W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Spór o wyburzaną kamienicę przy ul. Jana z Kolna

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 08 września 2011 16:31

Kamienica przy ul. Jana z Kolna 21 nadal jest demontowana. Wojewoda Roman Zaborowski nie ma zastrzeżeń do prac rozbiórkowych. Swoją decyzję wydał w czwartek po południu.


- Po przeanalizowaniu wszelkich decyzji administracyjnych, których efektem są prace rozbiórkowe wojewoda pomorski nie dopatrzył się naruszenia przepisów prawa. Decyzje zostały wydane prawidłowo – poinformował portal wybrzeze24.pl rzecznik wojewody Roman Nowak.
W decyzji wojewody pomorskiego znalazło się przywołanie planu zagospodarowania przestrzennego z 1969 roku, aktualizowanego w 2004 r., w którym tereny obejmujące kamienicę są przeznaczone pod inwestycje drogowe.


W obronie tego XIX wiecznego obiektu stanęli m.in. poseł Jerzy Borowczak i Tomasz Korzeniowski, generalny konserwator zabytków w Bazylice Mariackiej oraz prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Borowczak wystosował nawet pismo do wojewody pomorskiego Romana Zaborowskiego i ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, w którym stawia 21 zarzutów i domaga się odwołania Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dr. Mariana Kwapińskiego.


Wśród zarzutów jest „akceptacja miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zakładającego wyburzenie zespołu wartościowych historycznie i artystycznie kamienic z przełomu XIX i XX w. przy ul. Jana z Kolna znajdujących się w obszarze Pomnika Historii”. 


Wyburzenie kamienicy przy ul. Jana z Kolna 21 ma umożliwić dojazd do budowanego Europejskiego Centrum Solidarności.
- Burzenie kamienicy to drastyczny przykład rozdwojenia sposobu postępowania z zabytkami. Z jednej strony zakazuje się i słusznie wymiany drewnianych okien w XIX wiecznych kamienicach, a z drugiej – akceptuje wyburzenie cennego historycznie i architektonicznie obiektu. Może więc zlikwidować ustawę o ochronie zabytków, odesłać konserwatorów do domów – powiedział portalowi wybrzeze24.pl Tomasz Korzeniowski, który walczy o zachowanie historycznej architektury Gdańska.


Korzeniowski przesłał we wtorek list otwarty do wojewody pomorskiego w  którym Towarzystwo Opieki nad Zabytkami zwrócił się o interwencję i wstrzymanie rozbiórki kamienicy przy ul. Jana z Kolna 21. W czwartek miejsce prac przy kamienicy lustrowali urzędnicy z Wydziału Infrastruktury Pomorskiego UW.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież