Duda - Trzaskowski 51,21:48,79 » Państwowa Komisja Wyborcza ujawniła cząstkowe dane na podstawie wyników z 99,97 proc. obwodów. - Ogł... Andrzej Duda wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich » Według pierwszych sondażowych wyników II tury wyborów prezydenckich zwyciężył Andrzej Duda, który uz... Barwy kampanii A. Dudy » Kampania prezydencka przed II turą wyborów zbliża się do końca. W Gdańsku akcję wywieszania banerów ... Pellowski - piekarz niepokorny » Przed I turą wyborów prezydenckich gdański piekarz Grzegorz Pellowski przyjął w siedzibie swojej fir... Idee Olechnowicza misją PKN Orlen - prezes Lotosu wieszczył fuzję... » "Gazeta Wyborcza" wieszczy dziś na podstawie źródeł nieznanych, że pomysł połączenia Orlenu z Lotose... Daniel Obajtek: Nasz kraj, nasz rynek, nasz kapitał » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen- Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Grupy L... Pół roku elektronicznej recepty w Polsce » 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wy... Igor Strzok: Miasto bez wizji? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku- W Gdańsku jest wiele probl... Energa stawia na potencjał zielonej energii » Spółka Energa, wchodząca w skład Grupy ORLEN, uruchomiła nowoczesną farmę wiatrową o mocy 31 MW. Now... Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ...
Reklama
Duda - Trzaskowski 51,21:48,79
poniedziałek, 13 lipca 2020 07:03
Duda - Trzaskowski 51,21:48,79
Państwowa Komisja Wyborcza ujawniła cząstkowe dane na podstawie wyn ...
niedziela, 12 lipca 2020 14:53
Już w pierwszej kolejce żużlowcy Zdunek Wybrzeże musieli przełkn ...
Lech zrewanżował się Lechii za Puchar Polski - wynik
niedziela, 12 lipca 2020 18:18
Lech zrewanżował się Lechii za Puchar Polski - wynik
Lechii nie udało się po raz drugi w ciągu czterech dni zdobyć Pozn ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Moja Wisła” Mirka Bruckiego
niedziela, 05 lipca 2020 15:10
„Moja Wisła” Mirka Bruckiego
Nie da się ukryć, że nadwiślańskie pejzaże Mirka Bruckiego miesz ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Kamień węgielny pod Centrum Medycyny Nieinwazyjnej

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 września 2015 20:23

Z udziałem premier Ewy Kopacz, Adam Korola, ministra sportu, Bogdana Borusewicza, marszałka senatu, Ryszarda Stachurskiego, Hanny Zych-Cisoń, członka Zarządu Województwa Pomorskiego w piątek 25 września odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.Budynek szpitala, którego realizacja wraz z wyposażeniem będzie kosztować około 600 mln zł, będzie sześciopiętrowy i zostanie wyposażony w 688 łóżek dla pacjentów stacjonarnych. Do Centrum Medycyny Nieinwazyjnej przeniesie się 20 klinik niezabiegowych, które obecnie rozproszone są po całym terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.


altNa uroczystości nie zabrakło byłych rektorów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – prof. Romana Kaliszana, prof. Zdzisława Wajdy, prof. Barbary Krupy-Wojciechowskiej i prof. Mariusza Żydowo oraz pracowników Uczelni i Szpitala.


alt- Będziemy wbudowywać kamień węgielny pod inwestycję niezwykle ważną dla mieszkańców Pomorza, ale nie tylko - powiedziała premier Ewa Kopacz. - Ten szpital, który do tej pory funkcjonuje jest szeroko komentowany i omawiany nie tylko w kręgach pracowników ochrony zdrowia i pacjentów w całej Polsce. O tej części, tej inwazyjnej części mówi się z uznaniem w Europie. 600 milionów złotych, które z budżetu państwa trafiły tu na budowę kolejnej części, czterech budynków, tym razem nieinwazyjnej części, to pieniądze, które trafiły w dobre ręce. Wiem, że cała praca będzie wykonana po pierwsze terminowo, po drugie z całą starannością, a po trzecie jak dobry gospodarz każdego dnia dopilnują kolejnych etapów rozbudowy. Jeśli mogę dziś powiedzieć, że jestem dumna z pracowników ochrony zdrowia, z tych, którzy zarządzają tą ochroną zdrowia to mówię to z głębi serca i jestem tego pewna.


alt- Rozpoczęta dziś inwestycja ma kapitalne znaczenie - powiedział prof. dr hab. n. med. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Przede wszystkim jest to szansa na poprawę warunków bytowych pacjentów, a co za tym idzie poprawienia komfortu w czasie najtrudniejszym czyli choroby. Pamiętajmy, że szpital, którym obecnie dysponujemy jest to szpital w większości z początków XX wieku. Nie spełnia on tak naprawdę kryteriów rozporządzeń Unii Europejskiej. Stąd też rozpoczęcie inwestycji, która pozwoli na wyrównanie szans naszych pacjentów do tych, które mają pacjenci w Unii Europejskiej. Jest to również bardzo ważne dla kształcenia przyszłych kadr. W mojej opinii wszyscy przyszli lekarze, pielęgniarki, ratownicy, elektrolodzy, wszystkie zawody medyczne, muszą być kształceni w szpitalu, który stanowi pewnego rodzaju wzorzec czyli stanowi element, w którym się nauczą prawidłowego postępowania, prawidłowej organizacji i będą się starali to wdrażać w innych ośrodkach. Dla mnie niedopuszczalną sytuacją jest taka, w której studenci kończą uczelnię pracującą w starych warunkach i idą do szpitali, które często są nowocześniejsze niż szpital uniwersytecki. Jeśli chodzi o Centrum Medycyny Nieinwazyjnej to powstanie jeden budynek, który będzie miał kształt lekko kopniętej litry H czyli bez jednego ramienia. Będzie się składał z czterech skrzydeł. W pierwszym etapie budujemy skrzydło położone najbliżej lasu. Tu gdzie dziś stoimy rozpocznie się budowa obiektu, który pomieści w sobie medycynę nuklearną, radioterapię i onkologię czyli ten bardzo ważny obecnie kierunek działań. Pozwoli to na przeniesienie działów ze starych budynków do nowej infrastruktury, co poprawki w sposób kapitalny komfort pacjentów. W drugiej części powstanie budynek, w którym znajdą się klinki zarówno zabiegowe i niezabiegowe. Budowa jest podzielona na dwa etapy. Pierwszy to trzy lata do uruchomienia pierwszej części szpitala, która umożliwi przeniesienie klinik z budynków, które muszą być wyburzone pod drugi etap. Drugi etap zajmie kolejne dwa lata. Do 2020 roku ten kompleks będzie w całości działał. Pierwszych pacjentów spodziewamy się przyjąć na koniec roku 2018.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież