Barwy kampanii A. Dudy » Kampania prezydencka przed II turą wyborów zbliża się do końca. W Gdańsku akcję wywieszania banerów ... Pellowski - piekarz niepokorny » Przed I turą wyborów prezydenckich gdański piekarz Grzegorz Pellowski przyjął w siedzibie swojej fir... Idee Olechnowicza misją PKN Orlen - prezes Lotosu wieszczył fuzję... » "Gazeta Wyborcza" wieszczy dziś na podstawie źródeł nieznanych, że pomysł połączenia Orlenu z Lotose... Daniel Obajtek: Nasz kraj, nasz rynek, nasz kapitał » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen- Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Grupy L... Pół roku elektronicznej recepty w Polsce » 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wy... Igor Strzok: Miasto bez wizji? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku- W Gdańsku jest wiele probl... Energa stawia na potencjał zielonej energii » Spółka Energa wchodząca w skład Grupy ORLEN uruchomiła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce... Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ... Nitras i Karnowski - twarze Trzaskowskiego » Zanim obywatel Trzaskowski udoskonali demokrację eliminując zbędne pytania, towarzysz jego kampanii,... Zarząd Razem za... 0,8 mln zł » Liderzy socjalistycznej partii Razem zarobili... w zarządzie partii Razem w 2019 roku po 200 tys. zł...
Reklama
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
wtorek, 07 lipca 2020 17:49
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrekt ...
Zdunek Wybrzeże - Unia LIVE: 44:46
sobota, 11 lipca 2020 09:52
Zdunek Wybrzeże - Unia LIVE: 44:46
O godz. 16.30 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się m ...
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
środa, 08 lipca 2020 21:08
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
Lechia stanie przed szansą obrony Pucharu Polski. Podopieczni Piotra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Moda na folk, moda na Kaszuby

Ocena użytkowników: / 24
SłabyŚwietny 
piątek, 09 września 2011 12:56

altJeszcze do niedawna młodzi ludzie wcale nie chlubili się swoim kaszubskim pochodzeniem. Nie wszyscy chętnie sięgali po kaszubski alfabet, nie wszyscy chętnie chcieli się uczyć języka kaszubskiego. Ale wszystko jest kwestią czasu. Ten czas nastąpił, bo dziś, folk jest trendy.


Widać to w modzie, która sięgnęła po wzory ludowe, ubarwiając nimi stylizacje poszczególnych produktów, widać to w muzyce, która sięga nie tylko po instrumenty ludowe, ale także Artyści zaczynają wykorzystywać znane fragmenty folkowej muzyki ludowej w swojej twórczości.


Ostatnim objawieniem na rynku muzycznym staje się Vera Korthals (Weronika Vera Korthals), która postanowiła sięgnąć do swoich korzeni. Ta pochodząca z Połczyna koło Pucka Artystka, nagrała właśnie album, w którym śmiało i zdecydowanie wykorzystała znane tematy kaszubskie oraz fragmentarycznie wykorzystała język kaszubski w warstwie tekstowej. To zachwyciło Agencję Fonograficzną Polskiego Radia , które doceniło artystyczną wartość projektu podpisując z Artystką kontrakt płytowy.


Dla podkreślenia jakości kultury kaszubskiej zostały użyte tradycyjne instrumenty, jak diabelskie skrzypce oraz burczybas a także ludowi artyści: MANIJOCE oraz Zespoły Pieśni i Tańca SIERAKOWICE i  CHMIELANIE.


alt


Album zatytułowany „Velevetka” (tłumaczenie: http://naszekaszuby.pl/modules/artykuly/article.php?articleid=51), którego premiera przewidziana jest w tym roku, z pewnością staje się nowym, artystycznym spojrzeniem na muzykę kaszubską. Nie stanowi ona podstawy dla powstałych utworów, ale staje się wielkim bogactwem urozmaicającym typowo popowe harmonie.


Vera to Artystka, która od najmłodszych lat podkreśla swoją kaszubską przynależność. O jej życiu oraz rodzinnych tradycjach reżyserzy Barbara Balińska oraz Krzysztof Kalukin z TVP Gdańsk zrealizowali film dokumentalny, w którym Weronika wyjaśnia istotę swoich korzeni kaszubskich oraz wpływ tej kultury na jej działalność artystyczną.


Jako uznana Artystka Kaszub reprezentowała region m.in. na targach Expo w Brukseli, a także podczas koncertu laureatów „Szansy na Sukces” „Raz na ludowo” wykonała jeden ze sztandarowych utworów Velevetka. Była  także przez dłuższy czas gospodarzem programu „Kaszëbe” w TVP Gdańsk.


Jej artystyczne zasługi dla kaszubskiego regionu zostały uznane przez słuchaczy Radia Kaszebe uznając Weronikę za „Kaszubską Artystkę Roku 2009”.


Folk górą! Tradycja górą! Skąd to się mogło wziąć! A to jest proste! Po co naśladować innych a szczególnie kulturę zachodnią, która ze słowiańską duszą ma mało wspólnego. Lepiej szukać dźwięków na swoim podwórku bo zawsze jest do nich bliżej. I w duszy grają.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież