Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Odpowiedź na interpelację radnych PiS w sprawie szkoły w Kokoszkach

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 12 kwietnia 2016 22:19

Jest odpowiedź na interpelację radnych PiS w sprawie szkoły podstawowej w Gdańsku-Kokoszkach. Odpowiada wiceprezydent Piotr Kowalczuk, choć pismo skierowane zostało do prezydenta Miasta Gdańska.


Radni PiS, którzy złożyli w marcu interpelację skierowaną do prezydenta Adamowicz w sprawie szkoły w Kokoszkach, otrzymali odpowiedź. Interpelacja nie została podpisana przez prezydenta Pawła Adamowicz, a przez jego zastępcę Piotra Kowalczuka.altNa pytania o subwencje pochodzące z MEN oraz dotacje z Gminy Miasta Gdańska wiceprezydent odpowiedział, że dotacja na jednego ucznia w Pozytywnej Szkole Podstawowej im. Arkadiusza Arama Rybickiego wyniosła w 2015 roku 9.445,56 zł.

„Szkoły publiczne prowadzone przez inne podmioty niż jednostka samorządu terytorialnego otrzymują dotację oświatową w wysokości określonej w art. 80 ust. 3 ustawy o systemie oświaty. Szkoły te otrzymują na każdego ucznia dotację z budżetu jednostki samorządu terytorialnego obowiązanej do prowadzenia odpowiedniego typu i rodzaju szkół w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w szkołach tego samego typu i rodzaju prowadzonych przez tę jednostkę samorządu terytorialnego, nie niższej jednak niż kwota przewidziana na jednego ucznia szkoły publicznej danego typu i rodzaju w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego. Dotacja dla tych szkół, w tym dla Pozytywnej Szkoły Podstawowej im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku na jednego ucznia w roku 2015 wynosiła 9.445,56 zł” – napisał wiceprezydent Kowalczuk w odpowiedzi na interpelację.


Jeżeli chodzi o subwencję oświatową MEN  w tzw. metryczce podziału subwencji oświatowej to wyniosła ona dla Gminy Miasta Gdańska na zadania gminne na jednego ucznia w 2015 roku 5.217,18 zł.

„Szkoły publiczne prowadzone przez Gminę Miasta Gdańska otrzymują środki finansowe na wydatki bieżące w kwocie 9.445,56 zł na jednego ucznia. Gmina Miasta Gdańska do kwoty subwencji oświatowej na jednego ucznia w tych szkołach dodatkowo przeznacza kwotę w wysokości 4.228,38 zł. Dofinansowanie Gminy Miasta Gdańska przypadające na jednego ucznia w Pozytywnej Szkole Podstawowej im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku stanowiła kwota wydatków bieżących przewidzianych na jednego ucznia w szkołach publicznych tego samego typu i rodzaju prowadzonych przez tę jednostkę samorządu terytorialnego w wysokości 4.228,38 zł w roku 2015, podobnie jak w samodzielnych szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Gdańska. Należy zauważyć, że środki finansowe przekazywane są przez Miasto Gdańsk w tej samej wysokości” – napisano w odpowiedzi.


Na pytanie dotyczące szkół niepublicznych odpowiedziano, że szkoły niepubliczne o uprawnieniu szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, w 2015 roku otrzymywały kwotę 5.217,18 zł na jednego ucznia. Podstawą prawną jest tu art. 90 ust. 2 a ustawy o systemie oświaty.


Podatek VAT wynikający z budowy szkoły w Gdańsku-Koszkach został zwrócony Gminie Miasta Gdańska na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w której jest mowa o tym, że „podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych”. Jeżeli chodzi o szkołę w Kokoszkach taką czynnością jest umowa najmu, a w ramach budowy tej szkoły Gmina Miasta Gdańska odzyskała podatek VAT wynoszący 8.078.803,67 zł.


Czynsz, który płaci Spółka z o.o. Pozytywne Inicjatywy – Edukacja wynosi, wraz z dzierżawą terenu, 134.616,84 zł. Stawka czynszu, którą zaproponowała ZS im. Macieja Płażyńskiego Sp. z o.o. wynosi 10 zł za 1 m2:

„Zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Gdańska nr 1647/13 dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie zatwierdzenia i podania do publicznej wiadomości informacji o lokalu użytkowym przeznaczonym do oddania w najem w trybie pisemnego konkursu ofert ograniczonego w drodze zbierania i wyboru ofert, stawka czynszu najmu za 1m2 powierzchni użytkowej lokalu minimalna wynosi 8,00 zł netto. Stawka została ustalona na podstawie Uchwały nr XXXIV/1045/05 Rady Miasta Gdańska z dnia 13 stycznia 2005 r. w sprawie zasad gospodarowania zasobem komunalnych lokali użytkowych, czynszów i ich płatności oraz podziału Miasta Gdańska na strefy czynszowe. Zgodnie ze złożoną ofertą ZS im. Macieja Płażyńskiego Sp. z o.o. w Pucku, zaoferowana stawka czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej miesięcznie wynosi 10,00 zł. Czynsz za wynajem lokalu wraz z dzierżawą terenu wynosi 134.616,84 zł” – odpowiedział wiceprezydent Piotr Kowalczuk.


Jeśli chodzi o podmiot, który ubiegał się o prowadzenie szkoły w Gdańsku-Kokoszkach wiceprezydent Kowalczuk wymienił dwa podmioty, które stanęły do konkursu na najem lokalu użytkowego: Zespół Szkół im. Macieja Płażyńskiego Sp. z o.o. w Pucku oraz Fundacja Familijny Poznań.


Na pytanie o prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku i dalsze przekazywanie szkole subwencji pomimo tego wyroku, wiceprezydent odpowiedział:

„Przedmiotem prawomocnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 21 października 2015 r. było Zarządzenie Prezydenta Miasta Gdańska nr 1647/13 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie zatwierdzenia i podania do publicznej wiadomości informacji o lokalu użytkowym przeznaczonym do oddania w najem w trybie pisemnego konkursu ofert ograniczonego w drodze zbierania i wyboru ofert, a nie ostateczna decyzja – zezwolenie na założenie publicznej szkoły. W związku z powyższym wypłata dotacji następuje na podstawie art. 80 ust. 3 ustawy o systemie oświaty i wydanego zezwolenia na założenie szkoły publicznej oraz wniosku o udzielenie dotacji”.altGG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież