Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ... Stanowcze stanowisko Solidarności w sprawie szkoły w Kokoszkach » Stanowisko Prezydium Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ws... Korzystny wyrok dla MIIWŚ w sprawie zmian na wystawie głównej » 15 października 2020 r. zapadł wyrok w sprawie wprowadzonych zmian i uzupełnień na wystawie głównej ...
Reklama
Gdańsk w strefie czerwonej
piątek, 16 października 2020 15:17
Gdańsk w strefie czerwonej
Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Encyklopedia Gdańska

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 13 września 2012 20:53

Encyklopedia Gdańska ukaże się w sprzedaży jesienią 2012 roku. Z pewnością ucieszy mieszkańców grodu nad Motławą oraz miłośników miasta zarówno w kraju, jak i za granicą. 
Szacunkowy nakład, to pięć tysięcy egzemplarzy, o jednostkowej wadze 2,8 kg. Dzieło w drodze subskrypcji można zamawiać wyłącznie w terminie do 30 września br. na stronie www.encyklopediagdanska.pl


alt„Encyklopedia Gdańska” to wielkie przedsięwzięcie edytorskie i naukowe, pierwsze w historii Gdańska całościowe kompendium wiedzy, ukazujące obraz miasta od zarania dziejów do współczesności. Trud jego przygotowania i wydania drukiem wzięła na siebie Fundacja Gdańska, która koordynuje i finansuje wszystkie prace.


alt– Do podjęcia tego wyzwania zainspirował nas prezydent Gdańska Paweł Adamowicz - twierdzi Cezary Windorbski, prezes Zarządu Fundacji Gdańskiej. – Kiedy ruszaliśmy z pracami na początku 2009 roku, miałem świadomość ogromu przedsięwzięcia i skali jego trudności. Niestety do tej pory wszystkie próby przygotowania monograficznej encyklopedii Gdańska, podejmowane przez różne wydawnictwa załamywały się, głównie ze względów finansowych. My przyjęliśmy założenie, że „Encyklopedia Gdańska” będzie dziełem niekomercyjnym, nieprzynoszącym zysku. Przeciwnie, jej treść i całą zawartość traktujemy jako wielki dar Miasta Gdańska dla gdańszczan i wszystkich miłośników tego tysiącletniego grodu. Cena jednego egzemplarza nie uwzględnia kosztów gigantycznej pracy wykonanej przez autorów, a także zdjęć, ilustracji i opracowania graficznego. Zawiera jedynie koszt papieru, druku i oprawy oraz nieuniknioną marżę księgarską. Dzięki temu encyklopedia cenowo jest bardzo przystępna. A to dzięki temu, ponieważ Fundacja Gdańska jest instytucją miejską o charakterze non profit. Udało nam się pozyskać dla projektu wsparcie Miasta, hojnych sponsorów, potrafiących świetnie zrozumieć i docenić znaczenie i wyjątkowość tego przedsięwzięcia, nie tylko dla Gdańska, ale także dla kultury polskiej, a szerzej ujmując także europejskiej i światowej. Jestem przekonany, że nasz wspólny wysiłek docenią czytelnicy Encyklopedii Gdańska.


Rzeczywiście, ogrom prac budzi podziw i szacunek. Niemal 200 naukowców pod kierownictwem redaktora naukowego prof. dr hab. Błażeja Śliwińskiego historyka z Uniwersytetu Gdańskiego i redaktora prowadzącego Jarosława Mykowskiego, w ciągu kilku lat opracowało blisko cztery tysiące haseł, związanych z miastem, jego osobistościami, obiektami, historią i tradycją.


alt- Założeniem twórców było stworzenie dzieła, które nie byłoby jedynie streszczeniem już posiadanej wiedzy o Gdańsku - twierdzi prof. Śliwiński. Większość haseł ma swoich własnych autorów, którzy specjalnie na rzecz encyklopedii prowadzili badania. Dzięki temu, zostały ustalone nowe fakty, postawiono nowe hipotezy i wyznaczono nowe kierunki badań. Dzięki wytężonej pracy nad encyklopedią usystematyzowane i uporządkowane zostały duże fragmenty posiadanej wcześniej wiedzy, np. jak w przypadku hasła „kat”, przy którym po raz pierwszy sporządzona została pełna, imienna lista katów gdańskich.


Jak poinformował podczas konferencji prasowej Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, przygotowywane obecnie do druku dzieło otrzyma staranną oprawę graficzną, nad czym pieczę sprawuje zespół wybitnego grafika prof. Janusza Górskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Hasłom towarzyszyć będzie ponad 1600 starannie dobranych zdjęć i ilustracji. Encyklopedia Gdańska liczyć będzie 1080 stron formatu 21x28 cm (podobny do A4) w twardej oprawie. Użyty zostanie specjalny papier, na którym drukowano wcześniej m.in. Encyklopedię Brittanica.


Wydawca Encyklopedii, Fundacja Gdańska, szykuje dla odbiorców dzieła dodatkowy prezent, tj. możliwość uwiecznienia swojego nazwiska na kartach księgi w prestiżowym gronie Subskrybentów wspierających wydanie Encyklopedii Gdańska. Będzie to możliwe pod warunkiem zamówienia subskrypcji premium na stronie www.encyklopediagdanska.pl w okresie od 10 do 30 września 2012 i wniesieniu promocyjnej opłaty 69 zł. W późniejszym okresie, tj. subskrypcji ostatniej szansy do 31 października, będzie dostępna w cenie 79 zł, a po ukazaniu się drukiem z pewnością cena ta wzrośnie. Zamówione w ramach subskrypcji egzemplarze będzie można odbierać od 24 listopada 2012, a w kilka dni później, bo 26 listopada książka oficjalnie ukaże się na rynku. Oprócz wersji książkowej wydawca szykuje również nowoczesną wersję e-book; Encyklopedia Gdańska zagości też w Internecie.


Encyklopedia Gdańska objęta została Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz Mecenatem Miasta Gdańska. Jej wydanie jest możliwe dzięki pomocy sponsorów: Grupy LOTOS (sponsor bursztynowy), Grupy ENERGA i Grupy EDF (sponsorzy platynowi), Saur Neptun Gdańsk (sponsor złoty) oraz kilkudziesięciu innych podmiotów zaangażowanych w finansowe wsparcie projektu.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież