„Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos... Pierwsza myjnia tunelowa Grupy LOTOS » Przy ul. Kołobrzeskiej na Przymorzu Grupa LOTOS otworzyła pierwszą w swojej sieci i jedną z nieliczn... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » System TETRA, który sprawdził się w różnych sytuacjach kryzysowych, jest przydatny także do działań ... Krzysztof Piekarski: Niemrawa lewica liże rany » Z dr Krzysztofem Piekarskim, politologiem, komentatorem, wykładowcą Zakładu Teorii Polityki Instytut... Ludzie prezydent Gdańska zarabiają lepiej niż... prezydent RP » Praca na rzecz gdańskiego Urzędu Miejskiego, czyli jego jednostek organizacyjnych i spółek z udziałe... 98 rocznica powstania Gedanii » Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji złożyła kwiaty i wieńce pod pomnikiem ... Śledczy ujawnili nieznany gigantyczny majątek byłego polityka PO Sławo... » Gotówka poukrywana w specjalnych skrytkach, przygotowanych do składowania pieniędzy, luksusowy samoc... Na Westerplatte odnaleziono 500 kg bombę lotniczą z okresu II wojny św... » 14 września 2020 r. na terenie pola bitwy na Westerplatte w trakcie prac saperskich prowadzonych na ... Zawody wędkarskie dla dzieci z dzielnicy Suchanino » W sobotę, 12 września, Koło wędkarskie PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa wraz ze Spółdzielnią Mieszkaniową Suc...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Błędy pogrążyły Stoczniowiec w trzeciej tercji
niedziela, 20 września 2020 19:13
Błędy pogrążyły Stoczniowiec w trzeciej tercji
Hokeiści Stoczniowca do 49 minuty grali niezły mecz z Tauronem
Ofensywna Lechia pokonała beniaminka z Mielca
sobota, 19 września 2020 16:24
Ofensywna Lechia pokonała beniaminka z Mielca
Taką Lechię kibice chcieliby oglądać częściej. Po dwóch

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
poniedziałek, 14 września 2020 11:23
Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
Pisząc o graficznych tekach poświęconych Gdańskowi nie sposób

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Janusz Śniadek: Istota samorządu uległa degrengoladzie

Ocena użytkowników: / 35
SłabyŚwietny 
piątek, 02 grudnia 2016 05:05

Z posłem Januszem Śniadkiem, szefem okręgu gdańsko-gdyńskiego Prawa i Sprawiedliwości rozmawia Artur S. Górski  


- W Trójmieście rządzą piątą kadencję ci sami prezydenci. Stworzył się wokół nich swoisty dwór. Niektórzy popadli w taki samozachwyt, że niechlujnie wypełniali oświadczenia, jak prezydent Adamowicz, lub serwisowali samochody nieodpłatnie, do dziś pobierają wynagrodzenia za rozmaite rady nadzorcze. W jaki sposób przeciąć nerwy interesów, których symbolem było targanie przez prominentów po płycie gdańskiego lotniska samolotu należącego firmy zależnej od Amber Gold?
Janusz Śniadek: Idea samorządu, tak bliska przecież nam, programowi Solidarności z 1981 roku, uległa miejscami degrengoladzie. Tak, degrengoladzie, poza wszelką dyskusją. Przecież środowisko PO stanęło murem za osobą, która w tak kompromitujący sposób zatajała majątek i, jak gdańscy prokuratorzy, zasłania się nieuwagą, amnezją, opieszałością. I nic z tego nie robi. Poczucie jakiejś wyjątkowości w środowisku Platformy ujawniało się nieraz, aż zostało obnażone i wyborcy je ocenili. Co do zmiany, to jedyną ścieżką, którą może się posłużyć społeczeństwo jest kartka wyborcza. Szczególnie, gdy wymiar sprawiedliwości nie działa, gdy instytucje nie działają. Pozostaje mi wierzyć, że w przypadku Gdańska nie będziemy musieli aż tak długo czekać z rozstrzygnięciem tej sprawy.


- Czyli?
Janusz Śniadek: To tyle, poczekajmy...


- Sejmowa komisja  śledcza, badająca bezczynność państwa w aferze Amber Gold, na wstępie odsłoniła bezmiar chaosu, ignorancji, nieprzygotowania prokuratury, może okazać się, że i sądów oraz ministrów, ich niezdolność do zadbania o interesy obywateli...
Janusz Śniadek: Mam tylko nadzieję, że była to taka zadziwiająca nieudolność. Odkrywane są kolejne wątki. W tych bulwersujących opinię społeczną sprawach mamy do czynienia z sytuacją, w której wymiar sprawiedliwości od kilku lat sobie nie radził, nie rozwiązał spraw, które wydawały się oczywiste. Spójrzmy, pod nosem prokuratorów i sędziów, "skarbówki" zakłada firmę i działa z rozmachem człowiek wielokrotnie skazany za oszustwa. Ustalamy skąd ta wyjątkowa pobłażliwość.


- Żałosna bezradność instytucji państwa może niepokoić obywateli?
Janusz Śniadek: Oczywiście. Mieliśmy do czynienia z bezwładem instytucji państwa. Dlatego trzeba sprawę wyjaśnić, zawezwać ministrów, urzędników...


- Byłego premiera...
Janusz Śniadek: Też, jeśli będzie potrzeba.


- Chcecie rozliczać Pawła Adamowicza, Hannę Zdanowską, prezydent Łodzi, Jacka Karnowskiego, albo wyprowadzić w kajdankach, albo ich "grillować"? Oni bronią się, przybierają szaty męczenników demokracji. Chcecie unicestwić samorządowców z nieprzychylnej wam opcji? PiS atakuje samorządy?
Janusz Śniadek: Niestety, istnieją potwierdzające się w pewnych środowiskach reguły. Okazuje się, że przypadek prezydenta Adamowicza nie jest wyjątkiem. Jest to niemal grupowy zwyczaj, standard zachowań ekip z PO. Słyszeliśmy to wszyscy na taśmach prawdy. Słowa, które wówczas dotarły do rodaków były porażające. Przypomnę tylko postać Sławomira Nowaka, ambitnego ulubieńca premiera Tuska i dopraszanie się przez niego specjalnych względów. On nie wahał się sięgnąć do koneksji z wysokimi urzędnikami instytucji skarbowych by tuszować prywatne sprawy. Zarzuty, że sprawy, które dzisiaj wychodzą na jaw, mają kontekst i podtekst polityczny jest żałosne. To odwracanie uwagi od upadku etycznego i moralnego środowiska tworzącego Platformę.


alt


- Skutek polityczny jednak będzie?
Janusz Śniadek: Przypuszczam, że tak. Ale sprawa Amber Gold zaczęła się przed kilku laty od pisma KNF. PiS wtedy nie rządziło. Z kolei śledztwo w sprawie Pawła Adamowicza ruszyło, gdy na czele rządu stał jego polityczny kolega Donald Tusk.


- Jest dość powszechna opinia, że nim nie ma prawomocnego skazania obywatel jest niewinny. Czy to dotyczy osób ze szczytów schodów władzy?
Janusz Śniadek: Chyba jesteśmy zgodni, iż od urzędnika i od polityka możemy w końcu wyższych standardów wymagać. W ramach norm kulturowych powinna zadziałać znane choćby z przedwojennej Polski pojęcie infamii. Ludzie okryci niesławą znikają z urzędów, oficer, który splamił mundur składa rezygnację, nie czekając na degradację. Tak być powinno. A przynajmniej osoby z zarzutami powinny zawiesić swój urząd. Rzucają bowiem cień na resztę społeczności. A tymczasem aferzyści i afery stały się zjawiskiem powszechnym i infamia nie zadziałała. Liczę, że wprowadzi się zasadę złożenia mandatu przez osoby, nawet te pochodzące z wyboru, które popełnią rzeczy niegodziwe. Osoba, na której ciążą zarzuty, i to natury korupcyjnej, nie powinna pełnić funkcji publicznych. Tymczasem osoby te w sytuacjach kompromitujących idą w zaparte, szukają popleczników...


- Tworzą aurę prześladowanych, ofiar nowego reżimu...
Janusz Śniadek: Reżimu nie ma, ale z ich strony jest zaprzeczanie oczywistościom, przeczenie faktom.


- Mówił pan ostatnio, że skończył się okres bezkarności "nietykalnych". Józef P., działacz podziemnej "Solidarności", ten od "80 milionów" trafi zapewne do aresztu, ważą się losy kilku włodarzy. Do PiS też przyklejają się, jako do partii władzy, różni ludzie. Potraficie, rozliczając innych, zadbać o swoje podwórko? Jesteście wystarczająco zdeterminowani?
Janusz Śniadek: Oświadczam kategorycznie, że tak. Do uczestników naszego sobotniego zjazdu  prezes Jarosław Kaczyński skierował list, w którym mocno podkreśla, jak potrzebne są wysokie standardy wśród członków PiS, przestrzeganie reguł i zasady, że osoby spod sztandaru PiS powinny wykazywać się w życiu publicznym najwyższymi standardami, by przekonać społeczeństwo, że warto głosować na PiS.  


- Za dwa lata wybory samorządowe...
Janusz Śniadek: I dlatego musimy upewnić wyborców, że gwarantujemy przywrócenie norm uczciwości. Ludzie będą nam ufać o ile to zaufanie zbudujemy.


- Będziecie zabiegać o jak najlepszy wynik, normalne. Jaką ofertę złożycie wyborcom? Zaproponujecie np. bezpłatną komunikację w Gdańsku, wzorem Tallina lub Strasburga, w którym są zróżnicowane ceny biletów, zależnie od dochodów?
Janusz Śniadek: Ciekawa propozycja. Pracujemy nad różnymi elementami naszego projektu dla regionów, dla lokalnych ojczyzn. Realizujemy aktywną politykę społeczną. Przeniesiemy ją na poziom samorządowy. Nie uprzedzając i nie ujawniając konkretów, taki będzie kierunek tych propozycji.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież