Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Derby inne niż wszystkie
sobota, 30 maja 2020 14:32
Derby inne niż wszystkie
W niedzielę 31. maja o godzinie 17.30 po niespełna trzech miesiącac ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Targ Węglowy poza imprezami otwarty

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 września 2013 17:38

Poza planowanymi imprezami Targ Węglowy w Gdańsku będzie otwarty i udostępniony do parkowania samochodów. Taką deklarację złożył Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, będący zarządcą tego dużego placu. Deklarację tą poparł słownie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, stwierdzając że plac ten nie może być pusty dla samej zasady.


To było by nawet dziwne. Adamowicz powiedział też, że jest plan inwestorów i plan społeczny, które muszą ze sobą współgrać. Jak nie będzie pomysłu na zagospodarowanie Targu Węglowego, to nie ma sensu go zamykać dla samochodów. Zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy chłodna aura nie zachęca nawet do spacerów. Co innego latem, kiedy przyjeżdża wielu turystów i wtedy znacznie łatwiej przeprowadzać różne imprezy.


Te deklaracje i słowa wygłoszono podczas pierwszego spotkania Rady Interesariuszy Targu Węglowego, jakie odbyło się 24 września (wtorek) w Teatrze Wybrzeże. Wzięli w nim udział m.in.: właściciele i najemcy nieruchomości oraz przedstawiciele instytucji działających w sąsiedztwie Targu Węglowego oraz przedstawiciele władz miasta Gdańska.


altPrzedstawiciele Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku odetchnęli z ulgą po takiej deklaracji, gdyż jej 200 pracowników oraz liczni studenci wreszcie będę mieli gdzie parkować podjeżdżając do pracy lub na zajęcia. W ich ocenie incydentalne imprezy organizowane na tym placu są zbyt głośne i mają szpecącą oprawę plastyczną, jak choćby obecnie funkcjonująca Strefa Kibica związana z mistrzostwami Europy w piłce siatkowej mężczyzn. Strefa pełna dmuchanych balonów, zajmuje niemal cały plac, jest odgrodzona stalowym płotem i w większości doby nie nie jest dostępna nawet dla pieszych.


altPodczas spotkania m.in. podsumowano wyniki ankiety przeprowadzonej latem przez Instytut Kultury Miejskiej na temat tego placu. Ankieta objęła 601 osób, którzy w większości korzystają z niego idąc do pracy, do teatru lub na spacer. Większość respondentów nie mieszka w pobliżu placu, ale tylko 15 proc. parkuje na nim swój samochód, a 18 proc. robi zakupy. Sporo, bo aż 461 osób zadeklarowało się, że chce w tym miejscu odpoczywać i spotykać się ze znajomymi. Co ciekawe, że aż 391 osób odpowiedziało w ankiecie, że nie chce parkować w tym miejscu. A 448 osób chce zaś, aby to była wizytówka miasta, miejsce wydarzeń artystycznych, koncertów i aby było więcej zieleni, kawiarenek oraz fontanna.


Grzegorz Sulikowski z Urzędu Miasta Gdańska omawiając rys historyczny Targu Węglowego, aż dwukrotnie ukazał na ekranie ten plac służący jako parking na konie, ale nie mechaniczne. Na początku 20. wieku chyba niewielu osobom to przeszkadzało. Jedynie raczej tym, którzy musieli sprzątać odchody po parkujących na tym placu koniach. Takie końskie parkingi jeszcze obecnie można spotkać w wielu miastach świata, w tym i bardziej cywilizowanej Europy.


Podczas spotkania przedstawiono podjęty uchwałą z 28 kwietnia 2005  roku miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Targu Węglowego, który przewiduje budowę dwukondygnacyjnego parkingu podziemnego. Od obecnych już nowych przedstawicieli Urzędu Miasta Gdańska usłyszeliśmy, że na tą inwestycję i dwie podobne przy Podwalu Podmiejskim i Targu Maślanym jest chętnych 6 wykonawców. Już jest realizowana trzecia faza negocjacji dotycząca spraw finansowych. Szacunkowa wartość tych trzech podziemnych parkingów to kwota 220 mln zł. 


W tym pierwszym tego rodzaju spotkaniu głos zabrał również architekt Wojciech Targowski, który wspomniał, że autorstwa jego zespołu projekt w 1998 roku wygrał konkurs na zabudowę Targu Węglowego. Zakładał on m.in. wyburzenie budynku LOT-u oraz uwolnienie placu od ruchu i parkujących samochodów poprzez budowę dwukondygnacyjnego parkingu podziemnego. Współautor tego zwycięskiego przed 15 laty projektu przyznał, że z dzisiejszego punktu widzenia dobrze się stało, że projekt ten nie został zrealizowany, ale tylko z powodu zewnętrznych rozwiązań architektonicznych, zbyt mało nawiązujących do dawnych obiektów historycznych.


altZnany architekt Stanisław Michel (na zdjęciu z prawej) stanowczo opowiedział się za potrzebą odbudowy zniszczonego w 1945 roku, nieistniejącego obecnie hotelu Danziger Hof, który był architektoniczną perełką. Obok Długiego Targu, to właśnie Targ Węglowy powinien być drugim wizytowym placem Gdańska, pełnym mieszkańców i turystów.

Wła-49 
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież