ORLEN ogłosił wezwanie na akcje Grupy ENERGA » ​PKN ORLEN ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Grupy ENERGA. Planowana transakcja wpisuje się w obow... ”W Gdańsku staliśmy tak jak mur” » Do dziś ostateczna liczba obrońców placówki na Westerplatte we wrześniu1939 roku jest nieznana. Przy... G. Pellowski: nie dla parkingu - umowy z gminą jawne » Czy parking podziemny w obrębie Starego Miasta może zagrozić gdańskim zabytkom? To pytanie wymaga ry... Kolejny dar serca dla Oddziału Hematologii Dziecięcej » Osiem elektrycznie sterowanych łóżek Eleganza 2 Premium i jedno Tom 2 dla małych pacjentów otrzymał ... Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna! » Adam Korol, b. poseł PO, specyficzny bohater taśm Neumanna - "Nie oszukujmy się, o to chodzi, żeby g... O ofiarach stanu wojennego w Radiu Gdańsk » Pieśni poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego, który od lat 70 (od wykonania „Obławy”) miał wielki w... W tygodniku „Sieci”: Nie będzie miękkiej gry w walce o wolność słowa » W najnowszym numerze „Sieci” mocny wywiad z prezesem TVP, Jackiem Kurskim: Nie będzie miękkiej gry w... Foto "Kwiatki": Szklane domy » Ludzkie mrowiska w szklanych biurowcach, czy o takich pisał Żeromski? Drastyczne podwyżki za wywóz śmieci, większy czynsz » W czwartek, 28 listopada, Rada Miasta Gdańska przegłosowała podwyżkę cen wywozu śmieci o 100 % oraz ... Jerzy Barzowski: Struk wpływom z podatku CIT nie wierzy, a drogi czeka... » Z radnym Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Art...
Reklama
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
wtorek, 03 grudnia 2019 21:54
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
Adam Korol, b. poseł PO, specyficzny bohater taśm Neumanna - "Nie os ...
Arka odbija się od strefy spadkowej
piątek, 06 grudnia 2019 22:10
Arka odbija się od strefy spadkowej
Ten mecz być może jest początkiem drogi Arki Gdynia o utrzymanie w ...
Zabójcze dziesięć minut dało Lechii awans do 1/4 Pucharu Polski
środa, 04 grudnia 2019 19:18
Zabójcze dziesięć minut dało Lechii awans do 1/4 Pucharu Polski
Przez 50 minut Lechia nie mogła znaleźć sposobu na Zagłębie i wyd ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Sentymentalny Gdańsk w grafice
poniedziałek, 25 listopada 2019 20:01
Sentymentalny Gdańsk w grafice
Przede mną na biurku leży spory zbiór czarno-białych kart pocztowy ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Moda na folk, moda na Kaszuby

Ocena użytkowników: / 24
SłabyŚwietny 
piątek, 09 września 2011 12:56

altJeszcze do niedawna młodzi ludzie wcale nie chlubili się swoim kaszubskim pochodzeniem. Nie wszyscy chętnie sięgali po kaszubski alfabet, nie wszyscy chętnie chcieli się uczyć języka kaszubskiego. Ale wszystko jest kwestią czasu. Ten czas nastąpił, bo dziś, folk jest trendy.


Widać to w modzie, która sięgnęła po wzory ludowe, ubarwiając nimi stylizacje poszczególnych produktów, widać to w muzyce, która sięga nie tylko po instrumenty ludowe, ale także Artyści zaczynają wykorzystywać znane fragmenty folkowej muzyki ludowej w swojej twórczości.


Ostatnim objawieniem na rynku muzycznym staje się Vera Korthals (Weronika Vera Korthals), która postanowiła sięgnąć do swoich korzeni. Ta pochodząca z Połczyna koło Pucka Artystka, nagrała właśnie album, w którym śmiało i zdecydowanie wykorzystała znane tematy kaszubskie oraz fragmentarycznie wykorzystała język kaszubski w warstwie tekstowej. To zachwyciło Agencję Fonograficzną Polskiego Radia , które doceniło artystyczną wartość projektu podpisując z Artystką kontrakt płytowy.


Dla podkreślenia jakości kultury kaszubskiej zostały użyte tradycyjne instrumenty, jak diabelskie skrzypce oraz burczybas a także ludowi artyści: MANIJOCE oraz Zespoły Pieśni i Tańca SIERAKOWICE i  CHMIELANIE.


alt


Album zatytułowany „Velevetka” (tłumaczenie: http://naszekaszuby.pl/modules/artykuly/article.php?articleid=51), którego premiera przewidziana jest w tym roku, z pewnością staje się nowym, artystycznym spojrzeniem na muzykę kaszubską. Nie stanowi ona podstawy dla powstałych utworów, ale staje się wielkim bogactwem urozmaicającym typowo popowe harmonie.


Vera to Artystka, która od najmłodszych lat podkreśla swoją kaszubską przynależność. O jej życiu oraz rodzinnych tradycjach reżyserzy Barbara Balińska oraz Krzysztof Kalukin z TVP Gdańsk zrealizowali film dokumentalny, w którym Weronika wyjaśnia istotę swoich korzeni kaszubskich oraz wpływ tej kultury na jej działalność artystyczną.


Jako uznana Artystka Kaszub reprezentowała region m.in. na targach Expo w Brukseli, a także podczas koncertu laureatów „Szansy na Sukces” „Raz na ludowo” wykonała jeden ze sztandarowych utworów Velevetka. Była  także przez dłuższy czas gospodarzem programu „Kaszëbe” w TVP Gdańsk.


Jej artystyczne zasługi dla kaszubskiego regionu zostały uznane przez słuchaczy Radia Kaszebe uznając Weronikę za „Kaszubską Artystkę Roku 2009”.


Folk górą! Tradycja górą! Skąd to się mogło wziąć! A to jest proste! Po co naśladować innych a szczególnie kulturę zachodnią, która ze słowiańską duszą ma mało wspólnego. Lepiej szukać dźwięków na swoim podwórku bo zawsze jest do nich bliżej. I w duszy grają.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież