Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Dobre wrażenie punktów nie daje
niedziela, 17 stycznia 2021 17:27
Dobre wrażenie punktów nie daje
Hokeiści Stoczniowca po raz kolejny pozostawili po sobie korzystne
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości historycznej

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 września 2020 19:52

Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski


– Tunel pod Martwą Wisłą został oddany do użytkowania w kwietniu 2016 roku z opóźnieniem 484 dni. Czy gdańszczanie wnet dowiedzą się z czego wynikała nadzwyczajna łagodność władz Gdańska i byłej miejskiej spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne, odpowiedzialnej za realizację największych inwestycji, wobec wykonawców budowli, dziś noszącej imię arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. Kto jest za to odpowiedzialny, skoro spółka GIK już nie istnieje?
Kacper Płażyński: Z całą pewnością na razie nie wiemy, jakie były przyczyny takiej postawy władz Gdańska. Chodzi o wielkie pieniądze, bo gdyby śp. prezydent Paweł Adamowicz i jego następczyni podjęli wynikające z umowy działania i nałożyli karę na wykonawcę, do budżetu miasta trafiłoby blisko 90 milionów złotych. To rozwiązałoby sporą część dzisiejszych problemów finansowych Gdańska, o których tak malowniczo opowiada niemal co tydzień pani prezydent. Poprosiłem zatem Aleksandrę Dulkiewicz o wyjaśnienia, ale zazwyczaj te prośby zostają bez odpowiedzi. nie spodziewam się, by tym razem było inaczej.


– Wykonawcą prac za półtora miliarda złotych była hiszpańska firma OHL. Ile trzeba zawrzeć aneksów do pierwotnej umowy i co w nich zapisać, by skutecznie oddalić konieczności zapłaty kary umownej?
Kacper Płażyński: Powtórzę raz jeszcze: nie rozumiem postawy władz Gdańska w tej sprawie. Urzędnicy powinni strzec interesu miasta a w interesie miasta było wyegzekwowanie kar umownych.


– Z kolei prestiżowa, ze względu na charakter miejsca, zabudowa dawnego stadionu Gedanii najpewniej rozwinie się zgodnie z zamiarem dewelopera z Izraela. Czy władze wykonawcze Gdańska oraz administracja publiczna są bezsilne wobec zamachu na fragment polskiej historii Gdańska?
Kacper Płażyński: Moim zdaniem władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości historycznej. Nie znaczy to jednak, że sprawa jest przegrana. W sprawie działa Ministerstwo Kultury, będziemy wykorzystywać wszystkie inne drogi, by powstrzymać dewelopera i zapewnić, że Gedania pozostanie w historycznym kształcie, służąc nadal mieszkańcom.


– Oby z czasem nie pozostała tylko nazwa. Czy kontrolna rola wojewody pomorskiego w sprawie planów zagospodarowania, pozwoleń na zabudowę i innych uchwał, mających wpływ na tkankę miasta jest wypełniana pieczołowicie?
Kacper Płażyński: Mam co do tego pewne wątpliwości, ale wolę ich publicznie nie roztrząsać.

alt


– Czy w delikatnej materii kontaktów z wielkimi bankami, dyplomatami i inwestorami jest zachowywana należyta ostrożność i powściągliwość ze strony przedstawicieli administracji państwowej i gdzie do takich spotkań powinno dochodzić? Czy właściwym miejscem spotkania jest np. ekskluzywna restauracja, pomieszczona na 33 piętrze, z widokiem na panoramę Trójmiasta, pozwalająca z wysoka spojrzeć na perspektywy tegoż inwestora?
Kacper Płażyński: Relacje przedstawicieli administracji państwowej z biznesem powinny być w pełni transparentne. Zwłaszcza, jeśli ci przedstawiciele publicznie krytykują brak takiej transparentności w wykonaniu rywali politycznych. Najbardziej odpowiednim miejscem spotkań z inwestorami jest oczywiście urząd. Nawet jeśli jednak spotkanie odbywa się w innym miejscu, powinno ono mieć charakter oficjalny, a o jego przebiegu i wyniku ma prawo wiedzieć opinia publiczna. Jestem przekonany, że tak właśnie jest w przypadku działań przedstawicieli administracji państwowej na Pomorzu.


– Czy zaskoczyła pana decyzja prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie pożaru na terenie Gedanii, skoro ustalenia śledztwa doprowadziły do wniosku, że "doszło do świadomego i celowego popełnienia czynu zabronionego"?
Kacper Płażyński: Jestem rozczarowany, że nie udało się ustalić sprawców podpalenia. Ktoś popełnił przestępstwo w gęsto zaludnionej okolicy, na terenie – jak słyszymy – dobrze strzeżonym i zabezpieczonym przez obecnego użytkownika. Wydaje się, że wykrycie sprawcy nie powinno być w takiej sytuacji wielkim problemem. Dość łatwe poddawanie się w takich sprawach z pewnością przyczynia się do poczucia bezkarności przestępców.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież