Zenon Kwoka: Bohaterowie i mity Sierpnia » Z Zenonem Kwoką, inicjatorem strajku z sierpnia 1980 r. w Zakładzie Komunikacji Miejskiej Gdyni (WPK... W obronie księdza i cywilizacji » W najbliższy wtorek - 18.08 - o godz. 11,00 w sali 043 Sądu gdańskiego przy ul. Nowe Ogrody odbędzie... Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż... Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023? » 19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostaw... Komunikat dyrektora MIIWŚ dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny... » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, wydał komunikat w związku z wydaniem... Grzegorz Bierecki: Skala wyzwań jest ogromna » Z Grzegorzem Biereckim, spółdzielcą, przedsiębiorcą, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-... Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp...
Reklama
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
niedziela, 09 sierpnia 2020 17:06
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spó ...
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
czwartek, 13 sierpnia 2020 17:59
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
W sobotę Zdunek Wybrzeże na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego zmie ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Zasady przydziału lokali mieszkalnych w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 11 października 2013 13:20

Głośna ostatnio afera „kupowania” u pracownic gdańskiego magistratu mieszkań i lokali komunalnych zainspirowała władze Urzędu Miasta do zorganizowania konferencji prasowej na temat obowiązujących zasad przydziału lokali mieszkalnych w Gdańsku. Tym bardziej, że policja sprawdzając legalność przyznawania lokali komunalnych natrafiła również na składanie do urzędu zafałszowanych dokumentów dotyczących głównie niskich dochodów. Dokumenty są zabezpieczane i jeśli udowodni się ich fałszerstwo, przydziały lokalowe zostaną unieważnione, łącznie ze skierowaniem spraw na drogę sądową.


W tych sprawach wypowiedzieli się (na zdjęciu od lewej)  wiceprezydent odpowiedzialny za sprawy polityki komunalnej miasta Maciej Lisicki, a także Dmitris Skuras, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej UM w Gdańsku  i jego zastępczyni Barbara Majewska.


alt


I tak chronologicznie, pomoc mieszkaniowa w latach 1995 – 2004 polegała na tym, że wnioski osób zakwalifikowanych do udzielenia pomocy mieszkaniowej były pogrupowane w zależności od kategorii pomocy na 10 listach. Pomoc mieszkaniowa była świadczona w oparciu o przepisy ustawy o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych, regulujących zasady najmu lokali mieszkalnych, wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.


Było 7 list osób i rodzin posiadających mieszkania i oczekujących na mieszkanie zamienne z powodów wykwaterowania z budynków: 1- znajdujących się w katastrofalnym stanie technicznym, 2 - w których remont jest nieopłacalny, 3 - kolidujących z inwestycjami. 4 - z budynków użyteczności publicznej, 5 - z pomieszczeń niemieszkalnych. 6 - z innych przyczyn i 7 - wymiany lokalu.


Były też 3 listy osób i rodzin nie posiadających mieszkania i oczekujących na pierwsze mieszkanie: 1 - wskazanie lokalu w zamian za wykonanie remontu kapitalnego, 2 - pozostawanie w niedostatku (lokale socjalne), 3 - trudne warunki (lokale niesocjalne).


W kolejnych latach lista „Wskazanie lokalu w zamian za wykonanie remontu kapitalnego” oraz lista „Wykwaterowania z innych przyczyn” zostały zamknięte, a pozostałe listy są kontynuowane, przy czym lista „Trudne warunki” została przepisana na nową listę „Posiadanie niskich dochodów”. Pojawiła się też nowa forma pomocy i lista „Wskazanie lokalu z zasobów TBS” oraz pomoc i lista „Wypowiedzenie umowy najmu w budynku prywatnym”.


W kolejnych latach 2004 – 2013 pomoc mieszkaniowa polegała już na tym, że wnioski osób zakwalifikowanych do udzielenia pomocy mieszkaniowej były pogrupowane w zależności od kategorii pomocy na 11 listach. Pomoc mieszkaniowa była świadczona w oparciu o nowe zasady zawarte w uchwale Nr XXII/651/04 Rady Miasta Gdańska z dnia 25 marca 2004 r.


Na 11 listach osób i rodzin posiadających mieszkania i oczekujących na mieszkanie zamienne było zapisanych:
1. wykwaterowania z budynków w katastrofalnym stanie tecnicznyn - 144 rodziny, 2 w których remont jest nieopłacalny – 168 rodzin, 3. kolidujących z inwestycjami - 48 rodzin, 4. z budynków użyteczności publicznej - 14 rodzin, 5. z pomieszczeń niemieszkalnych - 16 rodzin, 6. wymiany lokalu - 5 rodzin.


Listy osób i rodzin nie posiadających mieszkania i oczekujących na pierwsze mieszkanie: 7. wskazanie lokalu w zamian za wykonanie remontu kapitalnego - 2 rodziny, 8. wypowiedzenia umowy najmu w budynku prywatnym - 12 rodzin. 9. pozostawanie w niedostatku (lokale socjalne) - 1 690 rodzin, 10. osiąganie niskich dochodów - 212 rodzin, 11. wskazanie loku z zasobów TBS - 991 rodzin.


W najbliższym czasie będzie zrealizowana i zamknięta lista z roku … 1995 „Wskazanie lokalu w zamian za wykonanie remontu kapitalnego”. Długi czas realizacji wynika z dotychczasowego braku możliwości spełnienia oczekiwań wnioskodawców.


Jakie obowiązują kryteria udzielania pomocy mieszkaniowej w latach 2004 – 2013?
A. Kryteria dla osób posiadających mieszkania i oczekujących na mieszkanie zamienne: (warunki wskazane w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów...) 1. Posiadanie tytułu prawnego do lokalu komunalnego, 2. Brak przesłanek do wypowiedzenia umowy najmu, 3. Brak tytułu prawnego do innego lokalu.

B. Kryteria dla osób nie posiadających mieszkania i oczekujących na pierwsze mieszkanie: 1. Posiadanie dochodów określonych w uchwale, 2. Przegęszczenie w obecnym lokalu do 5 m2/os. (lokale niesocjalne), 3. Brak własności do innego lokalu lub nieruchomości przez okres min. 5 lat (lokale niesocjalne), 4. Brak dobrowolnego pogorszenia warunków mieszkaniowych przez okres min. 5 lat (lokale niesocjalne).
Progi dochodowe, kwalifikujące do określonej wyżej pomocy mieszkaniowej określone są w uchwale Nr XXII/651/04 Rady Miasta Gdańska z dnia 25 marca 2004 r.


Każda z list obejmująca poszczególne rodzaje pomocy mieszkaniowej jest objęta odrębnymi procedurami i jest realizowana przez różne zespoły urzędników.


Warunki udzielania pomocy mieszkaniowej w latach 2004 – 2013 są następujące.
A. Dokumenty wymagane we wszystkich procedurach:
1. Wniosek potwierdzony w stałym miejscu zamieszkania.
2 Wyjaśnienie charakteru zamieszkiwania w miejscu tymczasowym.
3. Zaświadczenie o wysokości otrzymywanych zarobków całej rodziny za 3 ostatnie miesiące.
B. Dokumenty wymagane w celu nabycia pierwszeństwa:
1. Zaświadczenie z domu dziecka lub rodziny zastępczej o usamodzielnieniu na skutek pełnoletności.
2. Rekomendacja MOPR o zakończeniu programu przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
3. Orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zasady pomocy mieszkaniowej są zawarte w uchwale Nr XXII/651/04 Rady Miasta Gdańska z dnia 25 marca 2004 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Gdańska oraz zasad udzielania pomocy w wynajęciu takich lokali w zasobach Towarzystw Budownictwa Społecznego (jednolity tekst Dz. Urz. Woj. Pomorskiego z 2010 r. Nr 167, poz. 3474 ze zmianami).

Jaki jest sposób przyznawania mieszkań? W Referacie Lokalowym Wydziału Gospodarki Komunalnej realizowanych jest 17 procedur z czego 5 procedur dotyczy udzielania pomocy mieszkaniowej, na które składa się:
1. Przyjmowanie i weryfikacja wniosków.
2. Zatwierdzanie list oczekujących na pomoc mieszkaniową.
3. Weryfikacja okresowa lub zmiana warunków udzielenia pomocy.
4. Weryfikacja końcowa i wydanie propozycji lub oferty lokalu.
5. Wydanie skierowania do zawarcia umowy najmu.

Kontrola realizacji wniosków o przyznanie pomocy mieszkaniowej jest wielostopniowa i jest oparta o podział kompetencji. Inny zespół przyjmuje i weryfikuje wnioski, a inny zespół wydaje propozycje, oferty i skierowania. Pracownicy prowadzący sprawy nie mają uprawnień do podejmowania decyzji.


Biurokracja w tym zakresie się powiększyła, przyznaje wiceprezydent Maciej Lisicki, ale to chyba dla dobra ogółu, aby teraz nie dochodziło do drastycznych nieprawidłowości.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież