Wielka Zbiórka Książek 2019 dla ZACZYTANYCH BIBLIOTEK » Po raz V Fundacja Zaczytani jest organizatorem Wielkiej Zbiórki Książek dla Dużych i Małych pacjentó... Apel radnych PiS w sprawie klasyfikacji maturzystów » We wtorek, 23 kwietnia, Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska wystosował do ... Ukrywali Żyda pod okiem gestapo » Roswita Stern, sopocka malarka, dziś na emeryturze, wykładowczyni Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dzia... Jarosław Sellin: 4 czerwca lud się wypowiedział... » Z Jarosławem Sellinem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kandydate... Jest cień szansy na porozumienie ze strajkującymi nauczycielami » Największy od 26 lat strajk ogólnopolski w oświacie trwa. Co prawda jest cień szansy na porozumienie... Miejski krezus zastępcą Dulkiewicz - czy trafi do rady GPEC? » Alan Aleksandrowicz, fundator Gdańskiego Centrum Multimedialnego, dziś występującego pod szyldem Gda... Zmarł rektor Politechniki Gdańskiej prof. Jacek Namieśnik » W wieku 69 lat zmarł nagle prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej Specjalizował się w ... Antoni Szymański: Piątka senatora Szymańskiego » Z senatorem Antonim Szymańskim, kandydatem z listy Zjednoczonej Prawicy do Parlamentu Europejskiego ... O historii Drukarni Gdańskiej w Stacji Orunia » Wykład profesora Andrzeja Romanowa o historii Drukarni Gdańskiej zainaugurował cykl wykładów i space... Tragedia lotu Tu-154M i niemoc państwa » Sobotniego poranka 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie Tu-154M o godzinie 8.41,06 zginął prezydent R...
Reklama
Miejski krezus zastępcą Dulkiewicz - czy trafi do rady GPEC?
wtorek, 16 kwietnia 2019 08:24
Miejski krezus zastępcą Dulkiewicz - czy trafi do rady GPEC?
Alan Aleksandrowicz, fundator Gdańskiego Centrum Multimedialnego, dzi ...
Z Miedzią o być albo nie być w ekstraklasie
środa, 24 kwietnia 2019 17:39
Z Miedzią o być albo nie być w ekstraklasie
Zaledwie cztery punkty tej wiosny w rozgrywkach Ekstraklasy zdobyli pi ...
Lechia wygrywa szalony mecz w Szczecinie i jest w grze o tytuł
środa, 24 kwietnia 2019 18:33
Lechia wygrywa szalony mecz w Szczecinie i jest w grze o tytuł
Tak szalonego meczu, a konkretnie ostatnich 20 minut, już dawno w pol ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kolekcjonerska pasja i wystawa malarstwa Hildebrandta
poniedziałek, 15 kwietnia 2019 11:03
Kolekcjonerska pasja i wystawa malarstwa Hildebrandta
Wernisaż malarstwa Eduarda Hildebrandta w Nadbałtyckim Centrum Kultu ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
niedziela, 24 lutego 2019 16:54
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
Gala Sportu w Hali widowiskowo-sportowej MOSiR Rumia 22 lutego br., po ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Klasa lotnicza w IV LO w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
sobota, 19 marca 2016 08:18

Podpisane zostało porozumienie ZSO nr 5 w Gdańsku z 49. Bazą Lotniczą w Pruszczu Gdańskim w sprawie utworzenia klasy o profilu lotniczym w IV LO. Zajęcia w tej klasie prowadzone będą przez żołnierzy bazy lotniczej oraz instruktorów z gdańskiego aeroklubu.18 marca o godzinie 12:15 podpisane zostało porozumienie pomiędzy Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gdańsku, a 49. Bazą Lotniczą w Pruszczu Gdańskim w sprawie utworzenia klasy wojskowej o profilu lotniczym. W uroczystości podpisania porozumienia uczestniczył wiceprezydent Gdańska ds. polityki społecznej – Piotr Kowalczuk.


altJest to pierwsza klasa o profilu lotniczym w Gdańsku. Będzie to klasa o charakterze matematyczno-geograficzno-fizycznym z wiodącym językiem angielskim. Dołączenie do tej klasy da młodym ludziom możliwość skonfrontowania własnych wyobrażeń o zawodzie lotnika z rzeczywistością. W klasie przewidziano 3 bloki zajęć: ogólnowojskowy, lotnictwa wojskowego oraz lotnictwa cywilnego. Zajęcia prowadzić będą żołnierze z 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim, a także instruktorzy Aeroklubu Gdańskiego.  Dotychczas w ZSO nr 5 w Gdańsku z sukcesem działały klasy m.in.: policyjna, Straży Granicznej, bezpieczeństwa publicznego.


– Planowana klasa będzie realizowana przez 3 lata. Oprócz przedmiotów ogólnokształcących będzie cały panel edukacji wojskowej, lotniczej. My w Gdańsku jesteśmy pierwszą taką klasą, w Polsce jest kilka takich klas – powiedziała Elżbieta Januszewska, dyrektor ZSO nr 5 w Gdańsku.


alt– Sytuacja w Gdańsku jest taka, że miasto Gdańsk jest takim szczególnym miastem, które nie ma wojska. Mamy tylko sztab, mamy arcybiskupa generała oczywiście, ale nie mamy wojska, dlatego tu jest szansa na to, że do tej szkoły powrócą, symbolicznie przynajmniej, żołnierze, którzy będą prowadzić zajęcia. Cieszę się bardzo, bo dla nas i dla Gdańska to będzie symboliczne. Ufam, że ta klasa będzie też mogła uczestniczyć w wielu uroczystościach na terenie Gdańska, które się odbywają. Zwróćcie Państwo uwagę, że gdyby nie życzliwość pułku z Pruszcza lub marynarki z Gdyni to często te uroczystości w stolicy regionu odbywałyby się bez oprawy wojskowej – powiedział Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta miasta Gdańska. – Cieszę się, że w IV LO, moim LO, będzie taka klasa. Masz zawód i praktykę, masz pracę. Po kształceniu ogólnym niestety dzisiaj nie zawsze jest to możliwe. Tutaj będzie konkretne przygotowanie do pracy, miejmy nadzieję jak najliczniejszej grupy tych młodych ludzi.


– Rozmawiamy w dalszym ciągu nad praktycznym szkoleniem. Myślę, że jeszcze długie rozmowy przed nami, a ten projekt będzie się ciągle rozwijał – powiedział pułkownik Adam Foremny.


– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy poprzez wsparcie tej inicjatywy realizować jeden z naszych celów, którym jest propagowanie lotnictwa wojskowego i cywilnego. My ze swojej strony deklarujemy pełną współpracę i zaangażowanie w realizację tego projektu. Mam nadzieję, że będzie on satysfakcjonujący dla wszystkich – powiedziała Joanna Jakubowska, dyrektor Aeroklubu Gdańskiego.

Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież