Pomorscy uczniowie dyskutowali o tajemnicach mózgu » „Mózg nieposkromiony. Dążenie człowieka do doskonałości” to hasło III Pomorskiej Uczniowskiej Konfer... E-recepta obowiązkowa od 2020 roku » Od 8 stycznia 2020 roku recepty będą obowiązkowo wystawiane w formie e-recepty. 190 tys. mieszkańców... Karol Rabenda: Tuba propagandowa poprawia samopoczucie władz miasta » Z Karolem Rabendą, radnym klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska, wiceprezesem partii Porozumienie wicepr... Karol Nawrocki odpowiada na zarzuty sformułowane przez radnych klubu "... » Karol Nawrocki, Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wydał oświadczenie odnosząc się do za... Zmarł Olgierd Pawłowski » W wieku 95 lat odszedł Olgierd Pawłowski. Legenda radiowego dziennikarstwa na Wybrzeżu.Spiker, lekto... „Środa z profilaktyką” - dyżur diabetyków » W środę 13 listopada, w kolejnej odsłonie akcji „Środa z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddz... Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska » Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdania zarządu spółki Gdańskie Centr... 17. Gdańska Parada Niepodległości » Tysiące gdańszczan, jako uczestnicy lub widzowie, wzięło udział w 17. Gdańskiej Paradzie Niepodległo... Moda kontra rak » Mali pacjenci Oddziału Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w sobot... „Solidarność” i biskupi. Konferencja w Sali BHP „Od godności człowieka... » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, czyli ...
Reklama
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
wtorek, 12 listopada 2019 15:22
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdan ...
Lotos PKH wygrał w Katowicach po karnych
piątek, 15 listopada 2019 23:11
Lotos PKH wygrał w Katowicach po karnych
Kibice w Katowicach zobaczyli "mało" hokejowy mecz, bo przez 65 minut ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pani Ewa z sopockiej Willi Klara
poniedziałek, 11 listopada 2019 16:43
Pani Ewa z sopockiej Willi Klara
Wchodziło się po starych drewnianych schodach. Na pierwszym piętrze ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Prezentacja "Słownika dziennikarzy i publicystów Pomorza 1945-2015"

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
wtorek, 16 czerwca 2015 22:32

W Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej w Gdańsku odbyła się prezentacja książki "Słownik dziennikarzy i publicystów Pomorza 1945-2015"."Słownik dziennikarzy i publicystów Pomorza 1945-2015" to drugie wydanie kompendium wiedzy o mediach na Wybrzeżu. Pierwsze wydanie ukazało się w 2008 roku i obejmowało lata 1945-2005. Poprawiona i uzupełniona druga edycja zawiera 628 biogramów dziennikarzy pomorskich mediów. W drugiej części przedstawiono zespoły redakcyjne gdańskiej prasy, radia i telewizji w latach 1945-2015. Ostatnią część stanowi lista zmarłych dziennikarzy i publicystów 1945-2015 na której jest 266 nazwisk.


alt


Książka powstała dzięki wspólnemu wysiłkowi dwóch działających organizacji - Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Oddział w Gdańsku i Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, których przedstawiciele stanowili zespół redakcyjny, którym kierował Jerzy Model.


alt

Przy stoliku od lewej: Tadeusz Woźniak, prezes Oddziału Gdańskiego SDP, prof. Wiktor Pepliński, medioznawca i były wiceszef Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, Jerzy Model, szef zespołu redagującego "Słownik"


W promocji książki w Ratuszu Staromiejskim wzięło udział kilkudziesięciu dziennikarzy rożnych pokoleń. Przeważali starsi dziennikarze. Niestety praktycznie nieobecni byli dziennikarze w wieku około 40 lat i młodsi.


altalt- To była przepiękna przygoda życia, najpiękniejsze lata - wyznała Dorota Sobieniecka, przez wiele lat związana z "Głosem Wybrzeża", m.in. jako redaktor naczelna. - Nie tylko dlatego, że wszyscy obecni na tym spotkaniu byli młodsi, albo dużo młodsi, ale to były piękne czasy prasy gdańskiej i prasy wybrzeżowej. Wtedy nie było jeszcze internetu i słowo pisane miało inną cenę i inną wagę. Tym co nas łączyło było wspólne życie w Domu Prasy gdzie mieliśmy jedno miejsce w którym się spotykaliśmy bez względu na różne redakcje. Wszyscy spotkaliśmy się w Klubie Dziennikarza, piliśmy kawy i nie tylko kawy. Czasami po pracy to było co innego. Zupełnie inaczej to środowisko funkcjonowało. Dziś troszeczkę się rozeszliśmy, schowaliśmy się za komputerami. Takie spotkania pokazują nam, że warto się spotkać twarzą w twarz, popatrzeć sobie w oczy. To są prawdziwe relacje, a nie tylko transakcje.


altalt- Nad drugim wydaniem pracowaliśmy długo, co najmniej półtora roku - przyznał Jerzy Model, szef zespołu redagującego tak pierwsze, jak i drugie wydanie "Słownika dziennikarzy i publicystów Pomorza". - Nad samym tekstem praca była ułatwiona, bo bazowaliśmy na wydaniu pierwszym, które obejmowało okres od 1945 do 2005 roku. Nowe biogramy, jest ich ponad 120, do tego ogromna praca nad aktualizacją starych biogramów, weryfikacja niektórych informacji w życiorysach - to zajęło nam półtorej roku. A przede wszystkim te półtora roku gromadziliśmy środki na druk, papier, opracowanie typograficzne. Wreszcie się udało dopięliśmy budżet i mogliśmy przekazać zlecenie do drukarni w Pelplinie. Książka ma piękny kształt graficzny. Jesteśmy niezwykle zadowoleni. Najpierw docierało się przez druk, potem radio i telewizję, a teraz internet. To nowy środek komunikacji z czytelnikami. W słowniku mamy kilka biogramów kolegów, którzy pracują w portalach internetowych tradycyjnych mediów. Niewątpliwie koledzy, którzy będą przygotowywali kolejne wydanie będą musieli uwzględnić i ten rodzaj dziennikarstwa. Przy tworzeniu biogramów przyjęliśmy klasyczną definicję dziennikarza. Jednak zaplecze redakcyjne, które kształtuje postawy, przede wszystkim postawy etyczne, dawało nam pewność, że są to dziennikarze, którzy przestrzegają kodeksu obyczajowego dziennikarzy i to też jest dla nas ważne. Jeśli chodzi o trzecią edycję to tym zajmą się już młodsi koledzy. Cykl przygotowania to jedno. Żeby się pokolenie ukształtowało to musi upłynąć jakieś pięć lat. Sądzę, że na 75-lecie będzie nowy słownik. Byłoby dla nas satysfakcjonujące gdyby koledzy wykorzystali nasze doświadczenia, ale dołączyli swoje i rozszerzyli ten słownik o nowe nazwiska. No i trzeba uwzględnić postęp techniki. Ja zaczynałem pracę jeszcze w epoce Gutenberga, a teraz jest zupełnie inaczej. Zaniknął cały szereg zawodów drukarskich. Zmienia się świat, zmienia się nasz zawód.


altWydawnictwo powstało przy wsparciu Radia Gdańsk. Książka będzie dostępny m.in w Księgarni PWN na terenie ratusza.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież