Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później... PKW podała wyniki z prawie wszystkich obwodów głosowania: Duda powięks... » W poniedziałek 29 czerwca po godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z blisko 100 proc. o... W tygodniku „Sieci”: Kto naprawdę stoi za Trzaskowskim » W najnowszym numerze „Sieci” wszystko o Rafale Trzaskowskim, który przez lata był wiernym żołnierzem... Sztuka Solidarności » Solidarność ma kilka pomników, legendarnych postaci, a w 40 rocznicę Sierpnia '80 będzie miała swoje...
Reklama
Kaszubi murem za Dudą
środa, 01 lipca 2020 16:54
Kaszubi murem za Dudą
30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów pre ...
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
piątek, 26 czerwca 2020 18:16
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
Raków Częstochowa zdominował Arkę Gdynia w pierwszej połowie. W d ...
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
sobota, 04 lipca 2020 20:44
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
Po słabej grze Lechia przegrała na Stadionie Energa z Cracovią 0:3 ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
poniedziałek, 22 czerwca 2020 09:34
Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
Na malowane przez siebie płótna przenosił przede wszystkim trudną ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Jerzy Śnieg: Konkretnie, do ludzi

Ocena użytkowników: / 23
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 października 2015 19:03

Z Jerzym Śniegiem, przewodniczącym Pomorskiej Rady Wojewódzkiej SLD, kandydatem na senatora RP w okręgu nr 67 (Powiśle) rozmawia Artur S. Górski- Barbara Nowacka, liderka Zjednoczonej Prawicy mówi o dwucyfrowym wyniku wyborczym lewicy. To dobra kandydatka na liderkę i twarz lewicy?
Jerzy Śnieg: Jest na pewno osobą dobrze postrzeganą przez swoją, jak na nasze warunki polityczne, niecodzienną zdolność do prowadzenia debaty w spokojny sposób. Nie sądzę jednak, by akurat ona miała znacząco wpłynąć na poparcie. Barbara Nowacka mówi o dwucyfrowym wyniku wyborczym Zjednoczonej Lewicy. Zgadzam się. I będzie to więcej niż 10 procent.


- Żelazny elektorat SLD to około 8 procent?
Jerzy Śnieg: Po kompromitacji liberałów lewica jest nadzieją. Wypracujemy poparcie rzędu 12 procent. Także w województwie pomorskim. Do Sejmu wejdzie kilka partii i PiS raczej nie zgarnie premii za wyborcze zwycięstwo.


- Nowacka, w swoim wystąpieniu podczas wyborczej konwencji z jednej strony pochwaliła III RP, by chwilę później dokonać jej ostrej krytyki pod kątem społeczno-gospodarczym. To zamazuje ogląd rzeczywistości. Nie czas na bardzo czytelny przekaz?
Jerzy Śnieg: Musi być czytelny przekaz adresowany do ludzi. Bo nasz program jest programem dla ludzi. My mamy więc być blisko ludzi i mówić ich językiem. Bo to oni, mieszkańcy Kwidzyna, Malborka, Gdańska, Słupska mają wybór i wybiorą tych, którzy ich do siebie przekonają. Pewnie wielu znów nie pójdzie do wyborów, zostanie w domach. Szkoda. Ale my staramy się nie żyć w oderwaniu od rzeczywistych problemów. Nie tworzymy "lipy". Każdy z naszych kandydatów jest w swoim środowisku rozpoznawalny. Wie czego chcą mieszkańcy.


alt- Może i wie czego oni chcą, ale lewica ma problem. Nie potrafi zaistnieć od 2005 roku w ugruntowanym już podziale na liberałów i konserwatystów, czyli na PO i PiS...
Jerzy Śnieg: Ależ PO się skompromitowała, wypaliła się. Co ta partia opowiada po ośmiu latach rządów, zadłużania kraju, afer, konfliktów? Lewica broni ludzi przed taką polityką. Mówimy otwartym tekstem o darmowych lekarstwach dla emerytów, o szkodliwości niegodnego wynagradzania za wykonaną pracę, o płacy minimalnej, o stażu pracy, który po 40 przepracowanych latach dawałby prawo do emerytury.  Po trzech dekadach przemian są liczni ubodzy pracujący. Nasi biznesmeni i bankierzy mówią "nie podnośmy płac", a ja mówię: musi być minimum dwa i pól tysiąca za pełny etat.  Przecież zarobione pieniądze napędzą gospodarkę. Ludzie przeznaczą je na konsumpcję.


- Słowa. Wiele słów...

Jerzy Śnieg: Od lat to mówimy, ale nie my jesteśmy u władzy. Jesteśmy skazani na "widzi mi się" tych, którzy są przy władzy. Koalicja PO-PSL nie przyjmowała propozycji opozycji. Była głucha. Forsowała tylko swoje i swoich. I to był jej błąd. Przekonamy się o tym wkrótce, po wyborach. Na dodatek teraz oni sięgają po nasze propozycje, powielają je...


- Czyli jednak czynią dobrze?
Jerzy Śnieg: Akurat. To są właśnie słowa, tylko słowa.


- Konkret to na przykład polityka mieszkaniowa.
Jerzy Śnieg: Chętnych na mieszkania jest wielu, ale nie wszyscy mają zdolność kredytową. Im trzeba pomóc. Żaden prywaciarz  im nie pomorze. Tylko spółdzielnie oraz samorządy. Spółdzielnia pomaga, gdy mieszkanie jest za 30 procent jego wartości, resztę bierze na siebie spółdzielnia i przez 30 lat spłaca się w czynszu resztę. Buduję kolejne osiedle i mam chętnych na wszystkie wybudowane w przyszłym roku mieszkania. Na dwa tysiące mieszkań nie mam pustostanu. Wyborcy cenią sobie dobrą pracę.  


alt- W Gdańsku, mieście deweloperów, robotnik na budowie zarabia 5-10 złotych na godzinę pracy, a mieszkania i apartamenty oferowane są za 10-12 tysięcy złotych za metr...
Jerzy Śnieg: Jest to wyzysk. Bierzmy nasze realia zarobkowe i realia środowiska. Nie mogą być ceny z sufitu. Rozmaite warianty były przez ostatnie lata przepracowane, ale wyzysk pozostał.   


- I dlatego wracacie do korzenie lewicy społecznej? Co z tego skoro partie lewicowe są partiami prowincji, a nie metropolii, gdzie kumulują się głosy...
Jerzy Śnieg: Powiśle, Starogard Gdański może i nie wystarczyłyby, ale będą głosy na listę lewicy i jej liderkę Joannę Senyszyn w Sopocie i w Gdańsku. Mandat posła tym razem będzie w okręgu gdańskim. Do Senatu lista jest alfabetycznie ustawiona. Na Powiślu startuje trzech kandydatów. Wygra ten o kim ludzie wiedzą, że tutaj najlepiej pracował. 


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież