Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
piątek, 23 października 2020 21:10
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
Tylko swojej nieskuteczności piłkarze Lechii mogą zawdzięczać,

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pomorskie SLD: partia przejdzie pełny "reset"

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 11 października 2011 15:56

SLD czeka rozliczenie po kompromitującym wyniku w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Część pomorskich działaczy Sojuszu chce dymisji całych władz partii w regionie i jak najszybszego budowania nowych struktur partii. Jacek Kowalik, niedoszły parlamentarzysta i były poseł SLD oraz dotychczasowy pomorski szef SLD uspokaja: - Zostaję!


Tymczasem w opinii popularnego na lewicy Franciszka Potulskiego za porażkę SLD winą ponoszą ci działacze, którzy starali się tylko wkupić w łaski przewodniczącego partii Grzegorza Napieralskiego by zyskać jak najlepsze miejsca na wyborczej liście. Do przejęcia schedy po Kowaliku sam Potulski na razie nie aspiruje. Chce za to wrócić do gry poprzedni lider SLD Jarosław Szczukowski, który w wyborach do Senatu uzyskał 20 tys. głosów, czyli 8,51 proc. nieco więcej niż lista SLD (6,15 proc.). Szczukowski jesienią ub.r. został pozbawiony funkcji przewodniczącego Rady Wojewódzkiej SLD w wyniku wewnątrzpartyjnego rokoszu.


- W wyborach do Senatu uzyskałem w Sopocie i Gdańsku wynik wyższy niż nasza lista. Działacze Sojuszu dopytują mnie o dalsze działania. Na razie za wcześnie na zdecydowane deklaracje - powiedział nam Szczukowski i dodaje:   
- Nadchodzi czas zmiany liderów i dotarcia do wyborców, którzy dali się skusić propozycją Janusza Palikota,m którego ruch jest sfokusowany na tematach światopoglądowych bliskich lewicy - mówi Szczukowski


Jednak na gdańską listę SLD zdecydowało się oddać głosy 25 tys. wyborców. Szczukowski uzyskał mniej głosów w wyborach senackich niż zebrała lista SLD. Procentowo jego wynik był lepszy, ale o Senat ubiegało się czterech kandydatów. Nie wszyscy nasi wyborcy oddali głos na jego kandydaturę. On nie pociągnął listy nie może więc pretendować do liderowania - wylicza Franciszek Potulski, były wiceminister edukacji, matematyk. Podobnego zdania jest Marek Formela, w 2002 roku eseldowski kandydat na prezydenta miasta Gdańska.
- Jarosław Szczukowski został odwołany za nieporadność w kierowaniu partią. Mniejsza ilość oddanych na niego głosów w zestawieniu z wyborcami SLD świadczy, że ta nieporadność się utrzymuje i nie jest on porywającym kandydatem nawet dla wyborców lewicy, nie mówiąc o wymagającym pomorskim elektoracie - ocenia Formela.  


Jaka jest więc przyszłość przed pomorskim SLD? Potulski (4108 oddanych na niego głosów) ma jasną receptę - dymisja całych władz Sojuszu poczynając od rady wojewódzkiej.
- Okazało się, że dotychczasowi liderzy nie pociągnęli listy. SLD nie funkcjonuje w obiegu publicznym w Gdańsku, największym mieście okręgu. O ile jeszcze w powiatach radzimy sobie to w stolicy województwa SLD jest pogrążone w marazmie. Nas w Gdańsku nie ma. Krzysztofa Andruszkiewicza, lidera listy SLD i gdańskiego Sojuszu po ludzku mi po prostu żal - mówi Potulski i nie zostawia suchej nitki na kampanii SLD.
- Popełniono w kampanii ogólnopolskiej szereg błędów. Nie przebiliśmy się, ale jak mieliśmy to zrobić za pomocą nietrafionych spotów? Pomorscy działacze uwierzyli, że dobre miejsce na liście i centralna kampania wciągną ich do Sejmu. I się nie załapali. Został przez ostatnie lata zmarnowany cały potencjał lewicy, tak wyraźny podczas wyborów w 1997 i 2001 roku - ocenia Potulski i apeluje:
- Trzeba wróćić do sytuacji z 1990 roku, do oparcai się nie na tych łasych na stanowiska wiceprezydentów, wicemarszałków, ministrów, ale na ludziach, których łączy wspólnota idei. Mamy zaczynać od zera - skwitował Potulski.


Do przetasowań na pewno dojdzie. Tym bardziej, że po rezygnacji z szefowania partii jej dotychczasowego przewodniczącego Grzegorza Napieralskiego do szefowania SLD typowani są m.in. europoseł Wojciech Olejniczak i poseł Ryszard Kalisz. Na razie Napieralski jednak do dymisji się nie podał. Czeka na zwołanie partyjnego zjazdu, a ten może się zebrać nie wcześniej niż pod koniec roku.  


Tymczasem dotychczasowi czołowi działacze pomorskiej struktury SLD Sojuszu nie mają sobie wiele do zarzucenia. Swoją porażkę wyborczą przypisują, jak mówią, nowemu produktowi marketingu politycznego Ruchowi Palikota.
- Otrzeźwienie przyjdzie już 27 października na pierwszym posiedzeniu nowego Sejmu. Już Palikot zaczyna się wycofywać ze swoich hałaśliwych haseł. Aspiruje do rządu., Zobaczymy też kim są ci żołnierze Palikota, bo ich nikt nie zna - mówi Kowalik, ale też przyznaje, że został zaskoczony wynikami kandydatów Ruchu.
- Przegraliśmy z medialnymi marketingowym produktem. W trakcie kampanii pojawił się Robert Biedroń i był w stanie w wyniku konkurować z byłym premierem Leszkiem Millerem - zauważa Kowalik i twierdzi, że chociaż SLD czeka czas rozliczeń to on nie zrezygnuje z aspiracji do kierowania strukturami Sojuszu.
- Jestem przewodniczącym SLD na Pomorzu i mam nadzieję, że tak pozostanie - powiedział nam Kowalik, który uzyskał...1854 głosy.


Kampania SLD była prowadzona dobrze. Nawet gdybyśmy poprowadzili ją jeszcze bardziej intensywnie wynik nie byłby lepszy - tak ocenia Kowalik, ubolewając, że część elektoratu Sojuszu przejął Palikot.
ASG 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież