Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kobiecość w najlepszym wydaniu

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
niedziela, 13 października 2013 10:05

Czy fakt, że mężczyzna realizujący ledwie jedną dziesiątą ról, które spadają na barki kobiety powinien niepokoić? Czy seksualizm w reklamach to jedynie odpowiedź na oczekiwania konsumentów? Czy bycie kobietą w XXI wieku to sztuka? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań z zakresu kultury można było uzyskać na ostatnim w tym roku spotkaniu „Kobiecość w najlepszym wydaniu”.


Ciekawe prelekcje socjologów, filozofów i przedstawicieli sztuki zakończyło projekt stowarzyszenia Crede Femina „Marsz do kultury”. Spotkanie, które 12 października odbyło się w gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Starter, miało charakter wykładowy.


alt


Zostało ono przygotowane niebanalnie, bo jako pierwsze wystąpiły trzy tancerki Teatru Tańca Damai – Julia Witulska i siostry Katarzyna i Monika Lewkowicz, wprowadzając widzów w poetycki nastrój.


alt


Był on następnie kontynuowany przez Jadwigę Możdżer, która swoimi opowiadaniami przeniosła nas w świat Indonezji, gdzie mieszkała przez dwa lata. Ukazała ona rolę kobiety w tamtym państwie, sprowadzającej się głównie do rodzenia i wychowywania dzieci. 


alt


Dwie panie doktor Irena Zakidalska oraz Irena Bukowska zaprezentowały ujęcie socjologiczne i filozoficzne współczesnych subkultur oraz stereotypu kobiety w reklamie. Dorota Połom, trenerka „Szkoleniowej 3”, która jest partnerem projektu „Marsz do kultury”, w żartobliwy sposób podeszła do przedstawienia kobiecych ról i zbliżającej się matriarchalnej rewolucji. Wykład dr Wandy Kustrzeby, prezes stowarzyszenia Crede Femina oscylował wokół wędrówki kobiet do „uzyskania człowieczeństwa”, opierając się na faktach historycznych.


alt


Jak nam powiedziała Małgorzata Wasilewska, wiceprezes Crede Femina (na powyższym zdjęciu), w poprzednich spotkaniach organizowanych od marca, skupiano się głównie na warsztatach skierowanych do kobiet. Ciekawa tematyka każdego spotkania sprawiała, że każdorazowo zmieniała się grupa uczestniczek. Największą frekwencję zyskały warsztaty z kreatywności, a także scenicznych improwizacji i komunikacji. Letnie zajęcia z techniki decoupagu zgromadziły panie zainteresowane nauką zdobienia przedmiotów domowego użytku. Wszystkie warsztaty poprzedzały prezentacje specjalistów, jak magistrów sztuki, kulturoznawców, trenerów biznesu. Wyróżnikiem tegorocznego projektu było także poświęcenie miejsca dla wielokulturowości, które przetrwały w Gdańsku. W tym wypadku prelegentami byli historycy oraz przewodnicy miejscy. W projekcie wzięło udział łącznie ponad 200 kobiet.


Stowarzyszenie Crede Femina działa od 15 lat. Zajmuje się problematyką zdrowotną, społeczną i kulturową, w odniesieniu do kobiet. Wspiera i tworzy projekty promujące zdrowie, a w szczególności profilaktykę nowotworową.
Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież