Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
piątek, 23 października 2020 21:10
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
Tylko swojej nieskuteczności piłkarze Lechii mogą zawdzięczać,

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Czy plac przed Muzeum II Wojny Światowej będzie nosił imię rotmistrza Pileckiego? Jest projekt uchwały radnych PiS-u

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 30 listopada 2016 15:01

Gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli w środę do Biura Rady Miasta Gdańska projekt uchwały dotyczący nadania nazwy placowi, który znajduje się przed Muzeum II Wojny Światowej. Radni PiS-u proponują w projekcie uchwały, by plac ten otrzymał imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Dotychczas mówiono o tym, że plac ma nosić imię Władysława Bartoszewskiego, o co poprosił dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Paweł Machcewicz, jednak to radni PiS-u jako pierwsi złożyli projekt uchwały, dotyczący nazwania placu imieniem rotmistrza Witolda Pileckiego.


Pod projektem uchwały podpisali się radni Prawa i Sprawiedliwości m.in. Anna Kołakowska, Anna Wirska, Kazimierz Koralewski, Grzegorz Strzelczyk, Piotr Gierszewski, Łukasz Hamadyk, Jaromir Falandysz. Projekt uchwały trafił do przewodniczącego Rady Miasta Gdańska Bogdana Oleszka z inicjatywy radnej Anny Kołakowskiej, która w piśmie do przewodniczącego prosi o skierowanie projektu do dalszych prac.


W uzasadnieniu projektu uchwały wypisano najważniejsze zasługi, którymi odznaczył się rotmistrz Witold Pilecki.

"Rotmistrz Witold Pilecki (1901-1948), uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, w którym zorganizował konspiracyjną komórkę Armii Krajowej i niósł ofiarną pomoc innym więźniom, oficer Komendy Głównej AK i organizacji "Nie", żołnierz Powstania Warszawskiego, uczestnik i współorganizator konspiracji niepodległościowej po 1945 r., więzień polityczny zamordowany wyrokiem komunistycznego sądu w powojennej Polsce. Został zaliczony do sześciu najodważniejszych ludzi II wojny światowej, a jego bohaterstwo jest powszechnie uznawane w Polsce i na  świecie. Jako pierwszy przekazał światu relację o zbrodniach niemieckich na Żydach" - napisano w projekcie uchwały.


Ponadto w projekcie uchwały zawarto fragment dotyczący tego jak Witold Pilecki został doceniony nie tylko w Polsce, ale także na świecie.

"Jest patronem blisko 40 szkół w całej Polsce, jego imię nosi bardzo wiele drużyn harcerskich, placów, ulic i rond. Upamiętniają go liczne pomniki i tablice odsłonięte w najróżniejszych miejscowościach na terenie całej Polski. Nawet Włosi docenili rotmistrza Pileckiego nadając parkowi miejskiemu w Vicoli jego imię. Raport rtm. Witolda Pileckiego z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz przetłumaczono na wiele języków m.in. na niemiecki, portugalski, hiszpański, włoski, dwa języki chińskie i angielski. Wydany w USA, został zaliczony przez "Wall Street Journal" do pięciu najlepszych publikacji poświęconych tajnym misjom wojennym, a "New York Times" napisał, że jest to dokument historyczny największej wagi" - napisano w projekcie.


"Rotmistrza Pileckiego upamiętniło muzeum Holokaustu w Waszyngtonie i w Melbourne. W styczniu 2008 r. Fundacja Paradis Judaeorum zainicjowała międzynarodową akcję społeczną "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki")" - czytamy w projekcie uchwały.


Zakończenie uzasadnienia odnosi się bezpośrednio do Gdańska. W ostatnim akapicie podkreślono także, że Witold Pilecki jest dla wielu młodych Polaków prawdziwym bohaterem, którego chcą naśladować.

"Rotmistrz Witold Pilecki jest dziś dla ogromnej rzeszy młodych Polaków niekwestionowanym bohaterem i wzorem do naśladowania, a miasto Gdańsk jest dumne, że pośród licznych bohaterów narodowych upamiętnionych w naszym mieście znajdzie się także rotmistrz Witold Pilecki" - napisano w zakończeniu projektu.


Dotychczas mówiono o tym, że plac przed Muzeum II Wojny Światowej ma nosić imię Władysława Bartoszewskiego, o co oficjalnie poprosił prezydenta Gdańska dyrektor muzeum Paweł Machcewicz. Pomysł spodobał się m.in. szefowej klubu PO w Radzie Miasta Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz, która zapowiedziała, że jej klub przygotuje stosowny projekt do końca roku. Mimo wszystko pierwsi projekt uchwały przygotowali radni PiS-u, którzy zaproponowali, aby plac nazwać imieniem rotmistrza Witolda Pileckiego. Radni zebrali stosowne podpisy i złożyli projekt w Biurze Rady Miasta.


GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież