Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem » Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zarażonych koronawirusem. Wśród 36 os... 2 mln zł na paliwo dla szpitali zakaźnych w całej Polsce od LOTOSU » Koncern z Gdańska uruchamia kolejną akcję wsparcia instytucji zmagających się z pandemią koronawirus... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » Fundacja Energa przeznaczyła blisko milion złotych na wsparcie szpitala specjalistycznego w Wejherow... myGdansk.pl apeluje do Dulkiewicz: uwolnić parkingi, obniżyć opłaty » Stowarzyszenie myGdańsk.pl wystosowało do władz Miasta Gdańska apel, w którym wzywa gdański samorząd... Zmarł Maciej Kosycarz » Nie żyje Maciej Kosycarz, miłośnik Gdańska, świetny fotoreporter. Chorował na raka. Wyszedł z chorob... Jerzy Karpiński: Szczepionka najszybciej za rok » Z lek. med. Jerzym Karpińskim, dyrektorem Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego (lekarze... Nowe zasady bezpieczeństwa, ograniczające swobodne przemieszczanie się... » Premier Mateusz Morawiecki podjął dalsze, obostrzające i dyscyplinujące decyzje dotyczące walki z CO... Przemysł stoczniowy w dobie pandemii » Jakie procedury obwiązują armatorów, stoczniowców, portowców i morskich kontrahentów w czasie pandem... Fundacja ORLEN: Nabór do programu "Moje miejsce na Ziemi" » Fundacja ORLEN rozpoczęła nabór do trzeciej edycji programu grantowego dla społeczności lokalnych „M... Płażyński w sprawie Gedanii do minister Gawin » Gdańska opozycja nie rezygnuje z wsparcia starań o uratowanie historycznego terenu Gedanii. W tej sp...
Reklama
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
sobota, 28 marca 2020 21:43
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zara ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zawodnicy zamiast derbów odpoczną w domach
sobota, 14 marca 2020 14:07
Zawodnicy zamiast derbów odpoczną w domach
Niedzielne derby trójmiasta nie odbędą się. Jest to spowodowane za ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bruno Schulz w Sopocie
wtorek, 10 marca 2020 19:09
Bruno Schulz w Sopocie
Wernisaż wystawy „Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów” ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Prezentacja "Słownika dziennikarzy i publicystów Pomorza 1945-2015"

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
wtorek, 16 czerwca 2015 22:32

W Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej w Gdańsku odbyła się prezentacja książki "Słownik dziennikarzy i publicystów Pomorza 1945-2015"."Słownik dziennikarzy i publicystów Pomorza 1945-2015" to drugie wydanie kompendium wiedzy o mediach na Wybrzeżu. Pierwsze wydanie ukazało się w 2008 roku i obejmowało lata 1945-2005. Poprawiona i uzupełniona druga edycja zawiera 628 biogramów dziennikarzy pomorskich mediów. W drugiej części przedstawiono zespoły redakcyjne gdańskiej prasy, radia i telewizji w latach 1945-2015. Ostatnią część stanowi lista zmarłych dziennikarzy i publicystów 1945-2015 na której jest 266 nazwisk.


alt


Książka powstała dzięki wspólnemu wysiłkowi dwóch działających organizacji - Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Oddział w Gdańsku i Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, których przedstawiciele stanowili zespół redakcyjny, którym kierował Jerzy Model.


alt

Przy stoliku od lewej: Tadeusz Woźniak, prezes Oddziału Gdańskiego SDP, prof. Wiktor Pepliński, medioznawca i były wiceszef Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, Jerzy Model, szef zespołu redagującego "Słownik"


W promocji książki w Ratuszu Staromiejskim wzięło udział kilkudziesięciu dziennikarzy rożnych pokoleń. Przeważali starsi dziennikarze. Niestety praktycznie nieobecni byli dziennikarze w wieku około 40 lat i młodsi.


altalt- To była przepiękna przygoda życia, najpiękniejsze lata - wyznała Dorota Sobieniecka, przez wiele lat związana z "Głosem Wybrzeża", m.in. jako redaktor naczelna. - Nie tylko dlatego, że wszyscy obecni na tym spotkaniu byli młodsi, albo dużo młodsi, ale to były piękne czasy prasy gdańskiej i prasy wybrzeżowej. Wtedy nie było jeszcze internetu i słowo pisane miało inną cenę i inną wagę. Tym co nas łączyło było wspólne życie w Domu Prasy gdzie mieliśmy jedno miejsce w którym się spotykaliśmy bez względu na różne redakcje. Wszyscy spotkaliśmy się w Klubie Dziennikarza, piliśmy kawy i nie tylko kawy. Czasami po pracy to było co innego. Zupełnie inaczej to środowisko funkcjonowało. Dziś troszeczkę się rozeszliśmy, schowaliśmy się za komputerami. Takie spotkania pokazują nam, że warto się spotkać twarzą w twarz, popatrzeć sobie w oczy. To są prawdziwe relacje, a nie tylko transakcje.


altalt- Nad drugim wydaniem pracowaliśmy długo, co najmniej półtora roku - przyznał Jerzy Model, szef zespołu redagującego tak pierwsze, jak i drugie wydanie "Słownika dziennikarzy i publicystów Pomorza". - Nad samym tekstem praca była ułatwiona, bo bazowaliśmy na wydaniu pierwszym, które obejmowało okres od 1945 do 2005 roku. Nowe biogramy, jest ich ponad 120, do tego ogromna praca nad aktualizacją starych biogramów, weryfikacja niektórych informacji w życiorysach - to zajęło nam półtorej roku. A przede wszystkim te półtora roku gromadziliśmy środki na druk, papier, opracowanie typograficzne. Wreszcie się udało dopięliśmy budżet i mogliśmy przekazać zlecenie do drukarni w Pelplinie. Książka ma piękny kształt graficzny. Jesteśmy niezwykle zadowoleni. Najpierw docierało się przez druk, potem radio i telewizję, a teraz internet. To nowy środek komunikacji z czytelnikami. W słowniku mamy kilka biogramów kolegów, którzy pracują w portalach internetowych tradycyjnych mediów. Niewątpliwie koledzy, którzy będą przygotowywali kolejne wydanie będą musieli uwzględnić i ten rodzaj dziennikarstwa. Przy tworzeniu biogramów przyjęliśmy klasyczną definicję dziennikarza. Jednak zaplecze redakcyjne, które kształtuje postawy, przede wszystkim postawy etyczne, dawało nam pewność, że są to dziennikarze, którzy przestrzegają kodeksu obyczajowego dziennikarzy i to też jest dla nas ważne. Jeśli chodzi o trzecią edycję to tym zajmą się już młodsi koledzy. Cykl przygotowania to jedno. Żeby się pokolenie ukształtowało to musi upłynąć jakieś pięć lat. Sądzę, że na 75-lecie będzie nowy słownik. Byłoby dla nas satysfakcjonujące gdyby koledzy wykorzystali nasze doświadczenia, ale dołączyli swoje i rozszerzyli ten słownik o nowe nazwiska. No i trzeba uwzględnić postęp techniki. Ja zaczynałem pracę jeszcze w epoce Gutenberga, a teraz jest zupełnie inaczej. Zaniknął cały szereg zawodów drukarskich. Zmienia się świat, zmienia się nasz zawód.


altWydawnictwo powstało przy wsparciu Radia Gdańsk. Książka będzie dostępny m.in w Księgarni PWN na terenie ratusza.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież