Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Właściciel szpitala uznał protest w szpitalu w Kwidzynie. Strajk okupacyjny zawieszony

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
wtorek, 19 kwietnia 2016 13:09

Strajk okupacyjny w sprywatyzowanym ostatnio przez starostwo kwidzyńskim szpitalu odroczony. W poniedziałek rozpoczęły się rozmowy między Komitetem Strajkowym Pracowników Szpitala w Kwidzynie a zarządem nabywcy placówki – spółki EMC. Tym samym właściciele szpitala uznali protest. Do tej pory bowiem nie podejmowali rozmów, a nawet próbowali – jak twierdzą protestujący, szykanować organizatorów.  


W poniedziałkowych rozmowach zarządu Spółki Zdrowie i przedstawicieli zarządu spółki EMC z Komitetem Strajkowym Pracowników uczestniczyła prezes Agnieszka Szpara oraz dyrektor Dariusz Brzeziński. Tym samym Zarząd spółki EMC uznał legalność działań Komitetu Strajkowego.
- Informacje o rozmowach przekazano pracownikom podczas wiecu o godzinie 12. Po zasięgnięciu ich opinii, zdecydowano o odłożeniu terminu strajku czynnego do dnia rozmów. W zależności od ich wyników podjęte zostaną dalsze decyzje – oświadczyli członkowie Komitetu Strajkowego.


A oto ustalenia pierwsze ustalenia:
1. Zarząd spółki uznał legalność i zgodność z prawem działań Komitetu Strajkowego Pracowników. Toczące się rozmowy stanowią kontynuację sporu zbiorowego pomiędzy związkami zawodowym a dyrekcją Spółki Zdrowie.
2. W dniu 25 kwietnia zarząd EMC przedstawi strategię rozwoju szpitala na otwartym zebraniu pracowniczym.
3. Pracodawca przygotuje i przedstawi na następnym spotkaniu propozycje regulacji płacowych dla najniżej uposażonych grup pracowniczych (ekip sprzątających, sekretarek medycznych, działu żywienia, pracowników gospodarczych i obsługi). Komitet Strajkowy domaga się przedstawienia propozycji dla pozostałych grup pracowniczych.


Jak czytamy w komunikacie z rozmów „przedyskutowano zasady współpracy związków zawodowych i reprezentacji pracowników z zamiarem przywrócenia dialogu i partnerskiej współpracy”.


25 kwietnia br. zarząd szpitala – spółki ma przedstawić strategię i zaproponować nowe stawki wynagrodzenia dla najniżej uposażonych grup pracowniczych, czyli ekip sprzątających, sekretarek medycznych, działu żywienia, pracowników gospodarczych i obsługi.  


Komitet planował od czwartku 21 kwietnia br. zaostrzenie strajku, który miał przyjąć formę strajku okupacyjnego szpitala, podczas którego uczestniczący w nim pracownicy stale przebywać mieli na terenie szpitala. Wystawione miały być straże strajkowe, wstęp na teren szpitala zostanie ograniczony w stosunku do osób innych niż pacjenci i ich najbliższe rodziny.


Eskalacja strajku wynikała z postawy zarządu spółki Zdrowie, kwestionowania legalności strajku, który poparty został przez 212 pracowników.
– Nieuznawanie legalności strajku, drobne szykany, zastraszanie i tworzenie atmosfery niepewności to nowa forma dialogu w wykonaniu prezesa Dariusza Brzezińskiego. W tej sytuacji po konsultacji z pracownikami szpitala podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu strajku czynnego – takie było stanowisko komitetu przed poniedziałkowymi rozmowami.


Przypomnijmy, że powiat kwidzyński sprzedał 8 kwietnia br. udziały w tamtejszym szpitalu spółce EMC Instytut Medyczny SA. Obwieścił ten fakt starosta Jerzy Godzik (PO) mimo, że kilka godzin wcześniej rozmawiał z koalicjantami z SLD o planach naprawczych, wiarygodności nabywcy i poprawie wizerunku szpitala.  


W związku z działaniami zarządu powiatu kwidzyńskiego i stanowiskiem większości radnych koalicji rządzącej powiatem kwidzyńskim powstała inicjatywa przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania rady.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież