Liberał na etacie w Brukseli - Lewandowski w interesie Ukrainy » Janusz Lewandowski, pierwszy przewodniczący Kongresu Liberalno-Demokratycznego, minister prywatyzacj... Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Dbajmy o cholesterol

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 25 sierpnia 2015 09:00

Ponad 70 proc. dorosłych Polaków ma hipercholesterolemię (podwyższony poziom cholesterolu we krwi), ale tylko co trzeci z nich dba o to, żeby poprawić ten wynik. Tymczasem zaburzenia gospodarki tłuszczowej (lipidowej) są drugim po nadciśnieniu tętniczym czynnikiem ryzyka zawału serca, przyczyny prawie połowy wszystkich zgonów w naszym kraju.



Czym jest cholesterol?
Cholesterol jest to substancja tłuszczowa występująca w organizmie człowieka, niezbędna do prawidłowego funkcjonowania różnych narządów i układów. Cholesterol w głównej mierze jest produkowany przez organizm w wątrobie i jelitach, ale też pewna część jest dostarczana z pożywieniem pochodzenia zwierzęcego. Cholesterol jest tłuszczem, który nie rozpuszcza się w krwi i dopiero po związaniu ze specjalnymi białkami może być przez nią transportowany. Połączenie tłuszczów (lipidów) z białkami (proteinami) nazywamy lipoproteinami. Wyróżnia się dwa rodzaje lipoprotein: LDL (z ang. Low Density Lipoprotein, lipoproteina niskiej gęstości) oraz HDL (z ang. High Density Lipoprotein, lipoproteina wysokiej gęstości).

Z czego składa się cholesterol?
Całkowity poziom cholesterolu we krwi jest zależny od trzech wyników: LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu i trójglicerydów. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad poszczególnymi składowymi cholesterolu?

LDL jest potocznie nazywany „złym” cholesterolem, transportuje cholesterol z wątroby do innych tkanek organizmu. Wysoki poziom LDL powoduje, że nadmiar cholesterolu odkłada się w ścianach naczyń krwionośnych, doprowadzając do powstania blaszek miażdżycowych, które zwężają światło tętnic i powodują niedokrwienie narządów.

HDL jest określany jako „dobry” cholesterol, odbiera z tkanek niewykorzystany nadmiar cholesterolu i transportuje go do wątroby, gdzie zostaje przetworzony i częściowo usunięty z organizmu. Wysoki poziom HDL zmniejsza ryzyko miażdżycy tętnic, a przez to ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Trójglicerydy to tłuszcze pochodzące ze spożywanych posiłków, oraz są wytwarzane w wątrobie. Jest to główne źródło energii dla organizmu, są magazynowane w postaci tkanki tłuszczowej. Bezpośrednio po spożyciu posiłku zawierającego tłuszcze poziom trójglicerydów we krwi istotnie wzrasta.

Badanie cholesterolu, czyli lipidogram
Lipidogram to badanie krwi określające stężenie cholesterolu i jego poszczególnych frakcji, które służy do oceny ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych tzn. pozwala określić jaka jest możliwość wystąpienia zawału, udaru, czy też ryzyko rozwoju miażdżycy. Takie przesiewowe badanie u osób zdrowych pierwszy raz zaleca się wykonać po 20. roku życia, a następnie co 5 lat. U pacjentów z czynnikami ryzyka miażdżycy(z cukrzycą, z rozpoznaną chorobą wieńcową, z nadciśnieniem tętniczym, palących papierosy, z nadwagą i otyłością, z miażdżycą w wywiadzie rodzinnym) lipidogram wykonuje się co rok.  

Dieta obniżająca cholesterol? To nie takie trudne
Kiedy wyniki wskazują na podwyższony poziom cholesterolu, należy przyjrzeć się sposobowi żywienia. Z jednej strony należy ograniczyć spożycie produktów bogatych w cholesterol, z drugiej zaś dostarczać takich, które spowodują wzrost frakcji „dobrego” cholesterolu. Dieta antycholesterolowa jest zbliżona do diety śródziemnomorskiej: dużo ryb, warzyw i owoców, a potrawy skrapiane są oliwą. Należy wykreślić z jadłospisu czerwone mięso, podroby i tłuste wędliny: salami, boczek czy parówki. Trzeba zrezygnować z masła, smalcu i słoniny. Z nabiału należy unikać pełnotłustego mleka i jego przetworów, np. śmietany, serów żółtych i topionych oraz pełnotłustego twarogu. Ilość jajek należy ograniczyć do 2–3 tygodniowo (dotyczy to żółtek, bo białka można jeść bez ograniczeń). Niewskazane jest białe pieczywo, zakazane chipsy i wszelki fast food, a także alkohol (wyjątkiem jest wino). Z powodu zawartości tłuszczu łasuchy muszą pożegnać się z ciastkami i herbatnikami zawierającymi tłuszcz cukierniczy, tortami z kremem maślanym, chałwą i lodami na śmietanie.

Gimnastyka na dobry cholesterol
Regularne ćwiczenia obniżają poziom cholesterolu całkowitego i podwyższają dobrego. Ważny jest wybór rodzaju sportu. Powinny to być ćwiczenia poprawiające wytrzymałość, np. biegi, pływanie, jazda na rowerze lub intensywne spacery. Najlepiej ćwiczyć 3–4 razy w tygodniu, a najlepiej codziennie po pół godziny (przy zwalczaniu nadwagi trening powinien trwać dłużej – dopiero po 30 minutach organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową). Osoby chorujące na choroby przewlekłe, powinny wcześniej ustalić rodzaj aktywności z lekarzem. Warto pamiętać, że każdy ruch jest lepszy niż żaden.

Dziękuję, nie palę!
Palenie papierosów jest jednym z głównych czynników ryzyka zawału serca i udaru mózgu. Nikotyna i tlenek węgla zawarte w dymie tytoniowym zmniejszają stężenie tlenu zawartego we krwi. Uszkadzają ściany naczyń krwionośnych, przyspieszają proces tworzenia blaszki miażdżycowej oraz inicjują powstawanie zakrzepów we krwi. Palenie papierosów powoduje obniżenie „dobrego” cholesterolu HDL. Osoby palące jedną paczkę papierosów dziennie są 2,5 raza bardziej zagrożone zawałem niż niepalące.


Bardzo ważna kontrola
W myśl twierdzenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć, badania kontrolne i profilaktyczne są podstawą leczenia, a także zapobiegania chorobom układu krążenia. W ramach ogólnopolskiej kampanii „Wspólnie w trosce o serce” Centrum Medyczne Synexus oferuje w swoich przychodniach bezpłatny pakiet kontroli kardiologicznej dla osób po zawałach, udarach, zabiegach kardiologicznych, a także szczególnie narażonych na choroby układu krążenia (mężczyzn powyżej 50 rż i kobiet powyżej 60rż z nadwagą/otyłością, obciążonych chorobami krążenia w wywiadzie rodzinnym lub palących papierosy). W skład pakietu wchodzi lipidogram (oznaczenie frakcji cholesterolu LDL, HDL, trójglicerydów i cholesterolu całkowitego), kreatynina (ocena pracy nerek) i oznaczenie poziomu cukru we krwi. Dodatkowo bezpłatne badanie densytometryczne kości, które określa ryzyko wystąpienia osteoporozy.

 

Angelina Ziembińska, Centrum Medyczne Synexus

Telefon: 22 203 03 00

www.przychodniasynexus.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież