W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nowa siedziba Gildii

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 listopada 2013 12:09

Na finiszu jest budowa nowej siedziby gdańskiego Centrum Handlowego Gildia, które obecnie mieści się przy ulicy Rzeczypospolitej 33 b na Zaspie. Tuż na zapleczu byłego hangaru lotniczego, w którym po przeniesieniu w 1974 roku wrzeszczańskiego lotniska do Rębiechowa mieszczą się różne placówki handlowe, obecnie o nazwie ETC.


- Realizujemy prace wykończeniowe i wyposażamy w niezbędny sprzęt 51 sklepów - powiedział nam Sławomir Gryczka, prezes spółki Gildia S.A. - Sklepy będą miały powierzchnie od 20 do 60 m kw i będą je prowadzić lokalni kupcy. W poprzedniej siedzibie Gildii mieli oni do  dyspozycji boksy o powierzchniach po około 6 m kw.


alt


W nowym budynku, na łącznej powierzchni około 5 tys. m kw. będą także trzy sklepy dużych marek handlowych, w tym drogeria Hebe, Kolporter oraz Biedronka, która będzie już 43 sklepem tej sieci w Gdańsku. Co prawda tuż obok, bo niespełna 100 metrów od nowego budynku Gildii, w starym blaszanym pawilonie od kilku lat działa już sklep sieci Biedronka, ale on najprawdopodobniej niebawem zostanie zamknięty.
W nowej Gildii zmieni się także asortyment, bo oprócz punktów z odzieżą, znajdzie się również sklep jubilerski, optyk, pralnia, a także  sklepy gastronomiczne, w tym restauracyjka marki Lezzetli, działająca już w centrum Gdańska i po sąsiedzku Zaspy na Przymorzu.


altCo istotne, jak zaznacza prezes Sławomir Gryczka, że nowy obiekt pomyślnie przeszedł najtrudniejszy odbiór dokonany przez straż pożarną. W najbliższych dniach pozostały do przeprowadzenie jeszcze drobne odbiory. Jeżeli one również przejdą bez przeszkód, to wówczas najprawdopodobniej w czwartek 28 listopada nowy obiekt gdańskiej Gildii zostanie otworzony. Klientom zostanie udostępniony w godzinach porannych, z możliwością – jak zapowiadają handlowcy - dokonania zakupów niektórych artykułów po preferencyjnych cenach. Jeśli natomiast z różnych przyczyn nie uda się dotrzymać wyznaczonego terminu, to otwarcie nastąpi z pewnością najpóźniej na początku grudnia 2013.


altNowy obiekt wraz z parkingiem na około 150 samochodów powstał na działce, którą kupcy dostali od Miasta w 50-letnie użytkowanie. Musieli za niego zapłacić ok. 117 tys. zł, czyli 1 proc. wartości nieruchomości wycenionej na ok. 11,7 mln. zł. W kolejnych latach ta opłata ma wynosić 2 proc. wartości działki.


Wcześniejsze plany przewidywały, że nowa Gildia powstanie w okolicach Hali Olivia gdzie obecnie budowany jest kompleks Olivia Business Centre. Tamta lokalizacja była jednak dla kupców z Gdańska zbyt droga. Musiano by również zawiązać z Miastem spółkę, której zadaniem miało być zagospodarowanie terenu przy Olivii. Na szczęście Miasto zaproponowano inną działkę, na osiedlu Rozstaje na gdańskiej Zaspie, co satysfakcjonowało obie strony.


altPrzypomnijmy, iż Gildia działała na Targu Siennym w Gdańsku od początku lat 90. ubiegłego wieku. Pierwsza blaszana hala powstała w maju 1993 roku, zaś druga we wrześniu 1994 roku. Obie zostały rozebrane w styczniu 2012 roku. Powodem decyzji o likwidacji Gildii na Targu Siennym była budowa nowej stacji SKM Gdańsk - Śródmieście i nowego centrum handlowo-usługowego Forum Radunia przez holenderską firmę Multi Development.


altPoprzednia Gildia była dobrze oznakowana. Budowa nowej Gildii na Zaspie według wstępnych założeń miała się rozpocząć już w 2011 roku. Problemem okazały się być finanse. Koszt inwestycji, szacowany na ok. 10 mln zł, miał być pokryty ze środków własnych kupców, pozyskanych w ramach wpłacanych przez nich kaucji na swoje sklepy. Łączna kwota okazała się być jednak niewystarczająca, by otrzymać kredyt na nową inwestycję. Na szczęście udało się pozyskać dużych operatorów handlowych. Prace budowlane ruszyły w lutym i kończą się teraz z końcem listopada, a więc po 10 miesiącach. W nowej Gildii z ponad stu kupców, którzy handlowali w Gdańsku na Targu Siennym, pozostała niespełna połowa. Większość osób zajęła się inną działalnością lub przeszła na emerytury.


Nowy budynek ma całkowicie inny kształt niż blaszane hale, które stały na Targu Siennym. Początkowo zakładano, że ten na Zaspie zostanie nazwany „Gildia Nowa", ale po analizie akcjonariuszy postanowiono pozostać przy dotychczasowej znanej już w Gdańsku nazwie „Gildia".

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież