Karol Rabenda: Tuba propagandowa poprawia samopoczucie władz miasta » Z Karolem Rabendą, radnym klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska, wiceprezesem partii Porozumienie wicepr... Karol Nawrocki odpowiada na zarzuty sformułowane przez radnych klubu "... » Karol Nawrocki, Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wydał oświadczenie odnosząc się do za... Zmarł Olgierd Pawłowski » W wieku 95 lat odszedł Olgierd Pawłowski. Legenda radiowego dziennikarstwa na Wybrzeżu.Spiker, lekto... „Środa z profilaktyką” - dyżur diabetyków » W środę 13 listopada, w kolejnej odsłonie akcji „Środa z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddz... Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska » Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdania zarządu spółki Gdańskie Centr... 17. Gdańska Parada Niepodległości » Tysiące gdańszczan, jako uczestnicy lub widzowie, wzięło udział w 17. Gdańskiej Paradzie Niepodległo... Moda kontra rak » Mali pacjenci Oddziału Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w sobot... „Solidarność” i biskupi. Konferencja w Sali BHP „Od godności człowieka... » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, czyli ... Poseł Płażyński w sprawie redaktora Naskręta pisze do Prokuratora Kraj... » W związku z wezwaniem na policję dziennikarza Macieja Naskręta za upublicznienie nagrania z prezyden... Talenty Pokoleń 2019 » W ramach Gdańskich Dni Seniora 2019 w Centrum Rozwoju Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy miała miejsce...
Reklama
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
wtorek, 12 listopada 2019 15:22
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdan ...
Trefl rozbił Asseco Resovię
środa, 13 listopada 2019 23:00
Trefl rozbił Asseco Resovię
Po bardzo dobrej grze siatkarze Trefla rozbili w ERGO Arena Asseco Res ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Prof. Henryka Cześnika z Nagrodą im. Kazimierza Ostrowskiego
czwartek, 14 listopada 2019 18:44
Prof. Henryka Cześnika z Nagrodą im. Kazimierza Ostrowskiego
Kapituła Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego powoływana przez Zarzą ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Święto Oliwy, święto oliwian

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
sobota, 20 czerwca 2015 23:28

W sobotę, 20 czerwca, od godz.12.00 do wieczora mieszkańcy Oliwy po raz czwarty obchodzili święto swojej dzielnicy - Viva Oliwa.Viva Oliva stanowi prezentację dorobku kulturalnego dzielnicy, integruje lokalną społeczność i stwarza okazję do nawiązywania prawdziwych sąsiedzkich relacji. Organizatorem imprezy była Fundacja "Wspólnota Gdańska".


Viva Oliva to święto mieszkańców dzielnicy - zauważył Andrzej Stelmasiewicz, Prezes Zarządu Fundacji "Wspólnota Gdańska", głównego organizatora i koordynatora święta Oliwy. - Na plakatach nazywamy to świętem dzielnicy, ale de facto ma to być święto mieszkańców, bo to oni tworzą dzielnicę. Pamiętamy o tym i dlatego wśród organizatorów jest 50 podmiotów - szkoły, artyści, rzemieślnicy, gastronomicy. Wielu mieszkańców przyłożyło się do organizacji tego święta. To czwarta edycja święta Oliwy. Mamy nadzieję, że będzie się ciągle rozwijało i wpisywało w oliwską tradycję.


altCentralnym punktem obchodów Święta Oliwy był Plac Inwalidów. Na nim odbywał się piknik kulturalny, a na 50 stoiskach prezentowały się placówki i instytucje - szkoły, przedszkola organizacje pozarządowe, biblioteki, artyści, rzemieślnicy, muzea, gastronomia, firmy i przedsiębiorstwa. Wzdłuż ul. Opata J. Rybińskiego oraz w Parku Oliwskim trwał plener malarski podczas którego można było obserwować około 40 artystów -malarzy, rysowników - podczas tworzenia dzieł. Odbywały się konkursy z nagrodami oraz warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych.


alt- Dzisiejsza Oliwa jest zielona - powiedział Tomasz Strug, przewodniczący zarządu Dzielnicy Oliwa. - Najbardziej zielona dzielnica, chyba najpiękniejsza. Myślę, że też zmieniająca się dość dynamicznie. To już nie jest dzielnica tylko starych osób, chociaż jest to duża część mieszkańców, ale przybywa nam młodych ludzi. Jakie są problemy? Ruch samochodowy. Naszym marzeniem jest tunel pod Pachołkiem. Żeby wyprowadzić ruch tranzytowy w kierunku obwodnicy tunelem pod Pachołkiem, żeby dzielnica mogła odetchnąć pełną piersią, żeby nie było hałasu. Oliwianie są optymistycznie nastawieni. Jesteśmy dumni z mieszkańców, którzy bardzo dbają o zieleń. Przykładamy dużą wagę do jakości życia.


altNa scenie odbywały się występy artystyczne. W pierwszej części występowali przedstawiciele placówek edukacyjnych z Oliwy: Zespół Szkół Specjalnych nr 2, Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 26, I Zespół Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Gimnazjum nr 20 im. Hanzy, Szkoła Podstawowa nr 44, Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 17, Klub Karate przy Szkole Podstawowej nr 23, Gimnazjum i Liceum Programów Indywidualnych/Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych/Liceum Plastyczne, Niepubliczne Przedszkole w Oliwie „Pod Kasztanami”, V Liceum Ogólnokształcące. W drugiej części występów bawiono się przy klasyce swinga, jazz-rocku, standardach z lat 40-, 50-, 60-tych. O godzinie 15.00 wyruszył Korowód Oliwskim, który przeszedł trasą Plac Inwalidów Wojennych – Opata J. Rybińskiego – Grunwaldzka – Kaprów – Wita Stwosza – Plac Inwalidów Wojennych. Wieczorna atrakcją był Infected Fireshow - pokaz tańca z ogniem.


alt

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 jako pierwsi wyszli na scenę


altaltaltCiekawy event odbywał się w Park Oliwskim. - Ponieważ jesteśmy studentami etnologi chcieliśmy przybliżyć odwiedzającym Viva Oliwa czym jest antropologia zmysłów i czym są zmysły - powiedziała Marta Szaszkiewicz, przewodnicząca Studenckie Koło Etnologów Uniwersytetu Gdańskiego. - Przyjechał do nas Kamil Pietrowiak, doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego, który zajmuje się antropologią zmysłów i zorganizowaliśmy "Zmyślony spacer", bardzo zmysłowy, w którym wzięły udział osoby, które chciałyby poznać Oliwę zmysłami. Kamil przyjechał z koleżanką Emilką, która jest osobą niewidomą i oni są przewodnikami tego spaceru. Spacer polega na tym, że w parze jedna osoba ma ciemne okulary, przez które kompletnie nic nie widzi, a druga osoba jest jej przewodnikiem. Przy okazji uczymy się siebie nawzajem. Można się nauczyć jak pomagać osobom niewidomym.


altJak żyje się w Oliwie? W Oliwie mieszka się świetnie - stwierdziła Ania Litwin. - Okolica - las, Park Oliwski - sprzyja dzieciom, rodzinie. Jest to stara, przepiękna dzielnica. Z drugiej strony wszędzie jest blisko - do starówki w Gdańsku, do Sopotu, do Gdyni.


altaltTomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież