stołem prezydialnym i zasłaniając asystentką. Pytany w tej samej sprawie wiceminister Tadeusz Nalewajk odpowiedzialny bezpośrednio za weterynarię w Polsce, wskazał na... bezpośrednią odpowiedzialność i kompetencje wojewody R. Stachurskiego do rozstrzygania takich sytuacji. W piśmie podpisanym przez Dariusza Mamińskiego, Radcę Ministra czytamy: "Uprzejmie informuję, że Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie posiada kompetencji do zawieszenia lub odwołania wojewódzkiego lekarza weterynarii. Organami sprawującymi nadzór na wojewódzkimi lekarzami weterynarii są wojewodowie i Główny Lekarz Weterynarii."


Identyczne pytania skierowane do dr Marka Pirsztuka, głównego lekarza kraju, też doczekały się wykładu kompetencyjnego, które rolę wojewody uwypukla, ale roli GLW nie umniejsza - współdziałanie dotyczy zarówno zawieszenia jak i odwołania lekarza wojewódzkiego. Zdaniem dr Marka Pirsztuka okoliczności takie na Pomorzu nie występują, gdyż "postanowienie o wszczęciu śledztwa" wydaje się m.in."na skutek zawiadomienia o przestępstwie jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa". Zdaniem dr Pirsztuka to za mało by podejmować jakiekolwiek kroki. Dopiero jak zostałoby dr Przewoskiemu przedłożone "postanowienie o przedstawieniu zarzutów" byłaby podstawa do podjęcia kroków prawnych wynikających z ustawy o służbie cywilnej.


Uznając, że nie ma przesłanek, nie tylko karnych, ale też dyscyplinarnych, główny lekarz jednocześnie po rozmowie z min. Markiem Sawickim wysyła swoją kontrolę do Gdańska. Nieoficjalnie wiadomo, że mogła dostrzec ona istotne nieprawidłowości dot. podstaw prawnych niektórych decyzji podejmowanych na Pomorzu. Jeśli redakcji uda dotrzeć się do tego dokumentu, opublikujemy jego fragmenty i skonfrontujemy z wykładem nieweterynaryjnym dr Pirsztuka.


Tymczasem delegatura CBA w Szczecinie po przesłuchaniu jednego z autorów oświadczeń b. lekarza powiatowego w Kościerzynie, Edwarda Kowalke, zamierza wzywać na przesłuchania kolejnych pracowników inspekcji.


Wygląda na to, że sprawa pomorskiej weterynarii jest jak gorący polityczny kartofel, który będzie parzył ręce politykom PO, bo sprawa ma wiele aspektów i wymiarów.


Teraz prokurator wyjaśni czy nakazując zamknięcie tczewskiego Korala rację miał dr Przewoski nalegając na podwładnych, czy wojewoda Stachurski optujący za cofnięciem sankcji. Okoliczności sanitarne pozostały takie same...
GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież