Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później... PKW podała wyniki z prawie wszystkich obwodów głosowania: Duda powięks... » W poniedziałek 29 czerwca po godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z blisko 100 proc. o... W tygodniku „Sieci”: Kto naprawdę stoi za Trzaskowskim » W najnowszym numerze „Sieci” wszystko o Rafale Trzaskowskim, który przez lata był wiernym żołnierzem... Sztuka Solidarności » Solidarność ma kilka pomników, legendarnych postaci, a w 40 rocznicę Sierpnia '80 będzie miała swoje... Andrzej Duda wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich » Andrzej Duda wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich - tak wynika z pierwszych sondażowych wynikó...
Reklama
Kaszubi murem za Dudą
środa, 01 lipca 2020 16:54
Kaszubi murem za Dudą
30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów pre ...
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
piątek, 26 czerwca 2020 18:16
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
Raków Częstochowa zdominował Arkę Gdynia w pierwszej połowie. W d ...
Wejście Zwolińskiego na wagę trzech punktów
niedziela, 28 czerwca 2020 16:17
Wejście Zwolińskiego na wagę trzech punktów
Po raz kolejny w tym sezonie Lechia musiała gonić wynik. Od początk ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
poniedziałek, 22 czerwca 2020 09:34
Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
Na malowane przez siebie płótna przenosił przede wszystkim trudną ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Wilno w Gdańsku: święto kultury i rzemiosła

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 09 września 2011 17:42

altWydarzenie, które na stałe zdążyło zakorzenić się w kulturalnej panoramie Gdańska już po raz czwarty gościło na Gdańskim Targu Węglowym. Jarmark Wileński, na którym można było podziwiać wyroby litewskiego rzemiosła, spróbować regionalnych smakołyków oraz oglądać występy zespołów folklorystycznych dobiegł końca.


GALERIA


Jarmark Wileński jest uhonorowaniem litewskiej kultury i rzemiosła, które kiedyś nierozerwalnie złączone były z Polską. W tym roku, podobnie jak podczas poprzednich edycji zwiedzający mieli okazję zapoznać się z muzyką litewskich zespołów ludowych, spróbowania tradycyjnego piwa, wędlin i chleba oraz zakupu najróżniejszych wyrobów litewskiego rzemiosła. Dla zwiedzających jarmark stanowi dużą atrakcję. Wystawiający traktują imprezę nie tylko zarobkowo, ale przede wszystkim sentymentalnie.


alt


- Jestem na jarmarku już trzeci raz i bardzo się cieszę, że miałem możliwość przyjechać do Gdańska. Moja babcia była Polką i zawsze z sentymentem traktowałem ten kraj. Dodatkowym atutem wydarzenia jest fakt, że targi odbywają się właśnie w Gdańsku, który uważam za przepiękne miasto. Goście jarmarku częściej zagadują nas niż coś kupują, ale w tym także tkwi pewnego rodzaju urok. Przyjechaliśmy przecież właśnie po to, aby pokazać jakiś fragment naszej kultury i fakt że ludzi faktycznie to interesuje daje mi dużą satysfakcję. Dziś rozmawiałem z jedną kobietą, okazało się, że jej rodzina także pochodzi z Wilna. To niesamowite jak wiele łączy nasze Kraje – opowiedział nam Simon, który sprzedawał drewniane wyroby na jednym ze stoisk.


Tegoroczna edycja Jarmarku, podobnie jak te poprzednie cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Gdańska, ale także turystów. Jarmarkowe stoiska i Karczma Wileńska rozstawione zostały na Targu Węglowym i przez cały dzień przyciągały tłumy przechodniów, którzy nie tylko oglądali i kupowali, ale także próbowali regionalnych litewskich przysmaków.


alt


Mieszkańcy Gdańska do wydarzenia odnieśli się różnie. Część z zainteresowaniem przeglądała jarmarczne stoiska, inni z niezadowoleniem narzekali na brak miejsc parkingowych w okolicach centrum. - To bardzo ciekawe wydarzenie. Uważam, że można tu obejrzeć dużo bardziej interesujące stoiska, niż na naszym jarmarku Dominkańskim. Warto poświęcić chwilę i nawet w ramach spaceru przejść się po jarmarku. Możemy się przekonać, że dzieli nas dużo mniej niż sami sądzimy  – powiedziała pani Anna.


Jarmark zakończył się dziś, piatek, o godzinie 18.
EB

Fot. Maciej Kostun


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież