Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos... Pierwsza myjnia tunelowa Grupy LOTOS » Przy ul. Kołobrzeskiej na Przymorzu Grupa LOTOS otworzyła pierwszą w swojej sieci i jedną z nieliczn... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » System TETRA, który sprawdził się w różnych sytuacjach kryzysowych, jest przydatny także do działań ... Krzysztof Piekarski: Niemrawa lewica liże rany » Z dr Krzysztofem Piekarskim, politologiem, komentatorem, wykładowcą Zakładu Teorii Polityki Instytut... Ludzie prezydent Gdańska zarabiają lepiej niż... prezydent RP » Praca na rzecz gdańskiego Urzędu Miejskiego, czyli jego jednostek organizacyjnych i spółek z udziałe... 98 rocznica powstania Gedanii » Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji złożyła kwiaty i wieńce pod pomnikiem ...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Efektowna wygrana hokeistek Stoczniowca na inaugurację ligi
sobota, 26 września 2020 18:59
Efektowna wygrana hokeistek Stoczniowca na inaugurację ligi
Bardzo dobrze zainaugurowały sezon hokeistki Stoczniowca.
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
poniedziałek, 14 września 2020 11:23
Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
Pisząc o graficznych tekach poświęconych Gdańskowi nie sposób

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pomorska weterynaria - gorący kartofel polityczny PO

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
czwartek, 01 października 2015 17:20

Kazimierz Plocke (PO) wpływowy wiceminister rolnictwa unika dziennikarza "GG", odpowiedzialny za weterynarię wiceminister Tadeusz Nalewajk (PSL) wskazuje na wojewodę Ryszarda Stachurskiego (PO) i jego kompetencje, dr Marek Pirsztuk, Główny Lekarz Weterynarii uważa, że wszczęcie śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez dr Włodzimierza Przewoskiego - to tylko pryszcz, a jeszcze nie wrzód... Tymczasem Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście ustala listę świadków, a czynności dochodzeniowe zleciła Komendzie Miejskiej w Gdańsku.Na wszelki wypadek żaden z polityków, którzy objęli honorowym patronatem obchody 70-lecia inspekcji weterynaryjnej na Pomorzu nie pojawił się na uroczystościach w ECS. W kontekście nowej sytuacji, która powstała po zawiadomieniu wojewody i decyzji prokuratury o wszczęciu śledztwa w sprawie możliwości przekroczenia uprawnień przez gospodarza spotkania panowie Bogdan Borusewicz, Kazimierz Plocke i Ryszard Stachurski zmienili plany o co nietrudno.


Po interpelacji posła Jerzego Borowczaka skierowanej do min. Marka Sawickiego i wezwaniu przez posła Andrzeja Jaworskiego wojewody R. Stachurskiego do odwołania szefa inspekcji - klimat do świętowania był mało sprzyjający.


Podczas Forum Rolniczego w Wejherowie Kazimierz Plocke, wpływowy polityk PO, wiceminister rolnictwa, zdenerwowany nie chciał w ogóle rozmawiać z dziennikarzem "GG" na temat sytuacji w inspekcji, chowając się za stołem prezydialnym i zasłaniając asystentką. Pytany w tej samej sprawie wiceminister Tadeusz Nalewajk odpowiedzialny bezpośrednio za weterynarię w Polsce, wskazał na... bezpośrednią odpowiedzialność i kompetencje wojewody R. Stachurskiego do rozstrzygania takich sytuacji. W piśmie podpisanym przez Dariusza Mamińskiego, Radcę Ministra czytamy: "Uprzejmie informuję, że Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie posiada kompetencji do zawieszenia lub odwołania wojewódzkiego lekarza weterynarii. Organami sprawującymi nadzór na wojewódzkimi lekarzami weterynarii są wojewodowie i Główny Lekarz Weterynarii."


Identyczne pytania skierowane do dr Marka Pirsztuka, głównego lekarza kraju, też doczekały się wykładu kompetencyjnego, które rolę wojewody uwypukla, ale roli GLW nie umniejsza - współdziałanie dotyczy zarówno zawieszenia jak i odwołania lekarza wojewódzkiego. Zdaniem dr Marka Pirsztuka okoliczności takie na Pomorzu nie występują, gdyż "postanowienie o wszczęciu śledztwa" wydaje się m.in."na skutek zawiadomienia o przestępstwie jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa". Zdaniem dr Pirsztuka to za mało by podejmować jakiekolwiek kroki. Dopiero jak zostałoby dr Przewoskiemu przedłożone "postanowienie o przedstawieniu zarzutów" byłaby podstawa do podjęcia kroków prawnych wynikających z ustawy o służbie cywilnej.


Uznając, że nie ma przesłanek, nie tylko karnych, ale też dyscyplinarnych, główny lekarz jednocześnie po rozmowie z min. Markiem Sawickim wysyła swoją kontrolę do Gdańska. Nieoficjalnie wiadomo, że mogła dostrzec ona istotne nieprawidłowości dot. podstaw prawnych niektórych decyzji podejmowanych na Pomorzu. Jeśli redakcji uda dotrzeć się do tego dokumentu, opublikujemy jego fragmenty i skonfrontujemy z wykładem nieweterynaryjnym dr Pirsztuka.


Tymczasem delegatura CBA w Szczecinie po przesłuchaniu jednego z autorów oświadczeń b. lekarza powiatowego w Kościerzynie, Edwarda Kowalke, zamierza wzywać na przesłuchania kolejnych pracowników inspekcji.


Wygląda na to, że sprawa pomorskiej weterynarii jest jak gorący polityczny kartofel, który będzie parzył ręce politykom PO, bo sprawa ma wiele aspektów i wymiarów.


Teraz prokurator wyjaśni czy nakazując zamknięcie tczewskiego Korala rację miał dr Przewoski nalegając na podwładnych, czy wojewoda Stachurski optujący za cofnięciem sankcji. Okoliczności sanitarne pozostały takie same...
GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież