W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wilno w Gdańsku: święto kultury i rzemiosła

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 09 września 2011 17:42

altWydarzenie, które na stałe zdążyło zakorzenić się w kulturalnej panoramie Gdańska już po raz czwarty gościło na Gdańskim Targu Węglowym. Jarmark Wileński, na którym można było podziwiać wyroby litewskiego rzemiosła, spróbować regionalnych smakołyków oraz oglądać występy zespołów folklorystycznych dobiegł końca.


GALERIA


Jarmark Wileński jest uhonorowaniem litewskiej kultury i rzemiosła, które kiedyś nierozerwalnie złączone były z Polską. W tym roku, podobnie jak podczas poprzednich edycji zwiedzający mieli okazję zapoznać się z muzyką litewskich zespołów ludowych, spróbowania tradycyjnego piwa, wędlin i chleba oraz zakupu najróżniejszych wyrobów litewskiego rzemiosła. Dla zwiedzających jarmark stanowi dużą atrakcję. Wystawiający traktują imprezę nie tylko zarobkowo, ale przede wszystkim sentymentalnie.


alt


- Jestem na jarmarku już trzeci raz i bardzo się cieszę, że miałem możliwość przyjechać do Gdańska. Moja babcia była Polką i zawsze z sentymentem traktowałem ten kraj. Dodatkowym atutem wydarzenia jest fakt, że targi odbywają się właśnie w Gdańsku, który uważam za przepiękne miasto. Goście jarmarku częściej zagadują nas niż coś kupują, ale w tym także tkwi pewnego rodzaju urok. Przyjechaliśmy przecież właśnie po to, aby pokazać jakiś fragment naszej kultury i fakt że ludzi faktycznie to interesuje daje mi dużą satysfakcję. Dziś rozmawiałem z jedną kobietą, okazało się, że jej rodzina także pochodzi z Wilna. To niesamowite jak wiele łączy nasze Kraje – opowiedział nam Simon, który sprzedawał drewniane wyroby na jednym ze stoisk.


Tegoroczna edycja Jarmarku, podobnie jak te poprzednie cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Gdańska, ale także turystów. Jarmarkowe stoiska i Karczma Wileńska rozstawione zostały na Targu Węglowym i przez cały dzień przyciągały tłumy przechodniów, którzy nie tylko oglądali i kupowali, ale także próbowali regionalnych litewskich przysmaków.


alt


Mieszkańcy Gdańska do wydarzenia odnieśli się różnie. Część z zainteresowaniem przeglądała jarmarczne stoiska, inni z niezadowoleniem narzekali na brak miejsc parkingowych w okolicach centrum. - To bardzo ciekawe wydarzenie. Uważam, że można tu obejrzeć dużo bardziej interesujące stoiska, niż na naszym jarmarku Dominkańskim. Warto poświęcić chwilę i nawet w ramach spaceru przejść się po jarmarku. Możemy się przekonać, że dzieli nas dużo mniej niż sami sądzimy  – powiedziała pani Anna.


Jarmark zakończył się dziś, piatek, o godzinie 18.
EB

Fot. Maciej Kostun


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież