Oczekiwanie na usunięcie zaćmy może być krótsze » Od 1 kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje zabiegi usunięcia zaćmy bez limitów, co spowodowało... Żużel na miejskim stadionie » 10 lipca zapadł wyrok w wieloletnim przewodzie sądowym o użytkowanie wieczyste terenu, na którym zna... M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów » Magdalena Adamowicz udaje się do Brukseli z majątkiem wartym ok. 2 miliony euro. Leszek Miller, b. p... 759. Jarmark Św. Dominika » W dniach 27 lipca-18 sierpnia w Gdańsku będzie się odbywał 759. Jarmark Św. Dominika.Uroczyste rozpo... Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska? » Jarosław Sellin w Gdańsku, Marcin Horała w Gdyni. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ogłosił nazwiska li... Inauguracja projektu "Muzeum na wodzie" » W sobotę 13 lipca z udziałem Jarosława Sellina, ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego, posła Kazi... Marcin Strzelczyk: Koalicja lewicowa byłaby spójna programowo » Z Platformą Obywatelską, czy z lewicowymi ugrupowaniami. Ważą się decyzje dotyczące startu kandydató... POmorskie krętactwa - czyj to testament? » Aleksandra Dulkiewicz w rozmowie Radiem Gdańsk minęła się z prawdą w sprawie swojego członkostwa w r... Prezydent Dulkiewicz spotkała się z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha... » Przy Kawiarni Kuźnia spotkaniem z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha - Lipiec prezydent Aleksandra D... Mieczysław Struk usłyszał sześć zarzutów poświadczenia nieprawdy w ośw... » Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk ...
Reklama
M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów
środa, 17 lipca 2019 21:35
M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów
Magdalena Adamowicz udaje się do Brukseli z majątkiem wartym ok. 2 m ...
Fatalna inauguracja ligowa Arki
piątek, 19 lipca 2019 19:00
Fatalna inauguracja ligowa Arki
Gorzka pigułkę musieli przełknąć na inaugurację PKO Ekstraklasy ...
Bezbramkowa inauguracja Lechii w Łodzi
piątek, 19 lipca 2019 21:09
Bezbramkowa inauguracja Lechii w Łodzi
Lechia Gdańsk sezon 2019/2020 zaczęła od zdobycia punktu. Biało-zi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
wtorek, 16 lipca 2019 19:53
Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
Gdański artysta malarz Ryszard Kowalewski znany taternik, alpinista, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Klasa lotnicza w IV LO w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
sobota, 19 marca 2016 08:18

Podpisane zostało porozumienie ZSO nr 5 w Gdańsku z 49. Bazą Lotniczą w Pruszczu Gdańskim w sprawie utworzenia klasy o profilu lotniczym w IV LO. Zajęcia w tej klasie prowadzone będą przez żołnierzy bazy lotniczej oraz instruktorów z gdańskiego aeroklubu.18 marca o godzinie 12:15 podpisane zostało porozumienie pomiędzy Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gdańsku, a 49. Bazą Lotniczą w Pruszczu Gdańskim w sprawie utworzenia klasy wojskowej o profilu lotniczym. W uroczystości podpisania porozumienia uczestniczył wiceprezydent Gdańska ds. polityki społecznej – Piotr Kowalczuk.


altJest to pierwsza klasa o profilu lotniczym w Gdańsku. Będzie to klasa o charakterze matematyczno-geograficzno-fizycznym z wiodącym językiem angielskim. Dołączenie do tej klasy da młodym ludziom możliwość skonfrontowania własnych wyobrażeń o zawodzie lotnika z rzeczywistością. W klasie przewidziano 3 bloki zajęć: ogólnowojskowy, lotnictwa wojskowego oraz lotnictwa cywilnego. Zajęcia prowadzić będą żołnierze z 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim, a także instruktorzy Aeroklubu Gdańskiego.  Dotychczas w ZSO nr 5 w Gdańsku z sukcesem działały klasy m.in.: policyjna, Straży Granicznej, bezpieczeństwa publicznego.


– Planowana klasa będzie realizowana przez 3 lata. Oprócz przedmiotów ogólnokształcących będzie cały panel edukacji wojskowej, lotniczej. My w Gdańsku jesteśmy pierwszą taką klasą, w Polsce jest kilka takich klas – powiedziała Elżbieta Januszewska, dyrektor ZSO nr 5 w Gdańsku.


alt– Sytuacja w Gdańsku jest taka, że miasto Gdańsk jest takim szczególnym miastem, które nie ma wojska. Mamy tylko sztab, mamy arcybiskupa generała oczywiście, ale nie mamy wojska, dlatego tu jest szansa na to, że do tej szkoły powrócą, symbolicznie przynajmniej, żołnierze, którzy będą prowadzić zajęcia. Cieszę się bardzo, bo dla nas i dla Gdańska to będzie symboliczne. Ufam, że ta klasa będzie też mogła uczestniczyć w wielu uroczystościach na terenie Gdańska, które się odbywają. Zwróćcie Państwo uwagę, że gdyby nie życzliwość pułku z Pruszcza lub marynarki z Gdyni to często te uroczystości w stolicy regionu odbywałyby się bez oprawy wojskowej – powiedział Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta miasta Gdańska. – Cieszę się, że w IV LO, moim LO, będzie taka klasa. Masz zawód i praktykę, masz pracę. Po kształceniu ogólnym niestety dzisiaj nie zawsze jest to możliwe. Tutaj będzie konkretne przygotowanie do pracy, miejmy nadzieję jak najliczniejszej grupy tych młodych ludzi.


– Rozmawiamy w dalszym ciągu nad praktycznym szkoleniem. Myślę, że jeszcze długie rozmowy przed nami, a ten projekt będzie się ciągle rozwijał – powiedział pułkownik Adam Foremny.


– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy poprzez wsparcie tej inicjatywy realizować jeden z naszych celów, którym jest propagowanie lotnictwa wojskowego i cywilnego. My ze swojej strony deklarujemy pełną współpracę i zaangażowanie w realizację tego projektu. Mam nadzieję, że będzie on satysfakcjonujący dla wszystkich – powiedziała Joanna Jakubowska, dyrektor Aeroklubu Gdańskiego.

Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież