Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dbajmy o cholesterol

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 25 sierpnia 2015 09:00

Ponad 70 proc. dorosłych Polaków ma hipercholesterolemię (podwyższony poziom cholesterolu we krwi), ale tylko co trzeci z nich dba o to, żeby poprawić ten wynik. Tymczasem zaburzenia gospodarki tłuszczowej (lipidowej) są drugim po nadciśnieniu tętniczym czynnikiem ryzyka zawału serca, przyczyny prawie połowy wszystkich zgonów w naszym kraju.Czym jest cholesterol?
Cholesterol jest to substancja tłuszczowa występująca w organizmie człowieka, niezbędna do prawidłowego funkcjonowania różnych narządów i układów. Cholesterol w głównej mierze jest produkowany przez organizm w wątrobie i jelitach, ale też pewna część jest dostarczana z pożywieniem pochodzenia zwierzęcego. Cholesterol jest tłuszczem, który nie rozpuszcza się w krwi i dopiero po związaniu ze specjalnymi białkami może być przez nią transportowany. Połączenie tłuszczów (lipidów) z białkami (proteinami) nazywamy lipoproteinami. Wyróżnia się dwa rodzaje lipoprotein: LDL (z ang. Low Density Lipoprotein, lipoproteina niskiej gęstości) oraz HDL (z ang. High Density Lipoprotein, lipoproteina wysokiej gęstości).

Z czego składa się cholesterol?
Całkowity poziom cholesterolu we krwi jest zależny od trzech wyników: LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu i trójglicerydów. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad poszczególnymi składowymi cholesterolu?

LDL jest potocznie nazywany „złym” cholesterolem, transportuje cholesterol z wątroby do innych tkanek organizmu. Wysoki poziom LDL powoduje, że nadmiar cholesterolu odkłada się w ścianach naczyń krwionośnych, doprowadzając do powstania blaszek miażdżycowych, które zwężają światło tętnic i powodują niedokrwienie narządów.

HDL jest określany jako „dobry” cholesterol, odbiera z tkanek niewykorzystany nadmiar cholesterolu i transportuje go do wątroby, gdzie zostaje przetworzony i częściowo usunięty z organizmu. Wysoki poziom HDL zmniejsza ryzyko miażdżycy tętnic, a przez to ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Trójglicerydy to tłuszcze pochodzące ze spożywanych posiłków, oraz są wytwarzane w wątrobie. Jest to główne źródło energii dla organizmu, są magazynowane w postaci tkanki tłuszczowej. Bezpośrednio po spożyciu posiłku zawierającego tłuszcze poziom trójglicerydów we krwi istotnie wzrasta.

Badanie cholesterolu, czyli lipidogram
Lipidogram to badanie krwi określające stężenie cholesterolu i jego poszczególnych frakcji, które służy do oceny ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych tzn. pozwala określić jaka jest możliwość wystąpienia zawału, udaru, czy też ryzyko rozwoju miażdżycy. Takie przesiewowe badanie u osób zdrowych pierwszy raz zaleca się wykonać po 20. roku życia, a następnie co 5 lat. U pacjentów z czynnikami ryzyka miażdżycy(z cukrzycą, z rozpoznaną chorobą wieńcową, z nadciśnieniem tętniczym, palących papierosy, z nadwagą i otyłością, z miażdżycą w wywiadzie rodzinnym) lipidogram wykonuje się co rok.  

Dieta obniżająca cholesterol? To nie takie trudne
Kiedy wyniki wskazują na podwyższony poziom cholesterolu, należy przyjrzeć się sposobowi żywienia. Z jednej strony należy ograniczyć spożycie produktów bogatych w cholesterol, z drugiej zaś dostarczać takich, które spowodują wzrost frakcji „dobrego” cholesterolu. Dieta antycholesterolowa jest zbliżona do diety śródziemnomorskiej: dużo ryb, warzyw i owoców, a potrawy skrapiane są oliwą. Należy wykreślić z jadłospisu czerwone mięso, podroby i tłuste wędliny: salami, boczek czy parówki. Trzeba zrezygnować z masła, smalcu i słoniny. Z nabiału należy unikać pełnotłustego mleka i jego przetworów, np. śmietany, serów żółtych i topionych oraz pełnotłustego twarogu. Ilość jajek należy ograniczyć do 2–3 tygodniowo (dotyczy to żółtek, bo białka można jeść bez ograniczeń). Niewskazane jest białe pieczywo, zakazane chipsy i wszelki fast food, a także alkohol (wyjątkiem jest wino). Z powodu zawartości tłuszczu łasuchy muszą pożegnać się z ciastkami i herbatnikami zawierającymi tłuszcz cukierniczy, tortami z kremem maślanym, chałwą i lodami na śmietanie.

Gimnastyka na dobry cholesterol
Regularne ćwiczenia obniżają poziom cholesterolu całkowitego i podwyższają dobrego. Ważny jest wybór rodzaju sportu. Powinny to być ćwiczenia poprawiające wytrzymałość, np. biegi, pływanie, jazda na rowerze lub intensywne spacery. Najlepiej ćwiczyć 3–4 razy w tygodniu, a najlepiej codziennie po pół godziny (przy zwalczaniu nadwagi trening powinien trwać dłużej – dopiero po 30 minutach organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową). Osoby chorujące na choroby przewlekłe, powinny wcześniej ustalić rodzaj aktywności z lekarzem. Warto pamiętać, że każdy ruch jest lepszy niż żaden.

Dziękuję, nie palę!
Palenie papierosów jest jednym z głównych czynników ryzyka zawału serca i udaru mózgu. Nikotyna i tlenek węgla zawarte w dymie tytoniowym zmniejszają stężenie tlenu zawartego we krwi. Uszkadzają ściany naczyń krwionośnych, przyspieszają proces tworzenia blaszki miażdżycowej oraz inicjują powstawanie zakrzepów we krwi. Palenie papierosów powoduje obniżenie „dobrego” cholesterolu HDL. Osoby palące jedną paczkę papierosów dziennie są 2,5 raza bardziej zagrożone zawałem niż niepalące.


Bardzo ważna kontrola
W myśl twierdzenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć, badania kontrolne i profilaktyczne są podstawą leczenia, a także zapobiegania chorobom układu krążenia. W ramach ogólnopolskiej kampanii „Wspólnie w trosce o serce” Centrum Medyczne Synexus oferuje w swoich przychodniach bezpłatny pakiet kontroli kardiologicznej dla osób po zawałach, udarach, zabiegach kardiologicznych, a także szczególnie narażonych na choroby układu krążenia (mężczyzn powyżej 50 rż i kobiet powyżej 60rż z nadwagą/otyłością, obciążonych chorobami krążenia w wywiadzie rodzinnym lub palących papierosy). W skład pakietu wchodzi lipidogram (oznaczenie frakcji cholesterolu LDL, HDL, trójglicerydów i cholesterolu całkowitego), kreatynina (ocena pracy nerek) i oznaczenie poziomu cukru we krwi. Dodatkowo bezpłatne badanie densytometryczne kości, które określa ryzyko wystąpienia osteoporozy.

 

Angelina Ziembińska, Centrum Medyczne Synexus

Telefon: 22 203 03 00

www.przychodniasynexus.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież