W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Święto Oliwy, święto oliwian

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
sobota, 20 czerwca 2015 23:28

W sobotę, 20 czerwca, od godz.12.00 do wieczora mieszkańcy Oliwy po raz czwarty obchodzili święto swojej dzielnicy - Viva Oliwa.Viva Oliva stanowi prezentację dorobku kulturalnego dzielnicy, integruje lokalną społeczność i stwarza okazję do nawiązywania prawdziwych sąsiedzkich relacji. Organizatorem imprezy była Fundacja "Wspólnota Gdańska".


Viva Oliva to święto mieszkańców dzielnicy - zauważył Andrzej Stelmasiewicz, Prezes Zarządu Fundacji "Wspólnota Gdańska", głównego organizatora i koordynatora święta Oliwy. - Na plakatach nazywamy to świętem dzielnicy, ale de facto ma to być święto mieszkańców, bo to oni tworzą dzielnicę. Pamiętamy o tym i dlatego wśród organizatorów jest 50 podmiotów - szkoły, artyści, rzemieślnicy, gastronomicy. Wielu mieszkańców przyłożyło się do organizacji tego święta. To czwarta edycja święta Oliwy. Mamy nadzieję, że będzie się ciągle rozwijało i wpisywało w oliwską tradycję.


altCentralnym punktem obchodów Święta Oliwy był Plac Inwalidów. Na nim odbywał się piknik kulturalny, a na 50 stoiskach prezentowały się placówki i instytucje - szkoły, przedszkola organizacje pozarządowe, biblioteki, artyści, rzemieślnicy, muzea, gastronomia, firmy i przedsiębiorstwa. Wzdłuż ul. Opata J. Rybińskiego oraz w Parku Oliwskim trwał plener malarski podczas którego można było obserwować około 40 artystów -malarzy, rysowników - podczas tworzenia dzieł. Odbywały się konkursy z nagrodami oraz warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych.


alt- Dzisiejsza Oliwa jest zielona - powiedział Tomasz Strug, przewodniczący zarządu Dzielnicy Oliwa. - Najbardziej zielona dzielnica, chyba najpiękniejsza. Myślę, że też zmieniająca się dość dynamicznie. To już nie jest dzielnica tylko starych osób, chociaż jest to duża część mieszkańców, ale przybywa nam młodych ludzi. Jakie są problemy? Ruch samochodowy. Naszym marzeniem jest tunel pod Pachołkiem. Żeby wyprowadzić ruch tranzytowy w kierunku obwodnicy tunelem pod Pachołkiem, żeby dzielnica mogła odetchnąć pełną piersią, żeby nie było hałasu. Oliwianie są optymistycznie nastawieni. Jesteśmy dumni z mieszkańców, którzy bardzo dbają o zieleń. Przykładamy dużą wagę do jakości życia.


altNa scenie odbywały się występy artystyczne. W pierwszej części występowali przedstawiciele placówek edukacyjnych z Oliwy: Zespół Szkół Specjalnych nr 2, Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 26, I Zespół Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Gimnazjum nr 20 im. Hanzy, Szkoła Podstawowa nr 44, Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 17, Klub Karate przy Szkole Podstawowej nr 23, Gimnazjum i Liceum Programów Indywidualnych/Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych/Liceum Plastyczne, Niepubliczne Przedszkole w Oliwie „Pod Kasztanami”, V Liceum Ogólnokształcące. W drugiej części występów bawiono się przy klasyce swinga, jazz-rocku, standardach z lat 40-, 50-, 60-tych. O godzinie 15.00 wyruszył Korowód Oliwskim, który przeszedł trasą Plac Inwalidów Wojennych – Opata J. Rybińskiego – Grunwaldzka – Kaprów – Wita Stwosza – Plac Inwalidów Wojennych. Wieczorna atrakcją był Infected Fireshow - pokaz tańca z ogniem.


alt

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 jako pierwsi wyszli na scenę


altaltaltCiekawy event odbywał się w Park Oliwskim. - Ponieważ jesteśmy studentami etnologi chcieliśmy przybliżyć odwiedzającym Viva Oliwa czym jest antropologia zmysłów i czym są zmysły - powiedziała Marta Szaszkiewicz, przewodnicząca Studenckie Koło Etnologów Uniwersytetu Gdańskiego. - Przyjechał do nas Kamil Pietrowiak, doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego, który zajmuje się antropologią zmysłów i zorganizowaliśmy "Zmyślony spacer", bardzo zmysłowy, w którym wzięły udział osoby, które chciałyby poznać Oliwę zmysłami. Kamil przyjechał z koleżanką Emilką, która jest osobą niewidomą i oni są przewodnikami tego spaceru. Spacer polega na tym, że w parze jedna osoba ma ciemne okulary, przez które kompletnie nic nie widzi, a druga osoba jest jej przewodnikiem. Przy okazji uczymy się siebie nawzajem. Można się nauczyć jak pomagać osobom niewidomym.


altJak żyje się w Oliwie? W Oliwie mieszka się świetnie - stwierdziła Ania Litwin. - Okolica - las, Park Oliwski - sprzyja dzieciom, rodzinie. Jest to stara, przepiękna dzielnica. Z drugiej strony wszędzie jest blisko - do starówki w Gdańsku, do Sopotu, do Gdyni.


altaltTomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież