Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Kwidzyn: starosta sprzedał szpital i zdradził koalicję

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 11 kwietnia 2016 17:21

Powiat kwidzyński sprzedał w piątek 8 kwietnia po południu udziały w tamtejszym szpitalu spółce EMC Instytut Medyczny SA. Obwieścił ten fakt , Jerzy Godzik, starosta (PO) mimo, że kilka godzin wcześniej rozmawiał z koalicjantami z SLD o planach naprawczych, wiarygodności nabywcy i poprawie wizerunku szpitala. Czy to oznacza koniec koalicji SLD-PO-PSL w powiecie?


Pracownicy szpitala przystąpili w poniedziałek do akcji protestacyjnej.  Nie zgadzają się na sprzedaż udziałów firmie EMC Instytut Medyczny. Komitet protestacyjny, na którego czele stoi Mirosław Górski, ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego szpitala w Kwidzynie na stronie internetowej dladobrapacjenta.pl, zamieścił komunikat  o akcji protestacyjnej. Wywieszone zostaną symbole strajku, a protestujący mają zbierać podpisy mieszkańców pod petycją wzywającą do wycofania się z transakcji.


Zdrowie i opieka medyczna okazuje się być towarem. Nie zmienia się podejście polityków PO do służby zdrowia, która kojarzy się im z rynkiem - rynkiem usług, w którym liczy się zysk, a terminologia, którą operują kojarzy się z giełdą, a nie społecznymi obowiązkami Państwa. „Zagapił się” nieco Jerzy Śnieg, przewodniczący Rady Powiatu kwidzyńskiego i lider pomorskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej. Po tym, jak sprzedaż udziałów powiatu w kwidzyńskim szpitalu stała się faktem nie krył oburzenia:
- Nie robi się takich rzeczy, stawiając na szali sprawy życie i zdrowia mieszkańców Powiśla. Oto w piątek po południu, po cichu, dwie godziny po naszym spotkaniu zapada decyzja, która nie była z nami konsultowana. Nie spodziewaliśmy, że starosta i spółka podpiszą umowę sprzedaży. Czuję się oszukany - powiedział nam Jerzy Śnieg.
Czy zatem utrzyma się koalicyjny układ w powiecie wiążący SLD i PO?


Jerzy Śnieg, lider kwidzyńskich i pomorskich struktur SLD przedstawił nam oświadczenie, w którym czytamy, iż  „Rada Powiatowa SLD oraz Klub Radnych SLD w Radzie Powiatu Kwidzyńskiego wyrażają głębokie niezadowolenie ze sposobu postępowania Starosty Kwidzyńskiego przy sprzedaży udziałów w spółce Zdrowie. Nasze oburzenie budzi okoliczność sprzedaży udziałów oraz niepoinformowanie nas o przystąpieniu do transakcji. Uważamy, że obowiązkiem starosty, wynikającym z umowy przedwstępnej, było poinformowanie Rady o zamiarze zbycia udziałów. Przyspieszenie sprzedaży było nie tylko dowodem braku poszanowania zasad demokratycznych, ale również gestem arogancji wobec wszystkich Radnych Powiatu Kwidzyńskiego. Nasze niezadowolenie budzi również fakt, że decyzja starosty została podjęta podczas akcji protestacyjnej pracowników szpitala oraz wbrew ich opinii wyrażonej w referendum”.
– Czas już na to by przejrzeć w koalicji wszystkie za i przeciw jej utrzymaniu. Nam obcy jest sposób myślenia o opiece zdrowotnej jak o rynku. Nie chcę uchodzić za wykonawcę woli Platformy – mówi Śnieg.


Zarząd EMC Instytut Medyczny SA poinformował o zawarciu 8 kwietnia 2016 roku umowy zbycia udziałów "Zdrowie" sp. z o.o. z siedzibą w Kwidzynie „w wyniku realizacji umowy przedwstępnej zbycia udziałów oraz użytkowania udziałów z dnia 31.05.2013 r, z terminem zawarcia umowy właściwej wyznaczonym do dnia 1 czerwca 2018 r.” EMC był „użytkownikiem” 87,48 proc. udziałów "Zdrowie" sp. z o.o., będących własnością powiatu kwidzyńskiego i Miasta Kwidzyn.


Piątkowa umowa zbycia udziałów zawarta pomiędzy powiatem, a spółką EMC Instytut Medyczny dotyczy 70,92 proc. udziałów "Zdrowie" sp. z o.o.
EMC Instytut Medyczny SA prowadzić ma podstawowe oddziały szpitalne w tym szpitalny oddziału ratunkowy oraz poradnie w zakresie opieki specjalistycznej.


EMC zobowiązał się do prowadzenia działalności leczniczej na podstawie zawieranych umów z NFZ oraz „do nie prowadzenia działań zmierzających do ograniczania zakresu usług medycznych realizowanych dotychczas przez Zdrowie sp. z o.o. z wyłączeniem zmian prawnych uniemożliwiających ich realizacje oraz okoliczności niezależnych od spółki, których zaistnienia nie można było przewidzieć w chwili zawierania umowy”.
Cena sprzedaży udziałów powiatu została ustalona na kwotę 6 544 010 zł.
Jako, że na poczet ceny sprzedaży został zaliczony zadatek to na rachunek bankowy powiatu 8 kwietnia wpłynęło 5 571 164 zł.  
Oznacza to, iż powiat kwidzyński „użyczył” 87,5 proc. udziałów szpitala. Miały się one stać własnością wrocławskiej spółki EMC dopiero w 2018 roku. Transakcję jednak przyspieszono.   


Przypomnijmy, że w maju 2013 roku EMC Instytut Medyczny sondował także nabycie Szpitali Tczewskich. Szpitale Tczewskie oparły się jednak prywatyzacyjnym zakusom. Nie obyło się bez społecznych nacisków. Mimo parcia starostwa tczewskiego do przekształcenia spółki w podmiot zależny od któregoś z potentatów medycznych to jedyny szpital działający na terenie powiatu tczewskiego nie trafił w ręce wrocławskiej firmy EMC. Tczewski szpital kolejne lata budżet zamykał „na plus”. Załoga szpitala odetchnęła z ulgą.


Spółka EMC Instytut Medyczny SA na swojej stronie internetowej chwali się tym, iż „od początku swojego istnienia pozostaje liderem na rynku prywatnych usług medycznych, a rozwiązania przez nią stosowane są często działaniami pionierskimi”.  
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież