W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Danuta Sikora do polityków PO: Pacjent to nie klient - rak nie towar

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
środa, 17 czerwca 2015 21:14

Z Danutą Sikorą (PiS), radną pomorskiego Sejmiku, członkinią komisji rewizyjnej rozmawia Artur S. Górski- Wysoka, ponadprzeciętna zachorowalność na nowotwory na Pomorzu od lat niepokoi. Co skłoniło Prawo i Sprawiedliwość do uderzenia na alarm w sytuacji pacjentów onkologicznych?  
Danuta Sikora: Fakt, że od lat obserwujemy wysoką zachorowalność na nowotwory nie powoduje, że się do tego mamy przyzwyczaić. Otrzymaliśmy sygnały, że są plany zarządu województwa o połączeniu Wojewódzkiego Centrum Onkologii ze szpitalem - spółką z o.o. Copernicus Podmiot Leczniczy. WCO miałoby być włączone do spółki. Nastąpi komercjalizacja tych firm. Centrum też jest już spółką z o.o.


- Co na to pacjenci?
Danuta Sikora: Przede wszystkim pacjenci, którzy chcą się zarejestrować w WCO do swoich specjalistów, otrzymują niepokojące informacje, że ta placówka może być sprywatyzowana. Dzisiaj część badań wykonywanych jest prywatnie. Pacjenci nie mogą się skutecznie zarejestrować, bo dostają numerek, a przed nimi jest w kolejce dwieście osób. Na wyniki badania histopatologicznego czeka się miesiąc lub dłużej, a za wiele innych badań trzeba zapłacić.


- Zatem jest wymuszany popyt na tzw. usługi medyczne?
Danuta Sikora: Część pacjentów jest zmuszonych do korzystania z prywatnej opieki zdrowotnej. Lekarze się nie buntują bo mający prywatne gabinety, mają powody do satysfakcji. Ale nie o poziom tej satysfakcji tutaj chodzi. Przychodnia onkologiczna została zlikwidowana przy szpitali klinicznym, przy GUMed. WCO jest jedynym ośrodkiem, który siłą rzeczy nie jest w stanie obsłużyć tej ilości pacjentów, którzy do Centrum się zgłaszają z całego regionu.


- Pozostaje im sięgnięcie do portfela lub przejrzenie map drogowych, gdzie opiekę otrzymają?  
Danuta Sikora: Są pacjenci z Gdańska i okolic, którzy jadą do odległych ośrodków by tam otrzymać bezpłatną pomoc. Szukają jej nawet na Śląsku. WCO nie podpisało umowy z NFZ na badania genetyczne, niezbędne w diagnostyce i leczeniu nowotworów. Procedury są długie i kosztowne. To oznacza zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.


alt- Pakiet onkologiczny, firmowany przez wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna nie sprawdza się?
Danuta Sikora: Pakiet onkologiczny sprawdza się wówczas, jeśli pacjent z podejrzeniem nowotworu trafia na szybsze badania i okazje się, że jest zdrowy. Rozpoczynając procedury leczenia zaczyna się też gehenna. Na rehabilitację po amputacji piersi czeka się w WCO za pierwszym razem dwa miesiące, a za kolejnym – 11 miesięcy. Przy czym pacjentowi przysługuje z NFZ jedna rehabilitacja. Reszta zabiegów jest płatna. Kontrakty z NFZ nie są odpowiednio „skrojone” do potrzeb regionu. Nie mówiąc już o ty, ze brakuje leków lub te pacjentom nie przysługują.  


- Zarząd województwa, a przede wszystkim Hanna Zych-Cisoń, odpowiedzialna za politykę zdrowotną, zapewniała nieraz media, że pracuje nad zorganizowaniem opieki dla pacjentów onkologicznych...
Danuta Sikora: Pozostawiam to bez komentarza. Przypomnę tylko, że pani Zych-Cisoń, kiedy zgłaszałam problemy z rejestracją pacjentów w WCO i o braku lekarzy, odpowiedziała, że ona zorganizuje szkolenie dla personelu rejestratorek. Może sama poszłaby na szkolenie aby nie kpić z pacjentów.  


- Zdaniem zarządu województwa w skomercjalizowanych szpitalach sytuacja jest dobra,  szpital jako spółka jest lepiej zarządzany i co szczególnie godne uwagi: może zaproponować pacjentom wykonanie badań odpłatnie, poza kolejką NFZ jak to przedstawia Hanna Zych-Cisoń…

Danuta Sikora: Pacjenci, którzy mają pieniądze poradzą sobie. Są narażeni na przegraną z nowotworem, ale nie muszą czekać w kolejce pół roku na badanie tomokomputerem. Zapłacą za nie 800-900 złotych i zrobią je od ręki. W Centrum Onkologii wisi informacja o badaniach płatnych. Autorzy tej informacji zapewniają o krótkich terminach i atrakcyjnych cenach. Jest miłe zaproszenie do wizyty w poradni genetycznej – odpłatnie. My mówimy o pacjentach w zaawansowanym stadium choroby. Nie o klientach, poszukujących pakietu usług. Skomercjalizowane szpitale stawiają zaś na efektywną gospodarkę, na kontrakty, które im się opłacają. Jakim majątkiem odpowiada zarząd spółki-szpitala?


- Dalej trwa na przykład proces łączenia Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie ze Szpitalem Puckim. Plan ten nie gwarantuje zapewnienia jakości usług medycznych na dotychczasowym poziomie. Nie zawiera także informacji o kosztach tej operacji…
Danuta Sikora: I została ona przeprowadzona na podstawie tylko wstępnej analizy! Nie ma  gwarancji dla osób na dzień dzisiejszy pracujących w łączonych szpitalach i pacjentów. Nie ma polityki zdrowotnej na Pomorzu. Jest zaś odrzucanie odpowiedzialności i pozbywanie się problemu przez Urząd Marszałkowski.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież