Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

80. urodziny prof. Longina Pastusiaka

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 października 2015 13:38

Chciał być... tramwajarzem, księdzem, dziennikarzem. Został politologiem, amerykanista, a w końcu czynnym politykiem - posłem trzech kadencji z Pomorza i senatorem, marszałkiem Senatu RP w latach 2001-2005.Chciał uprawiać boks. Stoczył ok. 30 walk, ale po zderzeniu na ringu z Aleksym Antkiewiczem, zrezygnował bez żalu. Wybrał na dorosłe życie tenis ziemny, który uprawia do dziś, występując głównie w deblu i mikście. Wspólnie z Jerzym Wierchowiczem (UW), Jerzym Szmajdzińskim(SLD) i Aleksandrem Łuczakiem (PSL) zdobył mistrzostwo Europy parlamentarzystów. W turnieju z okazji swojej "60" grając w parze z A. Łuczakiem przegrał 4:6 finał z parą Marek Wielgus (BBWR)-Marek Formela (Głos Wybrzeża).


alt
Z okazji  swojej 80. podzielił się z gośćmi swojego jubileuszu w warszawskiej "Avantgardzie" mądrością swojego ulubionego amerykańskiego prezydenta Thomasa Jeffersona, który mawiał, że to zadziwiające jak wiele może osiągnąć człowiek, jeśli pracuje konsekwentnie. A Jubilat przez 80 lata napisał... 90 książek!


Opisał wszystkich amerykańskich prezydentów i ich żony, analizował amerykańską politykę zagraniczną, a też jej skutki dla polski. Przez lata na łamach "Głosu Wybrzeża" przybliżał czytelnikom w regularnie pisanych felietonach "Świat wokół nas".


altZ okazji urodzin okolicznościowe adresy wygłosili Danuta Waniek - w imieniu swojego szefa, b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który wyjechał zagranicę i Jerzy Jaskiernia - w imieniu "Pokoleń" i własnym. Na spotkaniu nie zabrakło znanych postaci z różnych rejonów polskiej polityki i mediów. Jubilata odwiedzili m.in. b. szef MSZ Adam Daniel Rotfeld i Anna Anders, kandydatka PiS do senatu w Warszawie, a także szef Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski i wydawca "Przeglądu", Jerzy Domański. Byli też, choć nieliczni, przedstawiciele pomorskiej lewicy, która Pastusiakowi zawdzięcza swoją demokratyczną reaktywację w 1991 roku. To m.in. dzięki jego inicjatywie w 1992 roku doszło w redakcji "Gazety Gdańskiej", bardzo wówczas liberalnej, ale też otwartej i dość pluralistycznej, do dyskusji przy redakcyjnym stole Donalda Tuska i Lecha Mażewskiego z Ewą Spychalską i Aleksandrem Kwaśniewskim.


altW sporze między kapitałem a pracą, który zaprząta polska uwagę prof. Pastusiak pozostaje konsekwentnie po stronie lewicy, którą po raz ostatni reprezentował w wyborach europejskich, zdobywając poparcie ponad 20 tys. pomorskich wyborców.

Zdrowia i pomyślności Panie Profesorze!

(g)
Fot.Wiesław Szczepanek

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież