Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

20 lat w trosce o środowisko

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 07 września 2013 14:55

Z okazji 20 lat istnienia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, 6 września w Filharmonii Bałtyckiej odbyła się ogólnopolska konferencja pn. „20 lat w trosce o środowisko w województwie pomorskim - wymiana doświadczeń”.


W imieniu organizatorów konferencji gości powitali Tomasz Żelazny, prezes Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz prof. Piotr Stepnowski, dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawiciel Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu i Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Z kolei w imieniu gospodarza, gości powitał marszałek pomorski Mieczysław Struk, który podziękował pracownikom tegoż resortu za przywracanie na gdańskim Pomorzu warunków do mieszkania, życia, pracy i odpoczynku. Struk wspomniał, że gdy przez 12 lat był burmistrzem Jastarni, to wówczas w latach osiemdziesiątych XX wieku walczono o poprawę czystości wód Zatoki Puckiej, a także i Gdańskiej. Nie było wtedy składowisk odpadów i oczyszczalni, które dopiero co powstawały. Dzięki temu w minionych latach nastąpił ogromny postęp w ochronie naturalnego środowiska i przyrody. W każdej pomorskiej gminie skorzystano z odpowiednich funduszy, w tym Grupy Lotos i Energii, służących poprawie tegoż środowiska. - Moim celem jako marszałka jest zapewnienie na Pomorzu, tak dla mieszkańców jak i turystów, doskonałych naturalnych warunków do życia oraz do zapuszczania tutaj na trwałe swoich korzeni - powiedział Struk. 


altZ okazji jubileuszu 20-lecia, decyzją prezydenta RP, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, Złotymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali przez pomorskiego wicewojewodę Michała Owczarczaka następujące osoby: Danuta Zofia Grodzicka-Kruk, Ireneusz Michałkiewicz, Grażyna Sławińska, Maria Elżbieta Stodolska i Bogumiła Honorata Urbanowicz. Srebrnym Krzyżem Zasługi za Długoletnia Służbę uhonorowano Annę Kozłowską-Zygmunt.


Ponadto decyzją Ministra Ochrony Środowiska Marcina Korolca uhonorowano również sześć osób odznaką „Za zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”. Otrzymały je: Danuta Drozd, Anna Kozłowska-Zygmunt, Helena Okuniewska, Iwona Pabiś-Beszczyńska, Grażyna Sławińska i Maria Stodolska.


alt


Następnie odbyła się niespełna godzinna debata o stanie środowiska na Pomorzu wobec wyzwań przyszłości, w której uczestniczyły cztery zaproszone osoby. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Aneta Wilmańska zachwalała utworzone przed 20 laty wojewódzkie fundusze, z których wydatkowano 62 mld zł. W dobie współczesnej i na najbliższą przyszłość będą one potrzebne na adaptację do zmieniającego się na kuli ziemskiej klimatu.


Były minister środowiska, założyciel Fundacji EkoFundusz prof. Maciej Nowicki wskazał na potrzebę budowania społeczeństwa opartego na wiedzy, w tym o naturalnym środowisku. Musi być w naszym kraju zdecydowanie większy styk między nauką a biznesem. Powinniśmy też postawić na innowacyjność, zwłaszcza na mało emisyjną gospodarkę. Powinniśmy w o wiele większym stopniu stawiać na energetykę rozproszoną, tj. oprócz węglowej, także na jądrową, wiatrową, słoneczną i gazową, pozyskiwana z łupków.


Europoseł Jan Kozłowski z trwogą odniósł się do takich liczb, jak 25 mln osób bezrobotnych w krajach UE, w tym 2 mln w Polsce. Dzięki pozyskiwaniu w USA gazu łupkowego, ten naturalny surowiec staniał o połowę, a w Europie zdrożała energia o 37 procent. Ci bezrobotni z Europy, zwłaszcza młodzi ludzie, będą się przenosić to USA, bo tam jest tańsze życie. Kozłowski z obawą mówił też o emisji gazów cieplarnianych, których restrykcje w Europie nie zawsze są do końca korzystne dla niektórych państw, w tym i polskich cementowni.


Moderator prof. Piotr Stepnowski podsumowując powiedział, że bardzo trudno jest znaleźć model zrównoważonego rozwoju poszczególnych państw europejskich i pozostałych państw naszego globu.


alt


Szefowa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku Danuta Zofia Grodzicka-Kruk, podziękowała swoim pracownikom za rzetelną i wydajna pracę.


Powiedziała m.in. że w latach 2009-2013 jej Fundusz podpisał 20 umów o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Plany przedsięwzięć sporządzono w porozumieniu z samorządami województwa pomorskiego, mając świadomość, że unijne środki pozwolą stworzyć na Pomorzu nowoczesną, przyjazną środowisku infrastrukturę techniczną i nowe miejsca pracy.


Zakres rzeczowy podpisanych umów obejmuje budowę lub modernizację około 422 km sieci kanalizacji sanitarnej, 78 km sieci wodociągowej, 14 km kanalizacji deszczowej, rozbudowę i modernizację 9 oczyszczalni ścieków, trzech stacji uzdatniania wody oraz działania zabezpieczające brzegi morskie prowadzone na długości około 9 km w rejonach Ostrowa, Rozewia, Cypla Helu, Westerplatte oraz Łeby, Rowów i Ustki.


W części artystycznej wystąpił gdański skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, który z Orkiestrą Kameralną Hanzeatica wykonał utwór „Cztery pory roku” Antoniego Vivaldiego.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież