17. Gdańska Parada Niepodległości » Tysiące gdańszczan, jako uczestnicy lub widzowie, wzięło udział w 17. Gdańskiej Paradzie Niepodległo... Moda kontra rak » Mali pacjenci Oddziału Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w sobot... „Solidarność” i biskupi. Konferencja w Sali BHP „Od godności człowieka... » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, czyli ... Poseł Płażyński w sprawie redaktora Naskręta pisze do Prokuratora Kraj... » W związku z wezwaniem na policję dziennikarza Macieja Naskręta za upublicznienie nagrania z prezyden... Talenty Pokoleń 2019 » W ramach Gdańskich Dni Seniora 2019 w Centrum Rozwoju Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy miała miejsce... Red. Naskręt podejrzany - cena wódki czy demokracji? » Maciej Naskręt, obecnie dziennikarz Radia Gdańsk, który pracując jeszcze w redakcji portalu Trójmias... Poseł Jerzy Borowczak - przegrał z 12, wygrał wg d'Hondta » Jerzy Borowczak, poseł PO, jeden z robotniczych organizatorów strajków sierpniowych w Stoczni Gdańsk... Nominacje do Rady Instytutu Dziedzictwa Solidarności » W historycznej dla niezależnego ruchu związkowego NSZZ „S” i najnowszych dziejów Polski Sali BHP Sto... W sprawie kryzysu MEVO pytania na razie bez odpowiedzi » Z inicjatywy klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Sali Obrad Rady Miasta we wtorek odbyła się deb... Ważne odkrycie na Westerplatte » We wtorek, 5 listopada, podczas prac związanych z podjęciem odnalezionego w poniedziałek dziewiątego...
Reklama
Poseł Jerzy Borowczak - przegrał z 12, wygrał wg d'Hondta
środa, 06 listopada 2019 08:43
Poseł Jerzy Borowczak - przegrał z 12, wygrał wg d'Hondta
Jerzy Borowczak, poseł PO, jeden z robotniczych organizatorów strajk ...
Arka zdominowała Białą Gwiazdę i zdobyła bezcenne punkty
sobota, 09 listopada 2019 22:04
Arka zdominowała Białą Gwiazdę i zdobyła bezcenne punkty
Kilka razy piłkarze Arki trafiali do bramki Wisły Kraków w meczu 15 ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Moje góry
niedziela, 03 listopada 2019 16:08
Ryszard Kowalewski – Moje góry
„Góry sobie poradzą beze mnie, ja bez gór nie bardzo. Od lat kied ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Danuta Sikora do polityków PO: Pacjent to nie klient - rak nie towar

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
środa, 17 czerwca 2015 21:14

Z Danutą Sikorą (PiS), radną pomorskiego Sejmiku, członkinią komisji rewizyjnej rozmawia Artur S. Górski- Wysoka, ponadprzeciętna zachorowalność na nowotwory na Pomorzu od lat niepokoi. Co skłoniło Prawo i Sprawiedliwość do uderzenia na alarm w sytuacji pacjentów onkologicznych?  
Danuta Sikora: Fakt, że od lat obserwujemy wysoką zachorowalność na nowotwory nie powoduje, że się do tego mamy przyzwyczaić. Otrzymaliśmy sygnały, że są plany zarządu województwa o połączeniu Wojewódzkiego Centrum Onkologii ze szpitalem - spółką z o.o. Copernicus Podmiot Leczniczy. WCO miałoby być włączone do spółki. Nastąpi komercjalizacja tych firm. Centrum też jest już spółką z o.o.


- Co na to pacjenci?
Danuta Sikora: Przede wszystkim pacjenci, którzy chcą się zarejestrować w WCO do swoich specjalistów, otrzymują niepokojące informacje, że ta placówka może być sprywatyzowana. Dzisiaj część badań wykonywanych jest prywatnie. Pacjenci nie mogą się skutecznie zarejestrować, bo dostają numerek, a przed nimi jest w kolejce dwieście osób. Na wyniki badania histopatologicznego czeka się miesiąc lub dłużej, a za wiele innych badań trzeba zapłacić.


- Zatem jest wymuszany popyt na tzw. usługi medyczne?
Danuta Sikora: Część pacjentów jest zmuszonych do korzystania z prywatnej opieki zdrowotnej. Lekarze się nie buntują bo mający prywatne gabinety, mają powody do satysfakcji. Ale nie o poziom tej satysfakcji tutaj chodzi. Przychodnia onkologiczna została zlikwidowana przy szpitali klinicznym, przy GUMed. WCO jest jedynym ośrodkiem, który siłą rzeczy nie jest w stanie obsłużyć tej ilości pacjentów, którzy do Centrum się zgłaszają z całego regionu.


- Pozostaje im sięgnięcie do portfela lub przejrzenie map drogowych, gdzie opiekę otrzymają?  
Danuta Sikora: Są pacjenci z Gdańska i okolic, którzy jadą do odległych ośrodków by tam otrzymać bezpłatną pomoc. Szukają jej nawet na Śląsku. WCO nie podpisało umowy z NFZ na badania genetyczne, niezbędne w diagnostyce i leczeniu nowotworów. Procedury są długie i kosztowne. To oznacza zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.


alt- Pakiet onkologiczny, firmowany przez wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna nie sprawdza się?
Danuta Sikora: Pakiet onkologiczny sprawdza się wówczas, jeśli pacjent z podejrzeniem nowotworu trafia na szybsze badania i okazje się, że jest zdrowy. Rozpoczynając procedury leczenia zaczyna się też gehenna. Na rehabilitację po amputacji piersi czeka się w WCO za pierwszym razem dwa miesiące, a za kolejnym – 11 miesięcy. Przy czym pacjentowi przysługuje z NFZ jedna rehabilitacja. Reszta zabiegów jest płatna. Kontrakty z NFZ nie są odpowiednio „skrojone” do potrzeb regionu. Nie mówiąc już o ty, ze brakuje leków lub te pacjentom nie przysługują.  


- Zarząd województwa, a przede wszystkim Hanna Zych-Cisoń, odpowiedzialna za politykę zdrowotną, zapewniała nieraz media, że pracuje nad zorganizowaniem opieki dla pacjentów onkologicznych...
Danuta Sikora: Pozostawiam to bez komentarza. Przypomnę tylko, że pani Zych-Cisoń, kiedy zgłaszałam problemy z rejestracją pacjentów w WCO i o braku lekarzy, odpowiedziała, że ona zorganizuje szkolenie dla personelu rejestratorek. Może sama poszłaby na szkolenie aby nie kpić z pacjentów.  


- Zdaniem zarządu województwa w skomercjalizowanych szpitalach sytuacja jest dobra,  szpital jako spółka jest lepiej zarządzany i co szczególnie godne uwagi: może zaproponować pacjentom wykonanie badań odpłatnie, poza kolejką NFZ jak to przedstawia Hanna Zych-Cisoń…

Danuta Sikora: Pacjenci, którzy mają pieniądze poradzą sobie. Są narażeni na przegraną z nowotworem, ale nie muszą czekać w kolejce pół roku na badanie tomokomputerem. Zapłacą za nie 800-900 złotych i zrobią je od ręki. W Centrum Onkologii wisi informacja o badaniach płatnych. Autorzy tej informacji zapewniają o krótkich terminach i atrakcyjnych cenach. Jest miłe zaproszenie do wizyty w poradni genetycznej – odpłatnie. My mówimy o pacjentach w zaawansowanym stadium choroby. Nie o klientach, poszukujących pakietu usług. Skomercjalizowane szpitale stawiają zaś na efektywną gospodarkę, na kontrakty, które im się opłacają. Jakim majątkiem odpowiada zarząd spółki-szpitala?


- Dalej trwa na przykład proces łączenia Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie ze Szpitalem Puckim. Plan ten nie gwarantuje zapewnienia jakości usług medycznych na dotychczasowym poziomie. Nie zawiera także informacji o kosztach tej operacji…
Danuta Sikora: I została ona przeprowadzona na podstawie tylko wstępnej analizy! Nie ma  gwarancji dla osób na dzień dzisiejszy pracujących w łączonych szpitalach i pacjentów. Nie ma polityki zdrowotnej na Pomorzu. Jest zaś odrzucanie odpowiedzialności i pozbywanie się problemu przez Urząd Marszałkowski.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież