Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (... Monika Chabior - gdański pedagog postępu? » Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych „seksualno-bojowych” haseł i okrzykó... „Solidarność”: Prezydent Gdańska akceptuje akty wandalizmu » Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” skierowało do Aleksandry Dulkiewicz, prezyde...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
czwartek, 26 listopada 2020 21:01
W środę, 25 listopada, w wieku 67 lat, zmarł Zenon Plech. Jeden z
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rozbudowany terminal lotniska w Gdańsku już działa

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 01 września 2015 19:53

Lech Wałęsa był pierwszym pasażerem, który skorzystał z rozbudowanego kosztem 150 mln. złotych terminalu w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy. Pierwszy przywódca Solidarności przyleciał na lotnisko swojego imienia z Gabonu via Paryż i Warszawa. Nowa część terminalu do regularnego ruchu ma być włączona we wtorek późnym wieczorem.
Dzięki rozbudowie z gdańskiego lotniska będzie mogło skorzystać około 4 milionów pasażerów. Ta liczba ma być osiągnięta już w przyszłym roku, docelowo natomiast z portu lotniczego w Rębiechowie skorzystać będzie mogło aż 7 milionów podróżujących rocznie. Ta liczba  pozwoli ugruntować pozycje trzeciego największego lotniska w naszym kraju, po lotnisku Fryderyka Chopina w Warszawie oraz porcie w Krakowie.


altWtorkowa inauguracja miała dość nietypowy dla oficjalnych otwarć przebieg, choć bogata i niekonwencjonalna część artystyczna przypominała tę z inauguracji działalności pierwszej części terminala. Po pokazie laserowo-muzycznym zaprezentowano impresję na temat  rozwoju portu lotniczego, podczas której artystka rysowała obrazy z historii portu piaskiem na podświetlonej płycie. Symbolicznego otwarcia nowej części terminala dokonano poprzez zburzenie instalacji przypominającej ceglany mur. Wśród gości uroczystości byli parlamentarzyści przedstawiciele władz samorządowych, jednak brakowało patrona portu lotniczego w Gdańsku. Jak się później okazało, był to zabieg planowy, a Lech Wałęsa przybył na lotnisko jako przylatujący do Gdańska pasażer.

Rozbudowany terminal ma bezpośrednie połączenie z przystankiem PKM, tak, że pasażerowie przylatujący dopiero na platformie dworca będą mogli przekonać się jaka panuje właśnie pogoda w Gdańsku. Wokół prowadzi się jeszcze prace wykończeniowe dróg dojazdowych, choć znakomita ich większość jest już wykonana.


altW Rębiechowie, oprócz rozbudowy terminala zainwestowano również w rozwój systemu ILS ułatwiającego lądowanie w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, zbudowano rękawy dla pasażerów a przed terminalem i linią PKM powstać ma centrum hotelowo-biurowe. Wraz z otwarciem nowej części gdańskiego lotniska zmianie uległy zasady poruszania się pojazdów przy porcie lotniczym.

Przypomnijmy jeszcze, że lotnisko w Rębiechowie zostało oddane do użytku w maju 1974 roku i było pierwszym portem lotniczym zbudowanym od podstaw w Polsce po II wojnie światowej. Zastąpiło lotnisko we Wrzeszczu jeszcze z czasów Wolnego Miasta Gdańska.

Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież