Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ... Stanowcze stanowisko Solidarności w sprawie szkoły w Kokoszkach » Stanowisko Prezydium Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ws... Korzystny wyrok dla MIIWŚ w sprawie zmian na wystawie głównej » 15 października 2020 r. zapadł wyrok w sprawie wprowadzonych zmian i uzupełnień na wystawie głównej ...
Reklama
Gdańsk w strefie czerwonej
piątek, 16 października 2020 15:17
Gdańsk w strefie czerwonej
Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wręczono nagrody w pierwszej edycji konkursu "Pro bono Poloniae"

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 września 2020 19:27

W sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej podczas uroczystej gali wręczono nagrody w pierwszej edycji konkursu "Pro bono Poloniae".


Konkurs został powołany ku pamięci Dawida Krupeja (20.03.1991 – 21.02.2020), byłego pracownika Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, radnego Miasta Gdańska, pracownika Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Naukowego, artysty i społecznika. Uroczystość poprzedził pokaz krótkiego filmu dokumentalnego prezentującą postać śp. Dawida Krupeja.


Przedmiotem Konkursu było udokumentowanie wskazanego wydarzenia artystycznego (koncertu, widowiska, spektaklu, wystawy, innego) zrealizowanego między 1 stycznia 2019 r. a 31 sierpnia 2020 r., promującego polską kulturę w kraju i zagranicą, ze szczególnym uwzględnieniem wątków historycznych i patriotycznych oraz promocji historii Polski w latach 1939-1945. Plebiscyt skierowany był zarówno do organizacji pozarządowych, jaki i chórów oraz zespołów (chóry i zespoły nie mogły posiadać osobowości prawnej).


Przewodniczący Konkursu prof. Przemysław Stanisławski wraz z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosławem Sellinem i dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karolem Nawrockim, wręczyli statuetki wyłonionym przez Jury pomysłodawcom i realizatorom wydarzeń artystycznych.

Na konkurs wpłynęło 16 zgłoszeń.

Laureaci
W kategorii „Organizacje Pozarządowe”
- Fundacja Transgressive Art. za „Kantata Dla 108 Polskich Męczenników II Wojny Światowej (Miejsce I)

alt


- Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcyjna Gryf za film w formie dokumentu fabularyzowanego „Żelazny Legenda Wileńskiej Partyzantki” (Miejsce II)

alt


- Film „Żelazny Legenda Wileńskiej Partyzantki” przedstawia historię podporucznika Zdzisława Badochy z 5. Brygady Wileńskiej, który działał również an terenie Pomorza Gdańskiego i Pomorza Środkowego - powiedział Marcin Maślanka, Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Gryf" laureata II nagrody w kategorii „Organizacje Pozarządowe”. - Prace nad filmem trwały prawie rok czasu. Premiera odbyła się w Muzeum II Wojny Światowej. Zgłosiliśmy film do konkursu jako promocję polskiego patriotyzmu, historii Polski również zagranicą. Film dotarł od Kresów wschodnich aż po Australię. Został stworzony rękami społeczników. Wyróżnienie, które otrzymaliśmy jest dla nas inspirujące. To uhonorowanie naszej pracy, która jest pracą społeczną, ale wkładamy dużo serca w to żeby historie takich ludzi jak "Żelazny" mogły ujrzeć światło dzienne, mogły być rozpowszechniane, mogły być inspiracją do działania dla młodych ludzi.


- Stowarzyszenie Miłośników Pieśni Patriotycznej, za Wojewódzki Konkurs Pieśni Patriotycznej „Piękna nasza Polska cała” (Miejsce III)

altW kategorii „Chóry i zespoły”
- Folk Acoustic za projekt muzyczny „Piaśnicki Lament” (Miejsce I)

alt

- Projekt „Piaśnicki Lament” polegał na skomponowaniu muzyki do tomiku wierszy "Piaśnica oczyma poetów", nagraniu płyty z tą muzyką oraz wykonaniu cyklu koncertów - powiedział Szymon Chyliński, założyciel i koordynator zespołu Folk Acoustic, laureat I nagrody w kategorii „Chóry i zespoły”. - Niestety pandemia pokrzyżowała nam plany. Projekt powstał w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej w celu upamiętnienia tragicznych wydarzeń jakie miały miejsce w lasach piaśnickich. Genezą był film "Kamerdyner". Wówczas dotarło do mnie jak tragiczną historię miała Piaśnica. Stwierdziłem, że skoro ja mieszkam na Pomorzu i tak niewiele wiem na ten temat to trzeba go poruszyć i przedstawić szerszej publiczności nie tylko na Pomorzu, ale w Polsce i na całym świecie. Prace nad projektem trwały około roku. Samo pisanie muzyki zajęło mi sześć miesięcy. Muzyka nie jest łatwa do wykonania i w odbiorze jest dosyć trudna, ale nie miała taka być. Ona miała podkreślać tragedię, która miała miejsce w lasach piaśnickich. Ta nagroda jest bardzo budująca i motywująca do dalszych działań. Daje mi świadomość, że to co robię jest dobre.

- Chór Dziecięcy Opery Śląskiej w Bytomiu za projekt „Trzy Powstania do Polski” (Miejsce II)

alt


- Zespół wokalno-teatralny działający przy Publicznej Katolickiej Szkole Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu za „Widowisko Wolność trzeba stale zdobywać i tworzyć” (Miejsce III).

Tomasz Łunkiewicz

fot. Mikołaj Bujak/Muzeum II Wojny Światowej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież