Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kamień węgielny pod Centrum Medycyny Nieinwazyjnej

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 września 2015 20:23

Z udziałem premier Ewy Kopacz, Adam Korola, ministra sportu, Bogdana Borusewicza, marszałka senatu, Ryszarda Stachurskiego, Hanny Zych-Cisoń, członka Zarządu Województwa Pomorskiego w piątek 25 września odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.



Budynek szpitala, którego realizacja wraz z wyposażeniem będzie kosztować około 600 mln zł, będzie sześciopiętrowy i zostanie wyposażony w 688 łóżek dla pacjentów stacjonarnych. Do Centrum Medycyny Nieinwazyjnej przeniesie się 20 klinik niezabiegowych, które obecnie rozproszone są po całym terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.


alt



Na uroczystości nie zabrakło byłych rektorów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – prof. Romana Kaliszana, prof. Zdzisława Wajdy, prof. Barbary Krupy-Wojciechowskiej i prof. Mariusza Żydowo oraz pracowników Uczelni i Szpitala.


alt



- Będziemy wbudowywać kamień węgielny pod inwestycję niezwykle ważną dla mieszkańców Pomorza, ale nie tylko - powiedziała premier Ewa Kopacz. - Ten szpital, który do tej pory funkcjonuje jest szeroko komentowany i omawiany nie tylko w kręgach pracowników ochrony zdrowia i pacjentów w całej Polsce. O tej części, tej inwazyjnej części mówi się z uznaniem w Europie. 600 milionów złotych, które z budżetu państwa trafiły tu na budowę kolejnej części, czterech budynków, tym razem nieinwazyjnej części, to pieniądze, które trafiły w dobre ręce. Wiem, że cała praca będzie wykonana po pierwsze terminowo, po drugie z całą starannością, a po trzecie jak dobry gospodarz każdego dnia dopilnują kolejnych etapów rozbudowy. Jeśli mogę dziś powiedzieć, że jestem dumna z pracowników ochrony zdrowia, z tych, którzy zarządzają tą ochroną zdrowia to mówię to z głębi serca i jestem tego pewna.


alt



- Rozpoczęta dziś inwestycja ma kapitalne znaczenie - powiedział prof. dr hab. n. med. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Przede wszystkim jest to szansa na poprawę warunków bytowych pacjentów, a co za tym idzie poprawienia komfortu w czasie najtrudniejszym czyli choroby. Pamiętajmy, że szpital, którym obecnie dysponujemy jest to szpital w większości z początków XX wieku. Nie spełnia on tak naprawdę kryteriów rozporządzeń Unii Europejskiej. Stąd też rozpoczęcie inwestycji, która pozwoli na wyrównanie szans naszych pacjentów do tych, które mają pacjenci w Unii Europejskiej. Jest to również bardzo ważne dla kształcenia przyszłych kadr. W mojej opinii wszyscy przyszli lekarze, pielęgniarki, ratownicy, elektrolodzy, wszystkie zawody medyczne, muszą być kształceni w szpitalu, który stanowi pewnego rodzaju wzorzec czyli stanowi element, w którym się nauczą prawidłowego postępowania, prawidłowej organizacji i będą się starali to wdrażać w innych ośrodkach. Dla mnie niedopuszczalną sytuacją jest taka, w której studenci kończą uczelnię pracującą w starych warunkach i idą do szpitali, które często są nowocześniejsze niż szpital uniwersytecki. Jeśli chodzi o Centrum Medycyny Nieinwazyjnej to powstanie jeden budynek, który będzie miał kształt lekko kopniętej litry H czyli bez jednego ramienia. Będzie się składał z czterech skrzydeł. W pierwszym etapie budujemy skrzydło położone najbliżej lasu. Tu gdzie dziś stoimy rozpocznie się budowa obiektu, który pomieści w sobie medycynę nuklearną, radioterapię i onkologię czyli ten bardzo ważny obecnie kierunek działań. Pozwoli to na przeniesienie działów ze starych budynków do nowej infrastruktury, co poprawki w sposób kapitalny komfort pacjentów. W drugiej części powstanie budynek, w którym znajdą się klinki zarówno zabiegowe i niezabiegowe. Budowa jest podzielona na dwa etapy. Pierwszy to trzy lata do uruchomienia pierwszej części szpitala, która umożliwi przeniesienie klinik z budynków, które muszą być wyburzone pod drugi etap. Drugi etap zajmie kolejne dwa lata. Do 2020 roku ten kompleks będzie w całości działał. Pierwszych pacjentów spodziewamy się przyjąć na koniec roku 2018.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież