Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... 50 tysięcy złotych kary dla „Solidarności” » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańska droga krzyżowa 2012 - GALERIA

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 06 kwietnia 2012 20:45

W wielu miastach w Wielki Piątek odbywały się Misteria Męki Pańskiej. Mają one przypomnieć wiernym prawdziwe znaczenie Wielkanocy. Już po raz siódmy pątnicy przeszli ulicami Gdańska.


GALERIAJezus Chrystus został osądzony na przedprożach Dworu Artusa. Odtwarzający postać Chrystusa aktor Sławomir Porębski wcielił się w tą rolę po raz pierwszy. To był również jego debiut aktorski. - Ta rola, to dla mnie wielkie wyzwanie i odpowiedzialność. Postać, którą odtwarzam jest przecież  najważniejsza w dziejach historii świata. Potrzebowałem czasu, aby wczuć się w tą postać i przez nią przekazać, to co najistotniejsze.


alt


Podczas Misterium Męki Pańskiej, w słonecznej pogodzie, przy Studni Neptuna, można było zobaczyć takie inne biblijne postacie, jak: Barabasza, Piłata, Szymona z Cyreny, Weronikę, czy płaczki. W większość postaci przeistoczyli się aktorzy, jak i zwykli przechodnie. Dlatego warto było zobaczyć, jak przy dzisiejszym pościgu szczurów, wygląda odległa historia, która wydarzyła się przed ponad 2000 laty.


alt


Gdańska Droga Męki Pańskiej jaką przebył Jezus rozpoczęła się przy Dworze Artusa i prowadziła następnie ulicami Długą, Tkacką, obok Hali Targowej, Rajską, Heweliusza, aż do tunelu Dworca PKP. Tam orszak przeszedł do ruchomych schodów przy Dworcu PKS, skąd skierował się w kierunku Góry Gradowej, na której Chrystusa ukrzyżowano.

Podczas przemieszczania się orszaku ulicami Gdańska, nad czym czuwała policja, wystąpiły lokalne utrudnienia w ruchu drogowym. Tego samego dnia kilka tysięcy osób uczestniczyło też w Misterium na Kalwarii Wejherowskiej.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież