„Środa z profilaktyką” w pomorskim NFZ » W środę, 23 października, w ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką” w godzinach od 10 do 14 n... W tygodniku „Sieci”: Triumf i ostrzeżenie » W nowym numerze tygodnika „Sieci” dziennikarze i publicyści analizują wyniki wyborów parlamentarnych... Zmarł Waldemar Świerkowski » 16 października zmarł Waldemar Świerkowski, wieloletni dyrektor należącej do RSW Prasa Książka Ruch... Zmarł Tadeusz Jabłoński » W nocy z 15 na 16 października, tydzień przed swoimi 100. urodzinami zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz... Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
piątek, 18 października 2019 19:44
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
Huśtawkę nastrojów przeżywali kibice w hali Olivia. Ostatecznie fa ...
Emocjonujące derby na remis
niedziela, 20 października 2019 15:57
Emocjonujące derby na remis
Ponad sto minut trwały niedzielne derby Trójmiasta – sytuacji bram ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Targ Węglowy poza imprezami otwarty

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 września 2013 17:38

Poza planowanymi imprezami Targ Węglowy w Gdańsku będzie otwarty i udostępniony do parkowania samochodów. Taką deklarację złożył Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, będący zarządcą tego dużego placu. Deklarację tą poparł słownie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, stwierdzając że plac ten nie może być pusty dla samej zasady.


To było by nawet dziwne. Adamowicz powiedział też, że jest plan inwestorów i plan społeczny, które muszą ze sobą współgrać. Jak nie będzie pomysłu na zagospodarowanie Targu Węglowego, to nie ma sensu go zamykać dla samochodów. Zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy chłodna aura nie zachęca nawet do spacerów. Co innego latem, kiedy przyjeżdża wielu turystów i wtedy znacznie łatwiej przeprowadzać różne imprezy.


Te deklaracje i słowa wygłoszono podczas pierwszego spotkania Rady Interesariuszy Targu Węglowego, jakie odbyło się 24 września (wtorek) w Teatrze Wybrzeże. Wzięli w nim udział m.in.: właściciele i najemcy nieruchomości oraz przedstawiciele instytucji działających w sąsiedztwie Targu Węglowego oraz przedstawiciele władz miasta Gdańska.


altPrzedstawiciele Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku odetchnęli z ulgą po takiej deklaracji, gdyż jej 200 pracowników oraz liczni studenci wreszcie będę mieli gdzie parkować podjeżdżając do pracy lub na zajęcia. W ich ocenie incydentalne imprezy organizowane na tym placu są zbyt głośne i mają szpecącą oprawę plastyczną, jak choćby obecnie funkcjonująca Strefa Kibica związana z mistrzostwami Europy w piłce siatkowej mężczyzn. Strefa pełna dmuchanych balonów, zajmuje niemal cały plac, jest odgrodzona stalowym płotem i w większości doby nie nie jest dostępna nawet dla pieszych.


altPodczas spotkania m.in. podsumowano wyniki ankiety przeprowadzonej latem przez Instytut Kultury Miejskiej na temat tego placu. Ankieta objęła 601 osób, którzy w większości korzystają z niego idąc do pracy, do teatru lub na spacer. Większość respondentów nie mieszka w pobliżu placu, ale tylko 15 proc. parkuje na nim swój samochód, a 18 proc. robi zakupy. Sporo, bo aż 461 osób zadeklarowało się, że chce w tym miejscu odpoczywać i spotykać się ze znajomymi. Co ciekawe, że aż 391 osób odpowiedziało w ankiecie, że nie chce parkować w tym miejscu. A 448 osób chce zaś, aby to była wizytówka miasta, miejsce wydarzeń artystycznych, koncertów i aby było więcej zieleni, kawiarenek oraz fontanna.


Grzegorz Sulikowski z Urzędu Miasta Gdańska omawiając rys historyczny Targu Węglowego, aż dwukrotnie ukazał na ekranie ten plac służący jako parking na konie, ale nie mechaniczne. Na początku 20. wieku chyba niewielu osobom to przeszkadzało. Jedynie raczej tym, którzy musieli sprzątać odchody po parkujących na tym placu koniach. Takie końskie parkingi jeszcze obecnie można spotkać w wielu miastach świata, w tym i bardziej cywilizowanej Europy.


Podczas spotkania przedstawiono podjęty uchwałą z 28 kwietnia 2005  roku miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Targu Węglowego, który przewiduje budowę dwukondygnacyjnego parkingu podziemnego. Od obecnych już nowych przedstawicieli Urzędu Miasta Gdańska usłyszeliśmy, że na tą inwestycję i dwie podobne przy Podwalu Podmiejskim i Targu Maślanym jest chętnych 6 wykonawców. Już jest realizowana trzecia faza negocjacji dotycząca spraw finansowych. Szacunkowa wartość tych trzech podziemnych parkingów to kwota 220 mln zł. 


W tym pierwszym tego rodzaju spotkaniu głos zabrał również architekt Wojciech Targowski, który wspomniał, że autorstwa jego zespołu projekt w 1998 roku wygrał konkurs na zabudowę Targu Węglowego. Zakładał on m.in. wyburzenie budynku LOT-u oraz uwolnienie placu od ruchu i parkujących samochodów poprzez budowę dwukondygnacyjnego parkingu podziemnego. Współautor tego zwycięskiego przed 15 laty projektu przyznał, że z dzisiejszego punktu widzenia dobrze się stało, że projekt ten nie został zrealizowany, ale tylko z powodu zewnętrznych rozwiązań architektonicznych, zbyt mało nawiązujących do dawnych obiektów historycznych.


altZnany architekt Stanisław Michel (na zdjęciu z prawej) stanowczo opowiedział się za potrzebą odbudowy zniszczonego w 1945 roku, nieistniejącego obecnie hotelu Danziger Hof, który był architektoniczną perełką. Obok Długiego Targu, to właśnie Targ Węglowy powinien być drugim wizytowym placem Gdańska, pełnym mieszkańców i turystów.

Wła-49 
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież