Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Święto Oliwy, święto oliwian

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
sobota, 20 czerwca 2015 23:28

W sobotę, 20 czerwca, od godz.12.00 do wieczora mieszkańcy Oliwy po raz czwarty obchodzili święto swojej dzielnicy - Viva Oliwa.Viva Oliva stanowi prezentację dorobku kulturalnego dzielnicy, integruje lokalną społeczność i stwarza okazję do nawiązywania prawdziwych sąsiedzkich relacji. Organizatorem imprezy była Fundacja "Wspólnota Gdańska".


Viva Oliva to święto mieszkańców dzielnicy - zauważył Andrzej Stelmasiewicz, Prezes Zarządu Fundacji "Wspólnota Gdańska", głównego organizatora i koordynatora święta Oliwy. - Na plakatach nazywamy to świętem dzielnicy, ale de facto ma to być święto mieszkańców, bo to oni tworzą dzielnicę. Pamiętamy o tym i dlatego wśród organizatorów jest 50 podmiotów - szkoły, artyści, rzemieślnicy, gastronomicy. Wielu mieszkańców przyłożyło się do organizacji tego święta. To czwarta edycja święta Oliwy. Mamy nadzieję, że będzie się ciągle rozwijało i wpisywało w oliwską tradycję.


altCentralnym punktem obchodów Święta Oliwy był Plac Inwalidów. Na nim odbywał się piknik kulturalny, a na 50 stoiskach prezentowały się placówki i instytucje - szkoły, przedszkola organizacje pozarządowe, biblioteki, artyści, rzemieślnicy, muzea, gastronomia, firmy i przedsiębiorstwa. Wzdłuż ul. Opata J. Rybińskiego oraz w Parku Oliwskim trwał plener malarski podczas którego można było obserwować około 40 artystów -malarzy, rysowników - podczas tworzenia dzieł. Odbywały się konkursy z nagrodami oraz warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych.


alt- Dzisiejsza Oliwa jest zielona - powiedział Tomasz Strug, przewodniczący zarządu Dzielnicy Oliwa. - Najbardziej zielona dzielnica, chyba najpiękniejsza. Myślę, że też zmieniająca się dość dynamicznie. To już nie jest dzielnica tylko starych osób, chociaż jest to duża część mieszkańców, ale przybywa nam młodych ludzi. Jakie są problemy? Ruch samochodowy. Naszym marzeniem jest tunel pod Pachołkiem. Żeby wyprowadzić ruch tranzytowy w kierunku obwodnicy tunelem pod Pachołkiem, żeby dzielnica mogła odetchnąć pełną piersią, żeby nie było hałasu. Oliwianie są optymistycznie nastawieni. Jesteśmy dumni z mieszkańców, którzy bardzo dbają o zieleń. Przykładamy dużą wagę do jakości życia.


altNa scenie odbywały się występy artystyczne. W pierwszej części występowali przedstawiciele placówek edukacyjnych z Oliwy: Zespół Szkół Specjalnych nr 2, Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 26, I Zespół Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Gimnazjum nr 20 im. Hanzy, Szkoła Podstawowa nr 44, Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 17, Klub Karate przy Szkole Podstawowej nr 23, Gimnazjum i Liceum Programów Indywidualnych/Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych/Liceum Plastyczne, Niepubliczne Przedszkole w Oliwie „Pod Kasztanami”, V Liceum Ogólnokształcące. W drugiej części występów bawiono się przy klasyce swinga, jazz-rocku, standardach z lat 40-, 50-, 60-tych. O godzinie 15.00 wyruszył Korowód Oliwskim, który przeszedł trasą Plac Inwalidów Wojennych – Opata J. Rybińskiego – Grunwaldzka – Kaprów – Wita Stwosza – Plac Inwalidów Wojennych. Wieczorna atrakcją był Infected Fireshow - pokaz tańca z ogniem.


alt

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 jako pierwsi wyszli na scenę


altaltaltCiekawy event odbywał się w Park Oliwskim. - Ponieważ jesteśmy studentami etnologi chcieliśmy przybliżyć odwiedzającym Viva Oliwa czym jest antropologia zmysłów i czym są zmysły - powiedziała Marta Szaszkiewicz, przewodnicząca Studenckie Koło Etnologów Uniwersytetu Gdańskiego. - Przyjechał do nas Kamil Pietrowiak, doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego, który zajmuje się antropologią zmysłów i zorganizowaliśmy "Zmyślony spacer", bardzo zmysłowy, w którym wzięły udział osoby, które chciałyby poznać Oliwę zmysłami. Kamil przyjechał z koleżanką Emilką, która jest osobą niewidomą i oni są przewodnikami tego spaceru. Spacer polega na tym, że w parze jedna osoba ma ciemne okulary, przez które kompletnie nic nie widzi, a druga osoba jest jej przewodnikiem. Przy okazji uczymy się siebie nawzajem. Można się nauczyć jak pomagać osobom niewidomym.


altJak żyje się w Oliwie? W Oliwie mieszka się świetnie - stwierdziła Ania Litwin. - Okolica - las, Park Oliwski - sprzyja dzieciom, rodzinie. Jest to stara, przepiękna dzielnica. Z drugiej strony wszędzie jest blisko - do starówki w Gdańsku, do Sopotu, do Gdyni.


altaltTomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież