W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Więcej opłat za drogi a paliwo w górę

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 13 października 2011 09:01
Resort infrastruktury kierowany przez Cezarego Grabarczyka planuje podwyżkę ceny oleju napędowego o 19 groszy brutto za litr oraz objęcie e-mytem ponad 300-u kilometrów dróg - poinformował "Puls Biznesu", powołując się na resortowy projekt nowelizacji ustawy dotyczącej autostrad płatnych oraz Krajowego Funduszu Drogowego, który przewiduje podniesienie od nowego roku opłaty paliwowej zasilającej KFD i fundusz kolejowy. Spowoduje to wzrost ceny 1 litra oleju napędowego właśnie o 19 groszy brutto. Na korektę cen paliw w dół nie am co liczyć.


- Będziemy od bariery pięciu złotych za etylinę'95 odbijać się w górę. W sytuacji dekoniunktury spada cena ropy naftowej na światowych rynkach, ale jednocześnie mamy do czynienia ze słabnącym złotym względem dolara. I cena paliwa nam ucieka – ocenia ekonomista prof. Dariusz Filar.
Ministerstwo chce także rozszerzyć e-myto czyli elektroniczny system poboru opłat drogowych na nowe odcinki dróg niższej kategorii. Na początku 2012 roku obejmie ono m.in. odcinki dróg 91 (Pruszcz Gdański-Toruń), będącą alternatywą dla płatnej autostrady A1.


Zdaniem opozycji wzrost cen paliw to początek w  nowej kadencji sięgania do kieszeni obywateli.
- Ostrzegałem przed wyborami, że Platforma Obywatelska będzie szła najprostszą drogą. Nie będzie szukania oszczędności w administracji publicznej, w porządkowaniu finansów publicznych, ale będzie sięganie do kieszeni obywateli. Po wygranych wyborach PO dokładnie to robi. Niestety to nie ostatnie podwyżki jakie nas czekają. Cóż, wyborcy w 39 procentach wskazali, że to Platforma ma na kolejne cztery lata sprawować rządy – mówi poseł PiS Andrzej Jaworski, który m.in. dał się poznać, jako zwolennik wycofania się z pobierania opłat za przejazd drogami szybkiego ruchu biegnącymi na obrzeżach aglomeracji.


Od 1 lipca kierowcy płacą m.in. za korzystanie z trasy obwodowej Trójmiasta. Nowe opłaty za przejazd niektórymi autostradami, drogami ekspresowymi i drogami krajowymi dotyczą samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony, autobusów i busów. Kierowcy, by uniknąć opłat, wybiorą miejskie ulice i drogi powiatowe, nie dostosowane do przejazdu wielotonowych ciągników z naczepami. Prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni  apelują do premiera o wyłączenie obwodnicy z opłat. Jak dotąd bez skutku.

GDDKiA planuje objąć opłatami w przyszłości 2 tys. km autostrad, 5 tys. km dróg ekspresowych i 600 km dróg krajowych. Pracownicy naukowi w Katedrze Ekonometrii i Statystyki UMK w Toruniu wyliczyli, że koszt przejechania  samochodem ciężarowym 1 km po drogach objętych nowym systemem wrasta z 8 do 15 groszy Od lipca zauważalny jest więc wzrost ruchu pojazdów powyżej trzech ton np. na trasach alternatywnych wobec obwodowej Trójmiasta i autostrady A1. Choćby na odcinku Rusocin – Tczew.  Nic w tym dziwnego, że szarpani kosztami polscy kierowcy samochodów ciężarowych przez GPS  szukają dróg wolnych od opłat. Zapewne już dołączyli do nich kierowcy z Litwy, Rosji, Białorusi i Ukrainy.  

Zatem mimo kosztownego systemu wpływy się nie zwiększą, a niszczenie dróg lokalnych przybierze na sile. Te bowiem, mimo licznych modernizacji nie są przystosowane do ruchu pojazdów o nacisku 11,5 tony na oś. 
ASG

Fot. shc.hu


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież