Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Moda na folk, moda na Kaszuby

Ocena użytkowników: / 24
SłabyŚwietny 
piątek, 09 września 2011 12:56

altJeszcze do niedawna młodzi ludzie wcale nie chlubili się swoim kaszubskim pochodzeniem. Nie wszyscy chętnie sięgali po kaszubski alfabet, nie wszyscy chętnie chcieli się uczyć języka kaszubskiego. Ale wszystko jest kwestią czasu. Ten czas nastąpił, bo dziś, folk jest trendy.


Widać to w modzie, która sięgnęła po wzory ludowe, ubarwiając nimi stylizacje poszczególnych produktów, widać to w muzyce, która sięga nie tylko po instrumenty ludowe, ale także Artyści zaczynają wykorzystywać znane fragmenty folkowej muzyki ludowej w swojej twórczości.


Ostatnim objawieniem na rynku muzycznym staje się Vera Korthals (Weronika Vera Korthals), która postanowiła sięgnąć do swoich korzeni. Ta pochodząca z Połczyna koło Pucka Artystka, nagrała właśnie album, w którym śmiało i zdecydowanie wykorzystała znane tematy kaszubskie oraz fragmentarycznie wykorzystała język kaszubski w warstwie tekstowej. To zachwyciło Agencję Fonograficzną Polskiego Radia , które doceniło artystyczną wartość projektu podpisując z Artystką kontrakt płytowy.


Dla podkreślenia jakości kultury kaszubskiej zostały użyte tradycyjne instrumenty, jak diabelskie skrzypce oraz burczybas a także ludowi artyści: MANIJOCE oraz Zespoły Pieśni i Tańca SIERAKOWICE i  CHMIELANIE.


alt


Album zatytułowany „Velevetka” (tłumaczenie: http://naszekaszuby.pl/modules/artykuly/article.php?articleid=51), którego premiera przewidziana jest w tym roku, z pewnością staje się nowym, artystycznym spojrzeniem na muzykę kaszubską. Nie stanowi ona podstawy dla powstałych utworów, ale staje się wielkim bogactwem urozmaicającym typowo popowe harmonie.


Vera to Artystka, która od najmłodszych lat podkreśla swoją kaszubską przynależność. O jej życiu oraz rodzinnych tradycjach reżyserzy Barbara Balińska oraz Krzysztof Kalukin z TVP Gdańsk zrealizowali film dokumentalny, w którym Weronika wyjaśnia istotę swoich korzeni kaszubskich oraz wpływ tej kultury na jej działalność artystyczną.


Jako uznana Artystka Kaszub reprezentowała region m.in. na targach Expo w Brukseli, a także podczas koncertu laureatów „Szansy na Sukces” „Raz na ludowo” wykonała jeden ze sztandarowych utworów Velevetka. Była  także przez dłuższy czas gospodarzem programu „Kaszëbe” w TVP Gdańsk.


Jej artystyczne zasługi dla kaszubskiego regionu zostały uznane przez słuchaczy Radia Kaszebe uznając Weronikę za „Kaszubską Artystkę Roku 2009”.


Folk górą! Tradycja górą! Skąd to się mogło wziąć! A to jest proste! Po co naśladować innych a szczególnie kulturę zachodnią, która ze słowiańską duszą ma mało wspólnego. Lepiej szukać dźwięków na swoim podwórku bo zawsze jest do nich bliżej. I w duszy grają.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież