Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ... Stanowcze stanowisko Solidarności w sprawie szkoły w Kokoszkach » Stanowisko Prezydium Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ws...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 19 września 2020 09:49

System TETRA, który sprawdził się w różnych sytuacjach kryzysowych, jest przydatny także do działań koordynacyjnych między głównymi ośrodkami zaangażowanymi w walkę z pandemią koronawirusa na Pomorzu. Enspirion, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN, będąca komercyjnym operatorem nowoczesnej sieci TETRA, w marcu br. udostępniła Pomorskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu – na potrzeby wsparcia koordynacji działań i sprawnej komunikacji w walce z COVID-19 – 10 radiotelefonów, które zostały rozmieszczone w karetkach i obiektach.


System łączności cyfrowej TETRA, wykorzystywany przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW (Pomorski Urząd Wojewódzki) na terenie województwa pomorskiego, zapewnił niezawodną komunikację pomiędzy użytkownikami zagrożonymi brakiem łączności głosowej w sytuacji przeciążenia działania systemów telekomunikacyjnych. Doskonale sprawdził się jako niezależny system łączności – element infrastruktury krytycznej, wykorzystywanej w związku występowaniem na terenie Polski wirusa SARS-CoV-2.


Terminale cyfrowej łączności TETRA obsługiwały komunikacje pomiędzy Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku, stanowiskiem wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego, wojewódzkiego dyspozytora transportu sanitarnego, dyspozytorniami medycznymi Gdańsk i Słupsk, oraz izbami przyjęć w szpitalach: Marynarki Wojennej w Gdańsku, Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej w Gdyni, szpitalu w Wejherowie, szpitalu w Kościerzynie oraz z Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych w Gdańsku.
– Ten system już wielokrotnie sprawdził się w sytuacjach kryzysowych, np. po gwałtownych burzach, do sterowania i odbudowy uszkodzonych sieci elektroenergetycznych – mówi Tomasz Lesiewicz, prezes Zarządu spółki Enspirion. – Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku przez okres trzech miesięcy wykorzystywał sprzęt w systemie TETRA do działań koordynacyjnych między głównymi ośrodkami zaangażowanymi w walkę z pandemią koronawirusa.


Niezawodna łączność w sytuacjach kryzysowych

TETRA (TErrestrial Trunked RAdio) to europejski standard cyfrowej radiowej łączności dyspozytorskiej, który gwarantuje nieprzerwaną, szyfrowaną łączność głosową i transmisję danych. Dedykowany jest dla potrzebujących niezawodnej łączności w codziennej pracy, jak i sytuacjach kryzysowych: energetyki, służb bezpieczeństwa publicznego, ratownictwa, administracji, spółek skarbu państwa, transportu oraz wielu innych organizacji i przedsiębiorstw. Doceniany jest za wysoki poziom niezawodności i szybkości działania.


Systemy w tym standardzie są używane w wielu krajach jako narodowe systemy cyfrowej łączności krytycznej. Przykładem mogą tu być takie państwa jak: Wielka Brytania, Islandia, Niemcy, Norwegia, Dania, Szwecja, Finlandia czy Estonia. W krajach skandynawskich, w celu poprawy interoperacyjności pomiędzy Danią, Szwecją, Norwegią i Finlandią, stworzono połączenia pomiędzy sieciami tych państw, pozwalające na współpracę transgraniczną służb ratownictwa i porządku publicznego. Dzięki ciągłemu wykorzystywaniu systemów w tym standardzie, są one nadal ulepszane i wyposażane w nowe funkcjonalności ułatwiające pracę i działania ich użytkowników. Kolejni operatorzy przedłużają z dostawcami umowy dotyczące obsługi i serwisu swoich systemów.


Coraz większy zasięg działania TETRY
W Polsce największym i najbardziej zaawansowanym technicznie cywilnym systemem w standardzie TETRA jest sieć Energa Operator, oddana do użytku w 2018 r., pokrywająca swoim zasięgiem obszar około jednej czwartej powierzchni Polski. Niedawno z sukcesem przeprowadzono testy usługi łączności krytycznej w standardzie TETRA przeprowadzone w Zespole Elektrowni Pątnów, Adamów, Konin.


Latem 2020 r. Enspirion, powiększył zasięg działania sieci TETRA o domenę morską – na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej. Dzięki temu poprawia się bezpieczeństwo i niezawodność cyfrowej łączności na południowym Bałtyku. Rozbudowa morskiej infrastruktury systemu TETRA jest ważna z uwagi na potrzeby firm zaangażowanych w morską energetykę wiatrową, między innymi PKN ORLEN oraz prowadzących badania i pomiary oraz Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR).

źródło energa.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież