Wojciech Lamentowicz: Socjaldemokrata wierzący » Z dr. hab. Wojciechem Lamentowiczem, prawnikiem, b. ambasadorem w Grecji i na Cyprze, wiceprzewodnic... Wszystko za immunitet. Skąd ma pani 450 tys. zł? » Wiosną 2018 przy okazji kolejnych zarzutów związanych z nieujawnieniem przez prezydenta Gdańska 150 ... Radny dzielnicy Chełm walczy o windy na przystankach tramwajowych » Od prawie 2 lat nie działają windy na przystankach tramwajowych Odrzańska i Pohulanka. Zostały wyłąc... Jak nie zmarnować głosu 26 maja? » W niedzielę wybierzemy naszych posłów do Parlamentu Europejskiego, forum debaty politycznej i podejm... Koncert Wojciecha Karolaka w 80. urodziny artysty » Kompozytor, pianista, saksofonista altowy i tenorowy, jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych w ... NFZ i PFRON podpisały porozumienie o współpracy » W gabinecie dyrektora Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku podpisano porozumienie pomiędzy Oddziałe... W sprawie piramidy finansowej Amber Gold: Winni! » Dzisiaj rozpoczęło się odczytywanie w gdańskim Sądzie Okręgowym sentencji wyroku na Marcina P. i jeg... W słońcu i deszczu "Wiosna w ogrodzie" bije frekwencyjny rekord » 17. Ogólnopolska Wystawa Ogrodnicza połączona z kiermaszem "WIOSNA W OGRODZIE" przeszła do historii.... Małgorzata Wassermann: Marcin P. nie wymyślił Amber Gold » Z mec. Małgorzatą Wassermann, przewodniczącą Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości i legalności... W maju ścieżki prowadzą do Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg...
Reklama
Wojciech Lamentowicz: Socjaldemokrata wierzący
piątek, 24 maja 2019 13:25
Wojciech Lamentowicz: Socjaldemokrata wierzący
Z dr. hab. Wojciechem Lamentowiczem, prawnikiem, b. ambasadorem w Grec ...
O finale zadecyduje mecz w Gdyni
czwartek, 23 maja 2019 17:55
O finale zadecyduje mecz w Gdyni
Arka Gdynia nie wykorzystała dwumeczowego prowadzenia w półfinale P ...
Po historycznym sezonie…. LECHIA W EUROPIE
wtorek, 21 maja 2019 10:23
Po historycznym sezonie…. LECHIA W EUROPIE
W miniony weekend polskie drużyny zakończyły sezon 2018/2019. Lechi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Profesor Pfuhle i jego uczniowie – obraz drugi
wtorek, 14 maja 2019 14:35
Profesor Pfuhle i jego uczniowie – obraz drugi
Niezaprzeczalnym faktem jest przynależność Fritza Pfuhle do narodow ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
niedziela, 24 lutego 2019 16:54
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
Gala Sportu w Hali widowiskowo-sportowej MOSiR Rumia 22 lutego br., po ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Dawka podniebnej adrenaliny

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
piątek, 22 listopada 2013 13:42

Aeroklub Gdański jest największą organizacją lotniczą na Pomorzu. Zrzesza miłośników lotnictwa i zapewnia niezapomniane wrażenia odważnym amatorom, a to za sprawą sekcji spadochronowej, która działa przeszło 50 lat.Sekcja  spadochronowa powstała w 1957 roku z inicjatywy Prezesa Aeroklubu Gdańskiego Augustyna Jakubowskiego. Piecze nad nią trzymał Ireneusz Zapaśnik, członek kadry narodowej.

W latach 50-tych funkcjonowało Centrum wyszkolenia spadochronowego w Strzebielinie, które zakończyło swą działalność  z dniem 23 marca 1964 roku.


alt


Następna siedziba Aeroklubu Gdańskiego mieściła się w dzielnicy Gdańsk-Wrzeszcz. Jednak z powodu zabudowy terenu i skreślenia lotniska z rejestru z dniem 1 kwietnia 1974 roku, sekcja była zmuszona do zmiany miejsca urzędowania.

28 kwietnia 1974 roku odbyło się otwarcie sezonu na nowym lotnisku. Na siedzibę wybrano Pruszcz Gdański, gdzie do dziś  pas startowy współużytkuje się  z 49 Pułkiem Śmigłowców Bojowych.

Aeroklub Gdański wyposażony jest w samolot AN2 potocznie zwany „Antkiem”. Pomimo swojego wieku, wciąż dobrze się prezentuje i jest niezawodny. Można go dostrzec na niebie w czasie zrzutu spadochroniarzy. 


alt


Jak zacząć przygodę ze spadochronem?
Sekcja spadochronowa umożliwia przeżycie wrażeń podniebnych wszystkim osobom, których stan zdrowia pozwala na przyjęcia tak ogromnej dawki adrenaliny.

11 kwietnia 2013 roku zmieniły się przepisy dotyczące badań lekarskich - nie są już wymagane (Dz. U. z 2013 poz. 440). Przeciwwskazaniem do wykonania skoku jest poważna wada wzroku (w granicach 4, 5), choroby serca, cukrzyca, padaczka itp. Ważny jest tu zdrowy rozsądek i umiejętność zrezygnowania w sytuacji, gdy nasz stan zdrowia może budzić zastrzeżenia.


alt


Pierwszym etapem jest spotkanie organizacyjne, które zazwyczaj rozpoczyna  się w poniedziałek wieczorem. Całe szkolenie trwa tydzień. Przez pierwsze 3 dni spadochroniarz-uczeń zdobywa wiedzę teoretyczną, którą następnie wykorzystuje w części praktycznej. Na każdego kursanta przeznaczone jest około 40 minut  szkolenia naziemnego.

- Szkolenie nie jest obszerne, ale wystarczające do przyswojenia podstawowej wiedzy przez kursanta?
Instruktor Tomasz Jakubowski: Teoretycznie i na ziemi nie jesteśmy w stanie nauczyć więcej, jednak to wystarczy do odbycia pierwszego skoku.

- Spadochron może się nie otworzyć. Co wtedy?
Tomasz Jakubowski: Gdy spadochron główny zawiedzie, odcinamy go i spokojnie lądujemy na zapasowym. To jest jak złapanie gumy na drodze. Wymieniamy oponę i jedziemy dalej.

- Doszło kiedyś do wypadku w wyniku awarii spadochronu?
Tomasz Jakubowski: O wypadku mówimy, gdy dochodzi do poważnych obrażeń skoczka. Do takiego zdarzenia doszło w latach 70, gdy używano jeszcze spadochronów okrągłych.

- Jakie spadochrony są zatem w użytku aeroklubu?
Tomasz Jakubowski: Posiadamy spadochrony szybujące, zwane inaczej skrzydłami. Ich aerodynamika pozwala na wytworzenie siły nośnej, która unosi je w powietrzu.


alt


Jaki kurs?
Wyróżniamy dwa rodzaje szkoleń:
STATIC LINE
Polega na zaczepieniu liny, która automatycznie otwiera spadochron bezpośrednio po wyskoku z samolotu. Pierwsze skoki odbywają się z wysokości 1200 m. Mają one na celu naukę sylwetki i techniki swobodnego spadania. Z biegiem czasu opóźnienie w otwarciu spadochronu zwiększa się stopniowo od 3 do 40 sekund.

Kurs AFF
Inaczej nazywany Przyśpieszoną Nauką Swobodnego Spadania. Trwa 5 razy krócej i pierwszy zrzut następuje z wysokości 3500 m. Kursantowi towarzyszy dwóch instruktorów, którzy układają mu sylwetkę i pomagają  w razie ewentualnych utrudnień wynikających np. z opóźnienia w otwarciu spadochronu.


altSkoczek - uczeń nie wykonuje skoków:
- z wysokości poniżej 600 m i powyżej 5000 m,
- nocnych,
- nad wodą,
- podczas pokazów lotniczych,
- bez spadochronu zapasowego wyposażonego w automatyczne urządzenie aktywujące spadochron (ADD).


alt


Warunki uniemożliwiające odbycie skoku
Sezon trwa do Sylwestra  i rusza ponownie po zakończeniu okresu zimowego, tj. do momentu stopnienia śniegu i wyschnięcia pasa startowego. Skoki planowane są w każdy weekend. Odchyłem od normy są sytuacje, gdy chmury osiągną dolny pułap pokrycia, czyli na wysokości mniejszej niż 800 m (poziom otwarcia). Dodatkowym czynnikiem jest wzmożony ruch na niebie. Cała sekcja siedziała na ziemi ostatnio w czasie Euro 2012. Kolejną i ostatnią przeszkodą są problemy techniczne samolotu.


alt


Koszt skoku
Szkolenie podstawowe z jednym skokiem to wydatek w granicach 700 zł.
Cena kolejnych skoków związana jest z poziomem wyszkolenia osoby i przedstawia się następująco:
Skok nr 2, 3, 4 – 200 zł
Skok nr 5-19 – 180 zł
Skok nr 20 do uzyskania uprawnień państwowych – 160 zł.
Cena zawiera ułożenie spadochronu i opiekę instruktora. Dodatkowo otrzymamy uposażenie w postaci kombinezonu, kasku oraz noża.


altAeroklub Gdański oferuje również lot szybowcem w cenie 150 zł oraz samolotem. Godzina wynajęcia małej Cessny kosztuje 1000 zł, zaś dużą przelecimy się za 1200 zł.

Żaneta Stasiowska


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież