Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ... Stanowcze stanowisko Solidarności w sprawie szkoły w Kokoszkach » Stanowisko Prezydium Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ws...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości historycznej

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 września 2020 19:52

Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski


– Tunel pod Martwą Wisłą został oddany do użytkowania w kwietniu 2016 roku z opóźnieniem 484 dni. Czy gdańszczanie wnet dowiedzą się z czego wynikała nadzwyczajna łagodność władz Gdańska i byłej miejskiej spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne, odpowiedzialnej za realizację największych inwestycji, wobec wykonawców budowli, dziś noszącej imię arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. Kto jest za to odpowiedzialny, skoro spółka GIK już nie istnieje?
Kacper Płażyński: Z całą pewnością na razie nie wiemy, jakie były przyczyny takiej postawy władz Gdańska. Chodzi o wielkie pieniądze, bo gdyby śp. prezydent Paweł Adamowicz i jego następczyni podjęli wynikające z umowy działania i nałożyli karę na wykonawcę, do budżetu miasta trafiłoby blisko 90 milionów złotych. To rozwiązałoby sporą część dzisiejszych problemów finansowych Gdańska, o których tak malowniczo opowiada niemal co tydzień pani prezydent. Poprosiłem zatem Aleksandrę Dulkiewicz o wyjaśnienia, ale zazwyczaj te prośby zostają bez odpowiedzi. nie spodziewam się, by tym razem było inaczej.


– Wykonawcą prac za półtora miliarda złotych była hiszpańska firma OHL. Ile trzeba zawrzeć aneksów do pierwotnej umowy i co w nich zapisać, by skutecznie oddalić konieczności zapłaty kary umownej?
Kacper Płażyński: Powtórzę raz jeszcze: nie rozumiem postawy władz Gdańska w tej sprawie. Urzędnicy powinni strzec interesu miasta a w interesie miasta było wyegzekwowanie kar umownych.


– Z kolei prestiżowa, ze względu na charakter miejsca, zabudowa dawnego stadionu Gedanii najpewniej rozwinie się zgodnie z zamiarem dewelopera z Izraela. Czy władze wykonawcze Gdańska oraz administracja publiczna są bezsilne wobec zamachu na fragment polskiej historii Gdańska?
Kacper Płażyński: Moim zdaniem władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości historycznej. Nie znaczy to jednak, że sprawa jest przegrana. W sprawie działa Ministerstwo Kultury, będziemy wykorzystywać wszystkie inne drogi, by powstrzymać dewelopera i zapewnić, że Gedania pozostanie w historycznym kształcie, służąc nadal mieszkańcom.


– Oby z czasem nie pozostała tylko nazwa. Czy kontrolna rola wojewody pomorskiego w sprawie planów zagospodarowania, pozwoleń na zabudowę i innych uchwał, mających wpływ na tkankę miasta jest wypełniana pieczołowicie?
Kacper Płażyński: Mam co do tego pewne wątpliwości, ale wolę ich publicznie nie roztrząsać.

alt


– Czy w delikatnej materii kontaktów z wielkimi bankami, dyplomatami i inwestorami jest zachowywana należyta ostrożność i powściągliwość ze strony przedstawicieli administracji państwowej i gdzie do takich spotkań powinno dochodzić? Czy właściwym miejscem spotkania jest np. ekskluzywna restauracja, pomieszczona na 33 piętrze, z widokiem na panoramę Trójmiasta, pozwalająca z wysoka spojrzeć na perspektywy tegoż inwestora?
Kacper Płażyński: Relacje przedstawicieli administracji państwowej z biznesem powinny być w pełni transparentne. Zwłaszcza, jeśli ci przedstawiciele publicznie krytykują brak takiej transparentności w wykonaniu rywali politycznych. Najbardziej odpowiednim miejscem spotkań z inwestorami jest oczywiście urząd. Nawet jeśli jednak spotkanie odbywa się w innym miejscu, powinno ono mieć charakter oficjalny, a o jego przebiegu i wyniku ma prawo wiedzieć opinia publiczna. Jestem przekonany, że tak właśnie jest w przypadku działań przedstawicieli administracji państwowej na Pomorzu.


– Czy zaskoczyła pana decyzja prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie pożaru na terenie Gedanii, skoro ustalenia śledztwa doprowadziły do wniosku, że "doszło do świadomego i celowego popełnienia czynu zabronionego"?
Kacper Płażyński: Jestem rozczarowany, że nie udało się ustalić sprawców podpalenia. Ktoś popełnił przestępstwo w gęsto zaludnionej okolicy, na terenie – jak słyszymy – dobrze strzeżonym i zabezpieczonym przez obecnego użytkownika. Wydaje się, że wykrycie sprawcy nie powinno być w takiej sytuacji wielkim problemem. Dość łatwe poddawanie się w takich sprawach z pewnością przyczynia się do poczucia bezkarności przestępców.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież