Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jubileusz 20-lecia gdańskich Amazonek

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 14 września 2012 14:35

Gdańskie Stowarzyszenie Kobiet "Amazonki" 12 września obchodziło w Operze Bałtyckiej jubileusz 20-lecia swojego istnienia. Wyróżniającym się w działalności osobom wręczono nagrody w postaci kryształowych serc oraz Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska.
Gdańsku Klub „Amazonek” powstał w 1992 roku z inicjatywy ordynatora Chirurgii Onkologicznej Akademii Medycznej, prof. Andrzeja Kopacza. Założycielkami były Honorata Kozłowska, później pierwsza przewodnicząca Klubu i Janina Wehrstein – przez długi czas sekretarz w zarządzie Klubu. Ruch „Amazonek” od początku istnienia zakładał dwie podstawowe funkcje działania na rzecz kobiet dotkniętych chorobą oraz profilaktyki raka piersi. Obecnie w Polsce działa około 180 takich niezależnych klubów.


altPodczas jubileuszu nie zapomniano o lekarzach, życzliwych urzędnikach z Urzędu Miasta Gdańska, Urzędu Marszałkowskiego oraz sponsorach. Bez ich pomocy Amazonki nie miałyby własnej siedziby, od niedawna przy ul. Puszkina 8/1 A, tel. 512 125 622, a także szans na zajęcia rehabilitacyjne na pływalni, gimnastykę, spotkania i wyjazdy integracyjne. Zasłużonym osobom wręczone zostały nagrody w postaci kryształowych serc w dowód uznaniu za dotychczasową działalność. Średnie i duże serca otrzymali: Danuta Wałęsa, Ewa Kamińska, z-ca Prezydenta Gdańska ds. Polityki Społecznej, Danuta Janczarek, Sekretarz Rady Miasta, Krystyna Dominiczak, dyr. departamentu Regionalnego Ośrodka Profilaktyki Społecznej, dr Iwona Chruścicka, prof. Janusz Jaśkiewicz, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej Akademii Medycznej, Maria Lewandowska, Eugeniusz Grabowski ze Stowarzyszenia Szansa Start oraz Capella Gedanensis.


alt


Serca Małe otrzymali: Spółdzielnia Mieszkaniowa młyniec, Barbara Zajet, pielęgniarka ze Szpitala marynarki Wojennej, Anna Kosowska, przełożona pielęgniarka Chirurgii Onkologicznej Akademii Medycznej, Dorota Maluk, przełożona pielęgniarek oddziału Chirurgii Szpitala na Zaspie. Cecylia Fruczek, Janina Rebiega, Krystyna Osmołowska i Fundacja Energa.


Łuki Bursztynowe otrzymały Jolanta Gromadzka Anzelewicz, dziennikarka dziennika Bałtyckiego oraz Janina Liedtke Jarema z MOPR.


altDziękując w imieniu odznaczonych, prof. Janusz Jaśkiewicz, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej Akademii Medycznej, powiedział m.in., że jest pełen uznania dla gdańskich Amazonek. Za ich działalność, udzielaniu sobie wzajemnej pomocy, wspierania, a także zacieśniających się więzi przyjaźni. Tych bardzo istotnych ludzkich uczuć, obejmujących zarówno osoby dotknięte chorobą nowotworową, jak i chorych z lekarzami oraz personelem medycznym.


Jak wspomniała Anna Ziemiańska, prezes Gdańskiego Stowarzyszenia Kobiet Amazonki, kobiety, które same przeszły chorobę i same doświadczyły związanej z nią traumy, najlepiej potrafią pomóc innej kobiecie, która znalazła się w podobnej sytuacji. Dwadzieścia lat temu choroba nowotworowa była jeszcze tematem tabu. W tamtych czasach kobiety bały się przyznać, że chorują czy też chorowały na raka. A to dlatego, gdyż otoczenie, a często nawet ci najbliżsi, wierzyli, że to choroba... zaraźliwa. Odsuwali się ze strachu. Wokół chorej osoby robiło się pusto. Nawet część mężów nadal ucieka, bo ta choroba ich przeraża i przerasta.


Na szczęście w leczeniu raka piersi, onkologia poczyniła ogromny postęp. Operacje oszczędzające pierś zamiast amputacji, to obecnie bardziej skuteczne leczenie uzupełniające. Za ogromny sukces należy uznać również to, że coraz więcej Polek bada się, dzięki czemu raka piersi można wykryć w bardzo wczesnym stadium.


Samo przebycie choroby nowotworowej i dobre chęci nie wystarczą, aby być dobrą ochotniczką do niesienia pomocy.
Trzeba mieć do tego predyspozycje i przejść odpowiednie szkolenie, głównie z zakresu psychologii, po czym otrzymuje się certyfikat. On upoważnia do odwiedzania chorych kobiet w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, w Szpitalu Marynarki Wojennej, czy w Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie.


altJedenaście najbardziej zasłużonych Amazonek, zaangażowanych od początku w ten ruch, uhonorowanych zostało Medalem Prezydenta Miasta Gdańska. Otrzymały je: dr Marzena Wełnicka-Jaśkiewicz, dr Grażyna Palasik, dr Ewa Solska, dr Wiesława Nyka i prof. dr Krystyna Valden-Gałuszko, zaś spośród Amazonek – Karolina Karwowska-Dworak, Irena Polak, Honorata Kozłowska, Maria Olechnowicz, Janina Wehrstein, Anna Ziemiańska i psycholog Urszula Miłejszo. Medale w imieniu prezydenta miasta wręczyły v-ce Ewa Kamińska i dyrektor kancelarii Helena Chmielowiec.


altDyrektor NFZ w Gdańsku Barbara Kawińska zaapelowała do gdańskich  Amazonek, aby przykładać więcej wagi do profilaktyki. Należy różnymi sposobami trafiać zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn, aby poddawali się niezbędnym badaniom. Tym bardziej, że są na to przeznaczone środki finansowe, które nie są w pełni wykorzystywane i przepadają. A tymczasem wiele osób zgłasza się do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej.


alt


Jubileuszowe spotkanie uświetnił występ zespołu muzyki dawnej Cappella Gedanensis.


alt


Szefowa gdańskich Amazonek - Anna Ziemiańska, na koniec zaprosiła wszystkie uczestniczki i uczestników jubileuszowego spotkania na ciepły poczęstunek i na okolicznościowy tort, smaczne potrawy przyrządzone przez firmę cateringową BanGlob.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież