Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Targ Węglowy poza imprezami otwarty

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 września 2013 17:38

Poza planowanymi imprezami Targ Węglowy w Gdańsku będzie otwarty i udostępniony do parkowania samochodów. Taką deklarację złożył Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, będący zarządcą tego dużego placu. Deklarację tą poparł słownie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, stwierdzając że plac ten nie może być pusty dla samej zasady.


To było by nawet dziwne. Adamowicz powiedział też, że jest plan inwestorów i plan społeczny, które muszą ze sobą współgrać. Jak nie będzie pomysłu na zagospodarowanie Targu Węglowego, to nie ma sensu go zamykać dla samochodów. Zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy chłodna aura nie zachęca nawet do spacerów. Co innego latem, kiedy przyjeżdża wielu turystów i wtedy znacznie łatwiej przeprowadzać różne imprezy.


Te deklaracje i słowa wygłoszono podczas pierwszego spotkania Rady Interesariuszy Targu Węglowego, jakie odbyło się 24 września (wtorek) w Teatrze Wybrzeże. Wzięli w nim udział m.in.: właściciele i najemcy nieruchomości oraz przedstawiciele instytucji działających w sąsiedztwie Targu Węglowego oraz przedstawiciele władz miasta Gdańska.


altPrzedstawiciele Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku odetchnęli z ulgą po takiej deklaracji, gdyż jej 200 pracowników oraz liczni studenci wreszcie będę mieli gdzie parkować podjeżdżając do pracy lub na zajęcia. W ich ocenie incydentalne imprezy organizowane na tym placu są zbyt głośne i mają szpecącą oprawę plastyczną, jak choćby obecnie funkcjonująca Strefa Kibica związana z mistrzostwami Europy w piłce siatkowej mężczyzn. Strefa pełna dmuchanych balonów, zajmuje niemal cały plac, jest odgrodzona stalowym płotem i w większości doby nie nie jest dostępna nawet dla pieszych.


altPodczas spotkania m.in. podsumowano wyniki ankiety przeprowadzonej latem przez Instytut Kultury Miejskiej na temat tego placu. Ankieta objęła 601 osób, którzy w większości korzystają z niego idąc do pracy, do teatru lub na spacer. Większość respondentów nie mieszka w pobliżu placu, ale tylko 15 proc. parkuje na nim swój samochód, a 18 proc. robi zakupy. Sporo, bo aż 461 osób zadeklarowało się, że chce w tym miejscu odpoczywać i spotykać się ze znajomymi. Co ciekawe, że aż 391 osób odpowiedziało w ankiecie, że nie chce parkować w tym miejscu. A 448 osób chce zaś, aby to była wizytówka miasta, miejsce wydarzeń artystycznych, koncertów i aby było więcej zieleni, kawiarenek oraz fontanna.


Grzegorz Sulikowski z Urzędu Miasta Gdańska omawiając rys historyczny Targu Węglowego, aż dwukrotnie ukazał na ekranie ten plac służący jako parking na konie, ale nie mechaniczne. Na początku 20. wieku chyba niewielu osobom to przeszkadzało. Jedynie raczej tym, którzy musieli sprzątać odchody po parkujących na tym placu koniach. Takie końskie parkingi jeszcze obecnie można spotkać w wielu miastach świata, w tym i bardziej cywilizowanej Europy.


Podczas spotkania przedstawiono podjęty uchwałą z 28 kwietnia 2005  roku miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Targu Węglowego, który przewiduje budowę dwukondygnacyjnego parkingu podziemnego. Od obecnych już nowych przedstawicieli Urzędu Miasta Gdańska usłyszeliśmy, że na tą inwestycję i dwie podobne przy Podwalu Podmiejskim i Targu Maślanym jest chętnych 6 wykonawców. Już jest realizowana trzecia faza negocjacji dotycząca spraw finansowych. Szacunkowa wartość tych trzech podziemnych parkingów to kwota 220 mln zł. 


W tym pierwszym tego rodzaju spotkaniu głos zabrał również architekt Wojciech Targowski, który wspomniał, że autorstwa jego zespołu projekt w 1998 roku wygrał konkurs na zabudowę Targu Węglowego. Zakładał on m.in. wyburzenie budynku LOT-u oraz uwolnienie placu od ruchu i parkujących samochodów poprzez budowę dwukondygnacyjnego parkingu podziemnego. Współautor tego zwycięskiego przed 15 laty projektu przyznał, że z dzisiejszego punktu widzenia dobrze się stało, że projekt ten nie został zrealizowany, ale tylko z powodu zewnętrznych rozwiązań architektonicznych, zbyt mało nawiązujących do dawnych obiektów historycznych.


altZnany architekt Stanisław Michel (na zdjęciu z prawej) stanowczo opowiedział się za potrzebą odbudowy zniszczonego w 1945 roku, nieistniejącego obecnie hotelu Danziger Hof, który był architektoniczną perełką. Obok Długiego Targu, to właśnie Targ Węglowy powinien być drugim wizytowym placem Gdańska, pełnym mieszkańców i turystów.

Wła-49 
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież