NFZ wysyła aneksy przedłużające umowy z lekarzami POZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ wysłał do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej aneksy do umów na ok... Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
środa, 28 października 2020 19:34
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
Trzy punkty dopisali do swojego dorobku piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Banach: Ludzie mają dość samorządu działającego przeciwko wspólnocie

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
czwartek, 06 czerwca 2013 17:31

altZ Jolantą Banach, gdańską radną SLD rozmawia Artur S. Górski


- Jak się czuje opozycyjna radna w Radzie Miasta Gdańska, w sytuacji dominacji jednej siły politycznej w samorządzie, który jest ponad miarę upolityczniony,  a propozycje opozycji tak w Sejmie, jak w samorządzie, z reguły lądują w koszu?
Jolanta Banach: Styl zarządzania, charakterystyczny dla kobiet, to jednak dywersyfikacja, poszukiwanie kompromisu w dyskusji, ujmowanie tematów z różnych perspektyw. W zamian mamy nepotyzm, tworzenie sieci powiązań towarzysko-politycznych i gospodarczych, koterie i partie wewnętrzne, głuchotę…


- Czy władza samorządowa straciła słuch?
Jolanta Banach: Głuchotę na opinie odmienne od tych, narzucanych przez siłę dominującą. Przejawy tej głuchoty są widoczne choćby w decyzjach o wymiarze czynszów, w realizacji ustawy „śmieciowej”. Po co pojedynek na argumenty, skoro można przegłosować co się chce?


- Ordynacja wyborcza skutkuje takim, a nie innym rozdaniem…
Jolanta Banach: I w efekcie kandydaci małych komitetów przepadają. Nie mają szans.  Nie ma mowy o demokracji partycypacyjnej.  Daje to partiom politycznym dominację w samorządzie. Mamy do czynienia z nie liczeniem się z głosem opinii publicznej. Rządzący zaś zyskują komfort bagatelizowania głosów kontestujących ich poczynania, bo „wiedzą lepiej”. W Gdańsku ikoną takiej postawy jest wiceprezydent Maciej Lisicki. Ma to fatalne skutki dla mieszkańców.


- Jest polityka śmieciowa, umowy śmieciowe, styl komunikacji społecznej śmieciowy…
Jolanta Banach: To przede wszystkim model zarządzania, który narusza poczucie sprawiedliwości. Rządzący traktują nas jak potencjalnych złoczyńców, kredytujących się poprzez unikanie opłat za śmieci, za czynsze. Czyżby gdańszczanie masowo ukrywali osoby zamieszkujące ich lokali by mniej płacić za wywóz śmieci?


- I dlatego naliczanie opłaty od osoby nie miało szans?
Jolanta Banach: Można połączyć temat śmieci ze zużyciem wody…


-?
Jolanta Banach: Licznik wskazuje pobór wody w mieszkaniu, zatem jest wiedza, że ktoś w tym mieszkaniu przebywa. Prezydent ma plenipotencje do działań fiskalnych. Wyliczenie biorące pod uwagę zużycie wody wymaga nieco więcej zachodu, jest mniej wygodne dla urzędników, ale niweczy argument o ukrywaniu mieszkańców produkujących śmieci. Władza decyduje się jednak na wygodniejsze dla siebie rozwiązania. Nie na tym polega rozumne rządzenie.


alt


- Zwiększane opłaty nie oznaczają zwiększonych wpływów do kasy…
Jolanta Banach: Jest wtedy ucieczka od opłat i wpływy się zmniejszają. Myśli pan, że jeśli ktoś zalega z czynszem to jest tym złym, który kredytuje się nie płacąc czynszu?


- Nie zawsze. To też efekt sytuacji, w której pracujący osiem godzin dziennie ma kłopot z utrzymaniem rodziny…
Jolanta Banach: Czy dwie trzecie mieszkańców mających problem z regularnymi opłatami to oszuści? Nie. Szczególnie boleśnie dotyka to osoby starsze, mające wpojoną zasadę płacenia na czas. Te osoby nie mają jednak prawa do zniżek bo mieszkają w za dużych lokalach. Często to kamienice i lokale zdewastowane, o niskim standardzie. Co ma zrobić ktoś, kto otrzymuje około 1-1,5 tys. zł, a czynsz pochłania połowę? Władza jest arogancka i traktuje ludzi barbarzyńsko.


- Skala zadłużenia jest znacząca?
Jolanta Banach: Zatrważająca. Spośród 19 tys. lokali komunalnych 8,5 tys. zalega z opłatami do dwóch miesięcy a 3,5 tys. dłużej. To tykająca bomba. Zadłużenie lokali komunalnych sięga 164 mln zł. To ludzie którym system nie dał szans na godne życie.  


- Z wysokich pięter władzy tego nie widać? Pomówimy o modelu sprawowania władzy…
Jolanta Banach: Otóż to. Model, który pozwala prezydentowi i członkom zarządu na zasiadanie w radach nadzorczych spółek komunalnych i pobieranie podwójnej gaży za te same obowiązki. Jest absurdalna luka prawna. Prezydent ma dbać o dobro mieszkańców. Za to dostaje od nas wynagrodzenie. Jednak pobiera drugie  zasiadając w radach nadzorczych spółek z udziałem miasta, w których też dba jakoby o interesy miasta.


- Nie ma widać w Gdańsku fachowców, których miasto mogłoby oddelegować. Są miasta, jak Białystok, w których włodarzom nie przychodzi na myśl zasiadanie w radach nadzorczych za grubą kasę…

Jolanta Banach: W Gdańsku nie ma obiekcji by sięgać po wynagrodzenie za to, za co już raz się otrzymało pieniądze. Prezydent niechaj zasiada w radzie, ale bez kolejnego wynagrodzenia. Prawo pozwala, ale rodzi się pytanie o morale, o etykę.


- Arogancki model sprawowania władzy się kończy Prezydent z PO odszedł po referendum w Elblągu, szykuje się referendum w stolicy, której mieszkańcy mają dość rządów wiceprzewodniczącej PO Hanny Gronkiewicz-Waltz. Mieszkańcy Sopotu też szykują referendum nad  odwołaniem prezydenta i rady.
Jolanta Banach: Ludzie mają dość władz samorządowych, które  działają wbrew ich wyobrażeniu  o wspólnocie. Wynaturzenia władzy sprawiły, że stała się ona opresyjna, przez podnoszenie opłat i przerzucanie kosztów własnych kaprysów i braku dialogu oraz profesjonalizmu na mieszkańców. 


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież