Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Maszyna, która zdecydowała o losach II wojny światowej będzie w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 12 października 2011 09:46

Maszyna szyfrująca Enigma, której kody złamali polscy matematycy, znajdzie się w Gdańsku wśród zbiorów Muzeum II Wojny Światowej. Złamanie niemieckich szyfrów miało kapitalne znaczenie dla walczących na froncie gigantycznych armii.


- Enigma znajduje się w depozycie naszego Muzeum. Jest ona własnością Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która przekazała nam Enigmę. Enigma to jeden z najważniejszych eksponatów, jakie będą na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej Będzie można ją oglądać od 2014 roku – poinformował nas prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. 


Jak powiedział nam Machcewicz prezentowana w Gdańsku Enigma będzie uzupełniona o bogatą ekspozycję dokumentującą dokonania polskich matematyków.
- Złamanie kodów Enigmy było jednym z najdonioślejszych dla losów II wojny światowej dokonań – przypomina prof. Machcewicz. 
W ekspozycji znajdą się też kopie maszyny szyfrującej, na których zwiedzający będą mogli „zabawić się” w historię i wykonać swoje depesze szyfrujące.

Umowa o przekazaniu Enigmy w bezterminowy depozyt gdańskiemu muzeum została podpisana w warszawskim Domu Spotkań z Historią.
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego będzie nadal formalnym właścicielem maszyny szyfrującej. Gdzie obecnie przechowywana jest Enigma jest głęboko strzeżoną tajemnicą.

Enigma („enigma” zwrot z języka greckiego oznacza zagadka) to niemiecka przenośna, elektromechaniczna maszyna szyfrująca, oparta na zasadzie obracających się wirników, opracowana przez Artura Scherbiusa. Była wykorzystywana głównie przez siły zbrojne oraz inne służby państwowe i wywiadowcze nazistowskich Niemiec i państw z nimi sprzymierzonych.

Po raz pierwszy szyfrogramy zakodowane przy pomocy Enigmy udało się rozszyfrować polskim kryptologom w roku 1932 matematykom Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu z Sekcji BS-4 Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego. W 15-osobowym zespole kryptologów był również Edward Fokczyński, który stworzył zespół techniczny.

Uważa się, że złamanie kodu Enigmy skróciło II wojnę światową nawet o dwa lata, m.in.  pomogło w  przeprowadzeniu przez aliantów inwazji na kontynent europejski w czerwcu 1944 r. W inwazji na Normandię (D-Day), w której brała między innymi udział 1 Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka, alianci ponieśli mniejsze straty.

Najczęściej odszyfrowywanymi wiadomościami były przekazy zaszyfrowane Enigmą w wersji Wehrmachtu (Wehrmacht Enigma). Informacje o rozszyfrowaniu Enigmy były utajnione do lat 70. XX wieku.

Prof. Machcewicz poinformował też portal wybrzeze24.pl, że w zbiorach znajdzie się też motocykl wojsk niemieckich z 1939 roku, pozyskany w jednej z wsi pod Grójcem. Niestety polskie  motocykle „Sokół” są dzisiaj niezwykłą rzadkością. Być może jednak i on znajdzie się w muzealnych zbiorach.  Wielbiciele militariów i  historii II wojny światowej będą mogli zobaczyć też autentyczny i jedyny w tej wersji czołg sherman, którym żołnierze gen. Stanisława Maczka przemierzali pola bitew Flandrii i Fryzji. 

W rozmowie z nami prof. Machcewicz potwierdził, że będzie to amerykański sherman w wersji, która weszła na wyposażenie dywizji gen. Maczka jesienią 1944 r., a więc już po bitwie pod Falaise. Na razie sherman jest w  muzeum broni pancernej w poznańskim Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.


Przypomnijmy, że rozszyfrowanie kodów Enigmy poprzedził inny sukces polkich deszyfrantów, który miał niebagatelny wpływ na wynik wojny z bolszewikami lat 1919-21. Na przełomie sierpnia i września 1919 r. kpt. Jan Kowalewski genialny oficer Oddziału II Sztabu Generalnego WP złamał pierwsze klucze szyfrowe Armii Czerwonej. Umożliwiło to odczytanie korespondencji bolszewickiej z frontów wojny na Ukrainie i na Kaukazie. Złamał też szyfry Armii Ochotniczej i "białej" Floty Czarnomorskiej, co pozwalało śledzić wydarzenia od Syberii po Piotrogród. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież