Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Klasa lotnicza w IV LO w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
sobota, 19 marca 2016 08:18

Podpisane zostało porozumienie ZSO nr 5 w Gdańsku z 49. Bazą Lotniczą w Pruszczu Gdańskim w sprawie utworzenia klasy o profilu lotniczym w IV LO. Zajęcia w tej klasie prowadzone będą przez żołnierzy bazy lotniczej oraz instruktorów z gdańskiego aeroklubu.18 marca o godzinie 12:15 podpisane zostało porozumienie pomiędzy Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gdańsku, a 49. Bazą Lotniczą w Pruszczu Gdańskim w sprawie utworzenia klasy wojskowej o profilu lotniczym. W uroczystości podpisania porozumienia uczestniczył wiceprezydent Gdańska ds. polityki społecznej – Piotr Kowalczuk.


altJest to pierwsza klasa o profilu lotniczym w Gdańsku. Będzie to klasa o charakterze matematyczno-geograficzno-fizycznym z wiodącym językiem angielskim. Dołączenie do tej klasy da młodym ludziom możliwość skonfrontowania własnych wyobrażeń o zawodzie lotnika z rzeczywistością. W klasie przewidziano 3 bloki zajęć: ogólnowojskowy, lotnictwa wojskowego oraz lotnictwa cywilnego. Zajęcia prowadzić będą żołnierze z 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim, a także instruktorzy Aeroklubu Gdańskiego.  Dotychczas w ZSO nr 5 w Gdańsku z sukcesem działały klasy m.in.: policyjna, Straży Granicznej, bezpieczeństwa publicznego.


– Planowana klasa będzie realizowana przez 3 lata. Oprócz przedmiotów ogólnokształcących będzie cały panel edukacji wojskowej, lotniczej. My w Gdańsku jesteśmy pierwszą taką klasą, w Polsce jest kilka takich klas – powiedziała Elżbieta Januszewska, dyrektor ZSO nr 5 w Gdańsku.


alt– Sytuacja w Gdańsku jest taka, że miasto Gdańsk jest takim szczególnym miastem, które nie ma wojska. Mamy tylko sztab, mamy arcybiskupa generała oczywiście, ale nie mamy wojska, dlatego tu jest szansa na to, że do tej szkoły powrócą, symbolicznie przynajmniej, żołnierze, którzy będą prowadzić zajęcia. Cieszę się bardzo, bo dla nas i dla Gdańska to będzie symboliczne. Ufam, że ta klasa będzie też mogła uczestniczyć w wielu uroczystościach na terenie Gdańska, które się odbywają. Zwróćcie Państwo uwagę, że gdyby nie życzliwość pułku z Pruszcza lub marynarki z Gdyni to często te uroczystości w stolicy regionu odbywałyby się bez oprawy wojskowej – powiedział Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta miasta Gdańska. – Cieszę się, że w IV LO, moim LO, będzie taka klasa. Masz zawód i praktykę, masz pracę. Po kształceniu ogólnym niestety dzisiaj nie zawsze jest to możliwe. Tutaj będzie konkretne przygotowanie do pracy, miejmy nadzieję jak najliczniejszej grupy tych młodych ludzi.


– Rozmawiamy w dalszym ciągu nad praktycznym szkoleniem. Myślę, że jeszcze długie rozmowy przed nami, a ten projekt będzie się ciągle rozwijał – powiedział pułkownik Adam Foremny.


– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy poprzez wsparcie tej inicjatywy realizować jeden z naszych celów, którym jest propagowanie lotnictwa wojskowego i cywilnego. My ze swojej strony deklarujemy pełną współpracę i zaangażowanie w realizację tego projektu. Mam nadzieję, że będzie on satysfakcjonujący dla wszystkich – powiedziała Joanna Jakubowska, dyrektor Aeroklubu Gdańskiego.

Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież