Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka świętowała 70-lecie

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
sobota, 03 grudnia 2016 12:52

Uroczystą sesją z udziałem kilkudziesięciu gości Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Macierzy Szkolnej w Gdańsku świętowała 70-lecie istnienia.Z okazji 70-lecia istnienia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku zorganizowana została uroczysta sesja. Małgorzata Kłos, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku przedstawiła losy placówki i jej pracowników przez siedem dekad. W swoim wystąpieniu ks. dr Maciej Kwiecień, dyrektor Radia Plus w Gdańsku, mówił o zadaniach i powinnościach bibliotekarzy. Wizerunek bibliotekarza w filmie i kulturze masowej przedstawił Fryderyk Wojda.


alt

Ks. dr Maciej Kwiecień, dyrektor Radia Plus w Gdańsku, mówił o zadaniach i powinnościach bibliotekarzy


altalt

Wśród nagrodzonych przez marszałka sejmiku województwa pomorskiego była Małgorzata Kłos, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku


Krzysztof Trawicki, wicemarszałek sejmiku województwa pomorskiego, w imieniu marszałka przekazał Bibliotece 3 laptopy. Małgorzata Kłos, Hanna Pacholska, Jolanta Kąkol i Zdzisława Woźniak-Lipińska otrzymały od marszałka nagrody finansowe. Z gratulacjami przybyli przedstawiciele m.in. gdańskich szkół, biblioteki wojewódzkiej z województwa warmińsko-mazurskiego. Część oficjalną zakończył koncert harfiarki Barbara Karlik, która wystąpiła grając na wczesnej harfie celtyckiej.


Po części oficjalnej na gości czekał poczęstunek i specjalny urodzinowy tort.


alt- Myślę, że jesteśmy w niezłej kondycji - stwierdziła Małgorzata Kłos, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku. - Przede wszystkim mamy odpowiednie narzędzia pracy, wysokospecjalistyczne oprogramowanie, tworzymy narodowy uniwersalny katalog centralny razem z innymi bibliotekami. Nasze zadania przez lata się zmieniały. Wraz z rozporządzeniem z 2013 roku bardziej intensywnie wspomagamy szkoły i placówki oświatowe województwa pomorskiego. Tworzymy sieci współpracy dla nauczycieli-bibliotekarzy przede wszystkim i staramy się pomagać wchodząc bezpośrednio do szkół. Pomagamy w zakresie posługiwania się nowymi technologiami, promujemy czytelnictwo. Staramy się jak możemy pomóc szkole, nauczycielom, uczniom. Czego można życzyć Bibliotece z okazji jubileuszu? Marszałek życzył kolejnych 70 lat, a ja myślę - "Niech trwa ta długo jak będzie potrzebna".


W trakcie 70 lat istnienia Biblioteki pracowało w niej około 300 osób. Niektórzy z byłych pracowników przybyli na jubileusz.
- Jestem zachwycona zespołem z jakim dano mi pracować - wspomina lata pracy dr Maria Etmańska, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku w latach 1975-1999. - To nie były łatwe lata. To były lata bardzo trudne. Dzisiaj mam ogromną satysfakcję, że pracownicy mnie doceniają, a ja ich doceniam. To tu kształtowała się Solidarność. Oni tutaj siedzieli po nocach, a ja jako dyrektor musiałam tak lawirować, żeby nikomu nie stała się krzywda. Nie mam sobie nic do zarzucenia. Jestem zadowolona, a szczególnie z pracowników. Dziś mam ogromną satysfakcję, że niektórych z nich tutaj widzę. Serdeczną pamięcią otaczam tych, którzy umarli, bo to oni wszyscy przyczynili się do tego, że jest teraz taka placówka jak Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka. To była pierwsza placówka skomputeryzowana. My zaczynaliśmy od zera, a województwo było ogromne - Elbląg, po Chojnice, po Słupsk i tam trzeba było dojeżdżać, ale robiło się to sympatycznie. Jeszcze raz dziękuję moim współpracownikom - mojej zastępczyni Pani Krystynie Sylwestrzak i wszystkim - od sekretarki do stróża. Byli to fantastyczni ludzie. Jak przyszłam do Biblioteki to była placówka świeżo przeniesiona, dwa lub trzy lata, do obecnej siedziby. Placówka się zmieniała. Doprowadziliśmy do powstawania nowych wydziałów. Ściągałam ze szkół kroniki szkolne i do dziś mam z tego powodu wrogów i to mocnych (śmiech), ale cieszę się, że są w Bibliotece. Ogromnym osiągnięciem było nadanie imienia. Tutaj przychodzili działacze Macierzy Szkolnej i dzielili się swoimi wspomnieniami.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież