Animatorzy Just Dance zatańczyli dla podopiecznych Fundacji z Pompą » Z okazji Dnia Dziecka dla pacjentów Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii zatańczyli animatorzy... W tygodniku „Sieci”: Tak zaatakuje Rosja » Tygodnik „Sieci” w najnowszym numerze ujawnia szokującą prawdę na temat rosyjskich planów agresji na... Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
niedziela, 31 maja 2020 17:55
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
15. piłkarskie derby Trójmiasta Lechia - Arka na poziomie ekstraklas ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
wtorek, 26 maja 2020 15:34
Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
Marian Stec należy obok Krystyny Jacobson do najstarszych przedstawic ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Danuta Sikora do polityków PO: Pacjent to nie klient - rak nie towar

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
środa, 17 czerwca 2015 21:14

Z Danutą Sikorą (PiS), radną pomorskiego Sejmiku, członkinią komisji rewizyjnej rozmawia Artur S. Górski- Wysoka, ponadprzeciętna zachorowalność na nowotwory na Pomorzu od lat niepokoi. Co skłoniło Prawo i Sprawiedliwość do uderzenia na alarm w sytuacji pacjentów onkologicznych?  
Danuta Sikora: Fakt, że od lat obserwujemy wysoką zachorowalność na nowotwory nie powoduje, że się do tego mamy przyzwyczaić. Otrzymaliśmy sygnały, że są plany zarządu województwa o połączeniu Wojewódzkiego Centrum Onkologii ze szpitalem - spółką z o.o. Copernicus Podmiot Leczniczy. WCO miałoby być włączone do spółki. Nastąpi komercjalizacja tych firm. Centrum też jest już spółką z o.o.


- Co na to pacjenci?
Danuta Sikora: Przede wszystkim pacjenci, którzy chcą się zarejestrować w WCO do swoich specjalistów, otrzymują niepokojące informacje, że ta placówka może być sprywatyzowana. Dzisiaj część badań wykonywanych jest prywatnie. Pacjenci nie mogą się skutecznie zarejestrować, bo dostają numerek, a przed nimi jest w kolejce dwieście osób. Na wyniki badania histopatologicznego czeka się miesiąc lub dłużej, a za wiele innych badań trzeba zapłacić.


- Zatem jest wymuszany popyt na tzw. usługi medyczne?
Danuta Sikora: Część pacjentów jest zmuszonych do korzystania z prywatnej opieki zdrowotnej. Lekarze się nie buntują bo mający prywatne gabinety, mają powody do satysfakcji. Ale nie o poziom tej satysfakcji tutaj chodzi. Przychodnia onkologiczna została zlikwidowana przy szpitali klinicznym, przy GUMed. WCO jest jedynym ośrodkiem, który siłą rzeczy nie jest w stanie obsłużyć tej ilości pacjentów, którzy do Centrum się zgłaszają z całego regionu.


- Pozostaje im sięgnięcie do portfela lub przejrzenie map drogowych, gdzie opiekę otrzymają?  
Danuta Sikora: Są pacjenci z Gdańska i okolic, którzy jadą do odległych ośrodków by tam otrzymać bezpłatną pomoc. Szukają jej nawet na Śląsku. WCO nie podpisało umowy z NFZ na badania genetyczne, niezbędne w diagnostyce i leczeniu nowotworów. Procedury są długie i kosztowne. To oznacza zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.


alt- Pakiet onkologiczny, firmowany przez wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna nie sprawdza się?
Danuta Sikora: Pakiet onkologiczny sprawdza się wówczas, jeśli pacjent z podejrzeniem nowotworu trafia na szybsze badania i okazje się, że jest zdrowy. Rozpoczynając procedury leczenia zaczyna się też gehenna. Na rehabilitację po amputacji piersi czeka się w WCO za pierwszym razem dwa miesiące, a za kolejnym – 11 miesięcy. Przy czym pacjentowi przysługuje z NFZ jedna rehabilitacja. Reszta zabiegów jest płatna. Kontrakty z NFZ nie są odpowiednio „skrojone” do potrzeb regionu. Nie mówiąc już o ty, ze brakuje leków lub te pacjentom nie przysługują.  


- Zarząd województwa, a przede wszystkim Hanna Zych-Cisoń, odpowiedzialna za politykę zdrowotną, zapewniała nieraz media, że pracuje nad zorganizowaniem opieki dla pacjentów onkologicznych...
Danuta Sikora: Pozostawiam to bez komentarza. Przypomnę tylko, że pani Zych-Cisoń, kiedy zgłaszałam problemy z rejestracją pacjentów w WCO i o braku lekarzy, odpowiedziała, że ona zorganizuje szkolenie dla personelu rejestratorek. Może sama poszłaby na szkolenie aby nie kpić z pacjentów.  


- Zdaniem zarządu województwa w skomercjalizowanych szpitalach sytuacja jest dobra,  szpital jako spółka jest lepiej zarządzany i co szczególnie godne uwagi: może zaproponować pacjentom wykonanie badań odpłatnie, poza kolejką NFZ jak to przedstawia Hanna Zych-Cisoń…

Danuta Sikora: Pacjenci, którzy mają pieniądze poradzą sobie. Są narażeni na przegraną z nowotworem, ale nie muszą czekać w kolejce pół roku na badanie tomokomputerem. Zapłacą za nie 800-900 złotych i zrobią je od ręki. W Centrum Onkologii wisi informacja o badaniach płatnych. Autorzy tej informacji zapewniają o krótkich terminach i atrakcyjnych cenach. Jest miłe zaproszenie do wizyty w poradni genetycznej – odpłatnie. My mówimy o pacjentach w zaawansowanym stadium choroby. Nie o klientach, poszukujących pakietu usług. Skomercjalizowane szpitale stawiają zaś na efektywną gospodarkę, na kontrakty, które im się opłacają. Jakim majątkiem odpowiada zarząd spółki-szpitala?


- Dalej trwa na przykład proces łączenia Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie ze Szpitalem Puckim. Plan ten nie gwarantuje zapewnienia jakości usług medycznych na dotychczasowym poziomie. Nie zawiera także informacji o kosztach tej operacji…
Danuta Sikora: I została ona przeprowadzona na podstawie tylko wstępnej analizy! Nie ma  gwarancji dla osób na dzień dzisiejszy pracujących w łączonych szpitalach i pacjentów. Nie ma polityki zdrowotnej na Pomorzu. Jest zaś odrzucanie odpowiedzialności i pozbywanie się problemu przez Urząd Marszałkowski.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież