Nie żyje Piotr Świąc » Nie żyje Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Zmarł tragicznie... Elżbieta Rafalska: Nie trzeba pisać nam scenariuszy drogi życia i kari... » Z Elżbietą Rafalską, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), o... Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
Hokeistki Stoczniowca o wygraną o finału PLHK
sobota, 06 marca 2021 19:18
Hokeistki Stoczniowca o wygraną o finału PLHK
Hokeistki Stoczniowca wygrały pierwszy mecz półfinałowy Polskiej
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
sobota, 06 marca 2021 17:05
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
Lechia nie zdołała odnieść czwartego z rzędu zwycięstwa.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Maszyna, która zdecydowała o losach II wojny światowej będzie w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 12 października 2011 09:46

Maszyna szyfrująca Enigma, której kody złamali polscy matematycy, znajdzie się w Gdańsku wśród zbiorów Muzeum II Wojny Światowej. Złamanie niemieckich szyfrów miało kapitalne znaczenie dla walczących na froncie gigantycznych armii.


- Enigma znajduje się w depozycie naszego Muzeum. Jest ona własnością Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która przekazała nam Enigmę. Enigma to jeden z najważniejszych eksponatów, jakie będą na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej Będzie można ją oglądać od 2014 roku – poinformował nas prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. 


Jak powiedział nam Machcewicz prezentowana w Gdańsku Enigma będzie uzupełniona o bogatą ekspozycję dokumentującą dokonania polskich matematyków.
- Złamanie kodów Enigmy było jednym z najdonioślejszych dla losów II wojny światowej dokonań – przypomina prof. Machcewicz. 
W ekspozycji znajdą się też kopie maszyny szyfrującej, na których zwiedzający będą mogli „zabawić się” w historię i wykonać swoje depesze szyfrujące.

Umowa o przekazaniu Enigmy w bezterminowy depozyt gdańskiemu muzeum została podpisana w warszawskim Domu Spotkań z Historią.
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego będzie nadal formalnym właścicielem maszyny szyfrującej. Gdzie obecnie przechowywana jest Enigma jest głęboko strzeżoną tajemnicą.

Enigma („enigma” zwrot z języka greckiego oznacza zagadka) to niemiecka przenośna, elektromechaniczna maszyna szyfrująca, oparta na zasadzie obracających się wirników, opracowana przez Artura Scherbiusa. Była wykorzystywana głównie przez siły zbrojne oraz inne służby państwowe i wywiadowcze nazistowskich Niemiec i państw z nimi sprzymierzonych.

Po raz pierwszy szyfrogramy zakodowane przy pomocy Enigmy udało się rozszyfrować polskim kryptologom w roku 1932 matematykom Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu z Sekcji BS-4 Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego. W 15-osobowym zespole kryptologów był również Edward Fokczyński, który stworzył zespół techniczny.

Uważa się, że złamanie kodu Enigmy skróciło II wojnę światową nawet o dwa lata, m.in.  pomogło w  przeprowadzeniu przez aliantów inwazji na kontynent europejski w czerwcu 1944 r. W inwazji na Normandię (D-Day), w której brała między innymi udział 1 Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka, alianci ponieśli mniejsze straty.

Najczęściej odszyfrowywanymi wiadomościami były przekazy zaszyfrowane Enigmą w wersji Wehrmachtu (Wehrmacht Enigma). Informacje o rozszyfrowaniu Enigmy były utajnione do lat 70. XX wieku.

Prof. Machcewicz poinformował też portal wybrzeze24.pl, że w zbiorach znajdzie się też motocykl wojsk niemieckich z 1939 roku, pozyskany w jednej z wsi pod Grójcem. Niestety polskie  motocykle „Sokół” są dzisiaj niezwykłą rzadkością. Być może jednak i on znajdzie się w muzealnych zbiorach.  Wielbiciele militariów i  historii II wojny światowej będą mogli zobaczyć też autentyczny i jedyny w tej wersji czołg sherman, którym żołnierze gen. Stanisława Maczka przemierzali pola bitew Flandrii i Fryzji. 

W rozmowie z nami prof. Machcewicz potwierdził, że będzie to amerykański sherman w wersji, która weszła na wyposażenie dywizji gen. Maczka jesienią 1944 r., a więc już po bitwie pod Falaise. Na razie sherman jest w  muzeum broni pancernej w poznańskim Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.


Przypomnijmy, że rozszyfrowanie kodów Enigmy poprzedził inny sukces polkich deszyfrantów, który miał niebagatelny wpływ na wynik wojny z bolszewikami lat 1919-21. Na przełomie sierpnia i września 1919 r. kpt. Jan Kowalewski genialny oficer Oddziału II Sztabu Generalnego WP złamał pierwsze klucze szyfrowe Armii Czerwonej. Umożliwiło to odczytanie korespondencji bolszewickiej z frontów wojny na Ukrainie i na Kaukazie. Złamał też szyfry Armii Ochotniczej i "białej" Floty Czarnomorskiej, co pozwalało śledzić wydarzenia od Syberii po Piotrogród. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież