NFZ wysyła aneksy przedłużające umowy z lekarzami POZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ wysłał do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej aneksy do umów na ok... Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
środa, 28 października 2020 19:34
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
Trzy punkty dopisali do swojego dorobku piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dzień osób niepełnosprawnych w gdańskim ZUS-ie

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 02 grudnia 2016 18:43

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. W związku z tym w województwie pomorskim Zakład Ubezpieczeń Społecznych zorganizował specjalną akcję skierowaną do osób niepełnosprawnych, które mogły uzyskać porady oraz pomoc od specjalistów.


3 grudnia to data Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Celem obchodów jest przybliżenie i zrozumienie przez społeczeństwo problemów osób dotkniętych niepełnosprawnością - zarówno tą fizyczną, jak i psychiczną. Ten dzień ma także uświadamiać opinię publiczną, jak ważna jest integracja osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Co roku hasło Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych jest inne - w roku 2016 brzmi ono "Niepełnosprawność nie jest barierą".


Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych pomorski ZUS zorganizował dla osób dotkniętych niepełnosprawnością specjalną akcję, która przeprowadzona została 2 grudnia. W niektórych oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoby niepełnosprawne mogły uzyskać wsparcie oraz zdobyć cenne informacje. Celem akcji było upowszechnienie informacji dotyczących praw osób z niepełnosprawnością w zakresie ubezpieczeń społecznych, rehabilitacja zawodowa oraz społeczna, a także aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych.


alt


Zapytaliśmy rzecznika prasowego pomorskiego ZUS-u, czego dowiedzieć się mogły osoby niepełnosprawne.

- Mogą dowiedzieć się przede wszystkim jakie świadczenia im przysługują. Jeżeli chciałyby się bardziej aktywizować, to mogą dowiedzieć się w jaki sposób się aktywizować zawodowo, w jaki sposób można otworzyć działalność gospodarczą, jakie korzyści może mieć pracodawca, który zatrudnia osobę niepełnosprawną - powiedział Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS-u.


W Gdańsku akcja skierowana do osób niepełnosprawnych zorganizowana została w oddziale przy ulicy Chlebnickiej. W godzinach 10:00-14:00 można było uzyskać poradę oraz pomoc od osób z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Stowarzyszenia Przedsiębiorczości i Rehabilitacji oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


alt


Zapytaliśmy Krzysztofa Cieszyńskiego jaka jest geneza akcji z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w ZUS-ie.

- Niepełnosprawni są liczną grupą naszych klientów. Niepełnosprawnym wypłacamy na przykład renty z tytułu niezdolności do pracy. Często niepełnosprawność wiąże się też z wiekiem. Często ci klienci którzy otrzymują świadczenia emerytalne są naszymi niepełnosprawnymi klientami. Wypłacamy też renty socjalne dla osób niepełnosprawnych, stąd też ważne jest, żeby się jeszcze bardziej otworzyć na osoby niepełnosprawne i jednocześnie tym naszym klientom umożliwić zebranie w jednym punkcie, w ZUS-ie, który, z samej nazwy, kojarzy się z pomocą, umożliwić im zdobycie w jednym punkcie jak największej ilości porad. To nie idzie tylko od pracowników ZUS-u, bo to jest najłatwiejsze, żeby wyznaczyć dyżur, ale byli też przedstawiciele z innych instytucji, na przykład z Ośrodków Pomocy Rodzinie, czy z powiatowym lub miejskich Ośrodków do spraw Orzekania o Niepełnosprawności - powiedział Krzysztof Cieszyński. - W naszej ocenie wydaje nam się, że łatwiej klientowi przyjść, otworzyć się i dowiedzieć się, kiedy to jest specjalnie dedykowane jemu. Nie jest to taki zwykły dzień, tylko niepełnosprawny wie, że to jest specjalny dzień dla niego, stanowisko jest oznaczone i chyba łatwiej im się po prostu otworzyć, przyjść i dowiedzieć się.


Jak poinformował nas rzecznik prasowy pomorskiego ZUS-u w całym województwie pomorskim z porad skorzystało ponad 200 osób.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież