Zenon Kwoka: Bohaterowie i mity Sierpnia » Z Zenonem Kwoką, inicjatorem strajku z sierpnia 1980 r. w Zakładzie Komunikacji Miejskiej Gdyni (WPK... W obronie księdza i cywilizacji » W najbliższy wtorek - 18.08 - o godz. 11,00 w sali 043 Sądu gdańskiego przy ul. Nowe Ogrody odbędzie... Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż... Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023? » 19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostaw... Komunikat dyrektora MIIWŚ dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny... » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, wydał komunikat w związku z wydaniem... Grzegorz Bierecki: Skala wyzwań jest ogromna » Z Grzegorzem Biereckim, spółdzielcą, przedsiębiorcą, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-... Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp...
Reklama
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
niedziela, 09 sierpnia 2020 17:06
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spó ...
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
czwartek, 13 sierpnia 2020 17:59
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
W sobotę Zdunek Wybrzeże na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego zmie ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Kobiecość w najlepszym wydaniu

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
niedziela, 13 października 2013 10:05

Czy fakt, że mężczyzna realizujący ledwie jedną dziesiątą ról, które spadają na barki kobiety powinien niepokoić? Czy seksualizm w reklamach to jedynie odpowiedź na oczekiwania konsumentów? Czy bycie kobietą w XXI wieku to sztuka? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań z zakresu kultury można było uzyskać na ostatnim w tym roku spotkaniu „Kobiecość w najlepszym wydaniu”.


Ciekawe prelekcje socjologów, filozofów i przedstawicieli sztuki zakończyło projekt stowarzyszenia Crede Femina „Marsz do kultury”. Spotkanie, które 12 października odbyło się w gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Starter, miało charakter wykładowy.


alt


Zostało ono przygotowane niebanalnie, bo jako pierwsze wystąpiły trzy tancerki Teatru Tańca Damai – Julia Witulska i siostry Katarzyna i Monika Lewkowicz, wprowadzając widzów w poetycki nastrój.


alt


Był on następnie kontynuowany przez Jadwigę Możdżer, która swoimi opowiadaniami przeniosła nas w świat Indonezji, gdzie mieszkała przez dwa lata. Ukazała ona rolę kobiety w tamtym państwie, sprowadzającej się głównie do rodzenia i wychowywania dzieci. 


alt


Dwie panie doktor Irena Zakidalska oraz Irena Bukowska zaprezentowały ujęcie socjologiczne i filozoficzne współczesnych subkultur oraz stereotypu kobiety w reklamie. Dorota Połom, trenerka „Szkoleniowej 3”, która jest partnerem projektu „Marsz do kultury”, w żartobliwy sposób podeszła do przedstawienia kobiecych ról i zbliżającej się matriarchalnej rewolucji. Wykład dr Wandy Kustrzeby, prezes stowarzyszenia Crede Femina oscylował wokół wędrówki kobiet do „uzyskania człowieczeństwa”, opierając się na faktach historycznych.


alt


Jak nam powiedziała Małgorzata Wasilewska, wiceprezes Crede Femina (na powyższym zdjęciu), w poprzednich spotkaniach organizowanych od marca, skupiano się głównie na warsztatach skierowanych do kobiet. Ciekawa tematyka każdego spotkania sprawiała, że każdorazowo zmieniała się grupa uczestniczek. Największą frekwencję zyskały warsztaty z kreatywności, a także scenicznych improwizacji i komunikacji. Letnie zajęcia z techniki decoupagu zgromadziły panie zainteresowane nauką zdobienia przedmiotów domowego użytku. Wszystkie warsztaty poprzedzały prezentacje specjalistów, jak magistrów sztuki, kulturoznawców, trenerów biznesu. Wyróżnikiem tegorocznego projektu było także poświęcenie miejsca dla wielokulturowości, które przetrwały w Gdańsku. W tym wypadku prelegentami byli historycy oraz przewodnicy miejscy. W projekcie wzięło udział łącznie ponad 200 kobiet.


Stowarzyszenie Crede Femina działa od 15 lat. Zajmuje się problematyką zdrowotną, społeczną i kulturową, w odniesieniu do kobiet. Wspiera i tworzy projekty promujące zdrowie, a w szczególności profilaktykę nowotworową.
Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież