Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Od poniedziałku ruszają tramwaje na Morenę

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 26 sierpnia 2015 20:18

Od poniedziałku 31 sierpnia uruchomiona zostanie regularna komunikacja tramwajowa na Morenę. W środę w testowy przejazd nową trasą wybrał się prezydent Paweł Adamowicz, na który zabrał m.in. przedstawicieli mediów.- To jest nauka dla nas, dla samorządowców, że warto ryzykować, warto przygotowywać plany, mieć je w szufladzie - podkreślił prezydent Gdańska. - Nowa linia na Piecki-Migowo nie była w pierwotnym pakiecie inwestycji na latach 2007-2014. Nie była, bo obliczyliśmy, że nie będziemy mieli na to środków finansowych. Ale, jak się okazało, że projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej odważnie został podjęty przez samorząd województwa pomorskiego pojawiły się środki i trzeba było zbudować całą sieć układu komunikacji publicznej i miejskiej, który dowoziłby pasażerów do przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej lub ich odbierał. To pozwoliło, aby linia na Piecki-Migowo mogła zostać zrealizowana.


altaltLinia została oddana do użytku miesiąc przed terminem. Regularne kursy zaczną się 31 sierpnia, dzień przed inauguracją Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Po nowej trasie będą jeździły tramwaje linii 10 i 12, które do tej pory kończyły swój bieg na pętli Siedlce. Budowa nowej linii wydłużyła gdańskie torowiska o 4435 metrów, w tym 3600 metrów od Siedlec do przystanku PKM Brętowo i 900 metrów odnoga w ulicę Bulońską. Zwiększona została częstotliwość kursowania linii 10 i 12, kurs będzie mniej więcej co 10 minut. Do obsługi tej trasy miasto kupiło pięć nowych, dwukierunkowych tramwajów Pesa Jazz Duo za 54 mln zł. W poniedziałek uruchomiona zostanie również linia nr 4, której tramwaje w godzinach porannego i popołudniowego szczytu "czwórki" będą kursowały z Jelitkowa do pętli Siedlce.


alt

Przystanek PKM Brętowoalt

Przystanek w odnodze ul. BulońskiejPodczas środowego przejazdu testowego prezydent i przedstawiciele mediów przejechali od pętli Siedlce do przystanku PKM Brętowo. W drodze powrotnej tramwaj zajechał w odnogę w ul. Bulońskiej. zajeżdżając po drodze na 700-metrowy odcinek w ciągu ul. Bulońskiej. Przejazd tramwaju wzbudzał duże zainteresowanie mieszkańców Moreny. Niektórzy myśleli, że to już regularne kursy.


altalt

Dojazd do przystanku przy Carrefouralt

Zjazd do pętli SiedlceKoszt budowy linii tramwajowej z Siedlec do Brętowa i w ciąg ul. Bulońskiej wyniósł 139 mln złotych. W ramach inwestycji, podzielonej na dwa etapy, wyremontowano też chodniki i drogi rowerowe, sieci kanalizacyjne, przebudowano skrzyżowania, zatoczki i przystanki autobusowe, pojawiły się nowe znaki i dodatkowa sygnalizacja świetlna.


11 m - wysokość na jakiej znajduje się estakada po której tramwaj dojeżdża do przystanku PKM
360 m - długość estakady
8 - liczba nowych przystanków
55 m - długość zintegrowanych pierwszych w Gdańsku peronów przystankowych autobusowo-tramwajowych przy ul. Warneńskiej


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież