Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Koniec ery Olechnowicza w Grupie LOTOS

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 13 kwietnia 2016 12:47

Paweł Olechnowicz, po 14 latach prezesowania, stracił stanowisko prezesa Grupy Lotos SA. Decyzją Rady Nadzorczej został odwołany. Pełnienie obowiązków prezesa powierzono Robertowi Pietryszynowi, od 27 stycznia br. szefowi Rady Nadzorczej Grupy Lotos.Pietryszyn pokieruje koncernem do czasu rozstrzygnięcia ogłoszonego właśnie konkursu na członków zarządu Lotosu. Skarb Państwa ma 53,19 proc. udziałów w Grupie Lotos.


Przypomnijmy, że Paweł Olechnowicz na fotelu prezesa Zarządu Grupy Lotos S.A zasiadał, mimo politycznych zmian i kolejnych sześciu premierów od SLD po PiS, od 12 marca 2002 roku, wchodząc w skład Zarządu sześciu kadencji. To rekord urzędującego na fotelu prezesa państwowej spółki.
Nie zaszkodziły mu nawet marne skutki nabycia przez Lotos złoża ropy naftowej Yme na Morzu Północnym. W 2008 roku odtrąbiono propagandowy sukces, czyli zakup złoża wydobywczego od Norwegii na dnie Morza Północnego, wcześniej eksploatowanego przez Statoil. Zysku z tego przedsięwzięcia, które kosztowało półtora miliarda złotych nie było. Okazało się ono "niewypałem". Jego operatorem jest kanadyjska spółka "Talisman". Do dnia dzisiejszego ani jednej baryłki z tego złoża spółka nie sprzedała. Nie były to ilości handlowe.


Olechnowicz ukończył Wydział Technologii i Mechanizacji Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i podyplomowe studia na Politechnice Gdańskiej z zakresu Organizacja, Ekonomika i Zarządzanie Przemysłem, MBA. Zaczynał karierę zawodową w Zakładach Mechanicznych „Zamech” w Elblągu (ABB Zamech Sp. z o. o.). Dwa lata przepracował w centrali ABB Ltd. w Zurichu na stanowisku wiceprezesa. Założył też firmę konsultingową Paweł Olechnowicz – Consulting.  


Robert Pietryszyn ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim i Master of Business Administration oraz menedżerskie studia podyplomowe zarządzania firmą na wrocławskiej Akademii Ekonomicznej. Jest dobrym znajomym byłego rzecznika PiS Adama Hofmana. Na tyle dobra była to znajomość, że Pietryszyn pożyczył Hofmanowi około 70 tys. zł. Był związany z grupą kapitałową KGHM S.A. oraz PKO BP S.A.  Był prezesem należącego do KGHM klubu Zagłębie Lubin. Odpowiadał za projekt UEFA Euro 2012, jako prezes zarządu spółki Wrocław 2012.  
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież