”W Gdańsku staliśmy tak jak mur” » Do dziś ostateczna liczba obrońców placówki na Westerplatte we wrześniu1939 roku jest nieznana. Przy... G. Pellowski: nie dla parkingu - umowy z gminą jawne » Czy parking podziemny w obrębie Starego Miasta może zagrozić gdańskim zabytkom? To pytanie wymaga ry... Kolejny dar serca dla Oddziału Hematologii Dziecięcej » Osiem elektrycznie sterowanych łóżek Eleganza 2 Premium i jedno Tom 2 dla małych pacjentów otrzymał ... Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna! » Adam Korol, b. poseł PO, specyficzny bohater taśm Neumanna - "Nie oszukujmy się, o to chodzi, żeby g... O ofiarach stanu wojennego w Radiu Gdańsk » Pieśni poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego, który od lat 70 (od wykonania „Obławy”) miał wielki w... W tygodniku „Sieci”: Nie będzie miękkiej gry w walce o wolność słowa » W najnowszym numerze „Sieci” mocny wywiad z prezesem TVP, Jackiem Kurskim: Nie będzie miękkiej gry w... Foto "Kwiatki": Szklane domy » Ludzkie mrowiska w szklanych biurowcach, czy o takich pisał Żeromski? Drastyczne podwyżki za wywóz śmieci, większy czynsz » W czwartek, 28 listopada, Rada Miasta Gdańska przegłosowała podwyżkę cen wywozu śmieci o 100 % oraz ... Jerzy Barzowski: Struk wpływom z podatku CIT nie wierzy, a drogi czeka... » Z radnym Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Art... Ostrożny pomorski budżet » Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk nie dowierza rządowi i zapowiadanym w projekcie b...
Reklama
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
wtorek, 03 grudnia 2019 21:54
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
Adam Korol, b. poseł PO, specyficzny bohater taśm Neumanna - "Nie os ...
LOTOS PKH podtrzymał zwycięską passę
wtorek, 03 grudnia 2019 21:44
LOTOS PKH podtrzymał zwycięską passę
Trzeci mecz z rzędu wygrali hokeiści LOTOS-u PKH. Gdańszczanie wygr ...
Zabójcze dziesięć minut dało Lechii awans do 1/4 Pucharu Polski
środa, 04 grudnia 2019 19:18
Zabójcze dziesięć minut dało Lechii awans do 1/4 Pucharu Polski
Przez 50 minut Lechia nie mogła znaleźć sposobu na Zagłębie i wyd ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Sentymentalny Gdańsk w grafice
poniedziałek, 25 listopada 2019 20:01
Sentymentalny Gdańsk w grafice
Przede mną na biurku leży spory zbiór czarno-białych kart pocztowy ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Wilno w Gdańsku: święto kultury i rzemiosła

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 09 września 2011 17:42

altWydarzenie, które na stałe zdążyło zakorzenić się w kulturalnej panoramie Gdańska już po raz czwarty gościło na Gdańskim Targu Węglowym. Jarmark Wileński, na którym można było podziwiać wyroby litewskiego rzemiosła, spróbować regionalnych smakołyków oraz oglądać występy zespołów folklorystycznych dobiegł końca.


GALERIA


Jarmark Wileński jest uhonorowaniem litewskiej kultury i rzemiosła, które kiedyś nierozerwalnie złączone były z Polską. W tym roku, podobnie jak podczas poprzednich edycji zwiedzający mieli okazję zapoznać się z muzyką litewskich zespołów ludowych, spróbowania tradycyjnego piwa, wędlin i chleba oraz zakupu najróżniejszych wyrobów litewskiego rzemiosła. Dla zwiedzających jarmark stanowi dużą atrakcję. Wystawiający traktują imprezę nie tylko zarobkowo, ale przede wszystkim sentymentalnie.


alt


- Jestem na jarmarku już trzeci raz i bardzo się cieszę, że miałem możliwość przyjechać do Gdańska. Moja babcia była Polką i zawsze z sentymentem traktowałem ten kraj. Dodatkowym atutem wydarzenia jest fakt, że targi odbywają się właśnie w Gdańsku, który uważam za przepiękne miasto. Goście jarmarku częściej zagadują nas niż coś kupują, ale w tym także tkwi pewnego rodzaju urok. Przyjechaliśmy przecież właśnie po to, aby pokazać jakiś fragment naszej kultury i fakt że ludzi faktycznie to interesuje daje mi dużą satysfakcję. Dziś rozmawiałem z jedną kobietą, okazało się, że jej rodzina także pochodzi z Wilna. To niesamowite jak wiele łączy nasze Kraje – opowiedział nam Simon, który sprzedawał drewniane wyroby na jednym ze stoisk.


Tegoroczna edycja Jarmarku, podobnie jak te poprzednie cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Gdańska, ale także turystów. Jarmarkowe stoiska i Karczma Wileńska rozstawione zostały na Targu Węglowym i przez cały dzień przyciągały tłumy przechodniów, którzy nie tylko oglądali i kupowali, ale także próbowali regionalnych litewskich przysmaków.


alt


Mieszkańcy Gdańska do wydarzenia odnieśli się różnie. Część z zainteresowaniem przeglądała jarmarczne stoiska, inni z niezadowoleniem narzekali na brak miejsc parkingowych w okolicach centrum. - To bardzo ciekawe wydarzenie. Uważam, że można tu obejrzeć dużo bardziej interesujące stoiska, niż na naszym jarmarku Dominkańskim. Warto poświęcić chwilę i nawet w ramach spaceru przejść się po jarmarku. Możemy się przekonać, że dzieli nas dużo mniej niż sami sądzimy  – powiedziała pani Anna.


Jarmark zakończył się dziś, piatek, o godzinie 18.
EB

Fot. Maciej Kostun


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież