Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

70 lat Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 30 listopada 2016 13:46

altW tym roku przypada 70. rocznica powstania Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku, która już od pierwszych, trudnych lat powojennych gromadziła księgozbiór pod kątem potrzeb środowiska oświatowego. Początkowo były to niewielkie zbiory, ale z czasem ich liczba zwiększała się. Wzrastała również liczba czytelników. Oprócz nauczycieli po książki i czasopisma przychodzili studenci, którzy wiązali swoją przyszłość zawodową ze szkołą, przedszkolem lub inną placówką oświatową. Z okazji jubileuszu 2 grudnia w Bibliotece odbędzie się uroczysta sesja.



Na przestrzeni minionych lat  biblioteka pedagogiczna kilka razy zmieniała lokal. Od 1973 roku znajduje się przy alei, która w momencie przeprowadzki nosiła nazwę Karola Marksa, w 1990 roku uchwałą radnych Gdańska zmienioną na aleję Gen. Józefa Hallera. To charakterystyczny, zabytkowy budynek z czerwonej cegły w Dolnym Wrzeszczu, do którego łatwo dotrzeć wszystkimi środkami komunikacji.


W ciągu 7 dekad biblioteka przeżyła wiele zmian, zarówno tych systemowych, związanych z obowiązującym prawem oświatowym, jak i organizacyjnych - te ostatnie zazwyczaj wychodziły jej na dobre. Oczywiste jest, że za wszystkim stali ludzie – pracownicy oddani swojej pracy – których kilka pokoleń przewinęło się przez Bibliotekę.
O historii biblioteki można by dużo napisać, najlepiej odwiedzić te stare mury by poczuć budynku, który został zbudowany na cele oświatowe na początku poprzedniego wieku.


alt

Siedziba Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku


Czym obecnie, w roku jubileuszowym, przyciąga czytelników do siebie Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku?
Odpowiedź jest prosta. Po pierwsze bogatymi zbiorami, które zajmują kilka przepastnych magazynów. Aktualnie oprócz książek i czasopism biblioteka posiada również zbiory audiowizualne i kolekcję filmów. Szybką informację o nich można znaleźć w katalogu online, bowiem od kilku lat, dzięki nowo zakupionemu systemowi bibliotecznemu udostępniany jest na stronie internetowej biblioteki http://pbw.gda.pl/.


Obok działalności bibliotekarskiej w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku od lat prowadzone są bezpłatne szkolenia i warsztaty dla nauczycieli, trafiające w ich zainteresowania. Ostatnimi laty duże zapotrzebowanie istnieje na szkolenia w zakresie umiejętnego wykorzystania  technologii informacyjno-komunikacyjnej, promocji czytelnictwa oraz bezpieczeństwa w sieci. W placówce macierzystej i w 12 filiach w województwie pomorskim działa 17 sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli, gdzie nauczyciele, w tym nauczyciele bibliotekarze szkolni, mogą wzajemnie uczyć się od siebie, wymieniać doświadczeniami i znaleźć ciekawy pomysł na działalność biblioteki szkolnej. Ponadto biblioteka proponuje szkołom udział w zajęciach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. W szerokiej ofercie znajdują się zajęcia czytelnicze, z edukacji regionalnej i muzealnej, a od niedawna zajęcia z podstaw programowania. Dużo uwagi w ofercie poświęcono bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w sieci, stąd szereg zajęć na temat cyberprzemocy.


Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku liczy także na nowych użytkowników, gdyż od kilku lat udostępnia zgromadzone zbiory wszystkim zainteresowanym.


Z założenia podstawę księgozbioru stanowią pozycje z zakresu pedagogiki, opasłych tomów podręczników akademickich, podręczników dydaktycznych i innej literatury metodycznej oraz bogaty zestaw czasopism pedagogicznych dla kadry oświatowej i studentów kierunków pedagogicznych. Dodatkowo biblioteka gromadzi zbiory, które mogą być pomocne innym czytelnikom. Duże zainteresowanie wśród rodziców może wzbudzić obszerny księgozbiór, w tym poradniki dla rodziców, które mogą pomóc rozwiązać niejeden problem wychowawczy. Ciekawy zestaw materiałów może zainteresować rodziców dzieci z dysleksja i dysortografią, na który składają się książki i zbiory audiowizualne, o bogatej filmotece dla dzieci nie wspominając. To tylko dwie propozycje skierowane  do rodziców i opiekunów, które mogą okazać się pomocne w pracy z dzieckiem. Ponadto przez lata uzbierał się dość pokaźny i wartościowy zbiór literatury dziecięcej i młodzieżowej, gdyż nauczyciele bibliotekarze z PBW w Gdańsku duży nacisk kładą na promocję czytelnictwa wśród dzieci i uczniów.


Na bieżąco księgozbiór uzupełniany jest o nowo wydane pozycje z prozy polskiej i obcej, które znalazły uznanie u czytelników i  krytyków literackich, kupowane są książki oraz audiobooki. Z tych ostatnich mogą korzystać również osoby z dysfunkcją wzroku. Biblioteka zgromadziła również pokaźną kolekcję klasyki filmowej polskiej i światowej oraz adaptacji lektur szkolnych.


Każdy czytelnik może korzystać, za pośrednictwem komputera lub innego urządzenia mobilnego, z książek w wersji elektronicznej na platformie IBUK Libra. Kolejną usługą godną polecenia jest możliwość dotarcia do zbiorów Biblioteki Narodowej za pośrednictwem Academiki - cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej książek i czasopism naukowych. Ta propozycja skierowana jest do czytelników, którzy mają problem z dotarciem do  poszukiwanych  pozycji w trójmiejskich bibliotekach.


Wisienką na jubileuszowym torcie jest sukcesywne zamieszczanie w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej wybranych pozycji ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku. Pośród zdigitalizowanych pozycji znalazły się książki, które były pierwszymi wpisanymi do księgi inwentarzowej w 1946 roku.

2 grudnia w siedzibie biblioteki odbędzie się uroczysta sesja z okazji 70-lecia Biblioteki. Początek o godz. 11.00.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież