Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Na Rozstajach nie chcą Zarządu

Ocena użytkowników: / 26
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 listopada 2012 19:19

Budowa tylko 2-4 domów maksymalnie na 150, a nie jak planowano na 400 mieszkań, udostępnienie łamów osiedlowego biuletynu dla Komitetu Protestacyjnego, wybór pięciu osób do Doradczej Komisji na konsultacje z 3-osobowym Zarządem oraz 11-osobową Radą Nadzorczą i deweloperem Euro Styl, a także zobligowanie Rady Nadzorczej do odwołania Zarządu, to najważniejsze wnioski jakie podjęto na koniec 5-godzinnego otwartego Zebrania Grupy Członkowskiej, zwołanego na wniosek części członków Spółdzielni Mieszkaniowej Rozstaje. Odbyło się ono z udziałem około 200 osób na gdańskiej Zaspie 19 listopada w Zespole Szkół przy ul. Burzyńskiego 10.
Cały spór rozgrywa się o to, że Krzysztof Gołaszewski, prezes SM Rozstaje, bez konsultacji z mieszkańcami, podpisał umowę z deweloperem - firmą Euro Styl na zabudowę 3,5 hektarowej działki osiedlowej i obie strony nie chcą przedstawić mieszkańcom jej treści. A jawność takiej umowy gwarantuje członkom ustawa o Spółdzielniach Mieszkaniowych – art. 8 ust. 1. Musi zatem być w tej umowie taki zapis, który być może w złym świetle ukazałby jej sygnatariuszy. Niewykluczone, że deweloper po zakończeniu planowanej inwestycji na planowane 400 mieszkań w ośmiu wysokościowcach, zobowiązał się odstąpić część gotowych mieszkań do dyspozycji Zarządu. 


altPrzedstawiciel oponujących mieszkańców Andrzej Heliński kilkakrotnie dopytywał o ujawnienie treści zawartej umowy prezesa SM Rozstaje - Krzysztofa Gołaszewskiego (na zdjęciu z lewej) oraz prezesa firmy deweloperskiej Euro Styl – Arkadiusza Jarockiego (z prawej). Obydwoje odmówili, udzielając wymijających odpowiedzi. W ocenie Helińskiego, ten brak jawności umowy, nie daje zasadności do prowadzenia konsultacji z udziałem członków Komitetu Protestacyjnego, co do ewentualnego ustalenia nowej koncepcji zabudowy terenu  pomiędzy ulicami Burzyńskiego oraz Żwirki i Wigury. 


Heliński ostrzegł dewelopera, że przyjdzie mu płacić spore odszkodowania, kiedy ruszy inwestycja, a zaczną się sypać  stojące wokół działki prawie 40-letnie popękane i już sklejane  domy.


Inny mieszkaniec Zdzisław Skowroński ostrzegał przed ewentualnym palowaniem w grunt, pod którym przebiegają ujęcia pitnej wody. Dodał, że jest to teren podmokły, w ogóle nie nadający się pod zabudowę mieszkaniową, dlatego już w 1919 roku uruchomiono na nim lotnisko.


altAndrzej Duch z Wydziału Urbanistyki UM Gdańsk, powiedział, że były składane trzy wnioski o warunki zabudowy. Teren ten był wcześniej przeznaczony pod zabudowę przedszkola i szkoły, której budowa jest teraz niepotrzebna, bo mamy niż demograficzny. Miasto Gdańsk powinno się rozwijać do wewnątrz, bo jest już gotowa infrastruktura. Ale to co zostanie wybudowane tutaj, o tym decyduje Spółdzielnia, a nie deweloper.


altBożena Siedlecka dopytywała, czy można zmniejszyć przyjęty wskaźnik powierzchni użytkowo mieszkalnej PUM. Czyli ilości metrów kwadratowych, które developer może maksymalnie wybudować na danej działce. Prezes firmy Euro Styl Arkadiusz Jarocki odpowiedział, że powinno być 350-400 mieszkań, za co SM Rozstaje dostanie około 15 mln zł. Z taką propozycją zabudowy nie zgadza się ponad tysiąc mieszkańców tej części osiedla. Roześmiano się głośno, gdy Jarocki powiedział, że dzięki tej inwestycji udrożni tutaj komunikację. Zagroził, że jak strony nie dojdą do porozumienia i Zarząd po konsultacjach nie podejmie sensownej decyzji, to on jako deweloper wycofa się z tej inwestycji.
- To nam postawcie wokół mur i wieżyczki - powiedział na to Henryk Kuczyński.


altPrzewodnicząca Komitetu Protestacyjnego Zofia Gosz przedstawiła szczegółowo, jakie już panują utrudnienia komunikacyjne w tej części osiedla, a jeszcze planuje się budowę prawie 400 mieszkań, co wiązać się będzie z dodatkowym ruchem około 700 samochodów dziennie. Będzie też wzmożony ruch przy planowanym do budowy przedszkolu dla 100 dzieci.


Zofia Gosz i zebrani nie mogli doczekać się odpowiedzi ze strony prezesa Gołaszewskiego, gdy go spytała, dlaczego dopiero po ponad roku od zakupu gruntu przez Spółdzielnię, złożono w Urzędzie Miasta wniosek o zabudowę? A jak już złożono, to nie sprawdzono, czy jest połączenie działki z drogą publiczną. Nie ma jej, a za wybudowanie koszty musi ponieść Spółdzielnia. I już za samo nie podjęcie w porę działań Zarząd powinien zostać odwołany, bo sam przedłuża procedurę, a próbuje obwinić mieszkańców.


altKolejny protestujący mieszkaniec red. Michał Dąbrowski (na zdjęciu rozmawia z Zofią Gosz) bardzo negatywnie ocenił poczynania Rady Nadzorczej: – Do skrzynek, tuż przed tym zebraniem, na całym osiedlu (kto za to zapłaci?) powsadzano nam kilkustronicową pisemną informację Rady Nadzorczej SM Rozstaje, sygnowaną przez jej przewodniczącego Ryszarda Lenkiewicza oraz sekretarz Krystynę Nadolną. Dotyczy ona zagrożeń finansowych dla członków spółdzielni w kontekście protestów przeciw tej inwestycji. Poczułem się bardzo nieswojo, niemal osadzony już w areszcie - stwierdził Dąbrowski – bo o to przez nas wybrana Rada Nadzorcza, zamiast nas mieszkańców bronić, to nas straszy i staje po stronie Zarządu. Taką informację z pogróżkami wobec nas owszem mógł napisać prezes Gołaszewski, ale nie Rada Nadzorcza.


Zarzucił jej także odmowę udostępnienia łamów osiedlowego biuletynu dla Komitetu Protestacyjnego, aby mógł on przedstawić swoje racje. Krytycznie ocenił również funkcjonowanie osiedlowego biuletynu i telewizji, której szefowi Bogusławowi Olszonowiczowi zabroniono filmowania przebiegu zebrania, gdyż  tylko wybiórczo i nierzetelnie przedstawia rzeczywistość. Stwierdził, że biuletyn i telewizja są „tubami” Zarządu, a nie reprezentują mieszkańców, którzy opłacają te dwa media rocznie za sumę ponad 300 tys. zł.


Wiele krytycznych słów padło też pod adresem działalności całego 3-osobowego Zarządu, który rocznie kosztuje mieszkańców ponad 500 tys. złotych.


W tym momencie głos zabrał były pracownik Działu Multimedialnego SM Rozstaje, zwolniony dyscyplinarnie za... opuszczenie stanowiska pracy Włodzimierz Amerski, który powiedział o ogromnym uzależnieniu biuletynu i telewizji osiedlowej od Zarządu. To on jako ostateczny cenzor decydował o zawartości materiałów. Amerski przedstawił szereg, jego zdaniem, nieprawidłowości występujących w tej spółdzielni, o czym z uwagi na objętość piszemy oddzielnie.


altDla potwierdzenia rażących w spółdzielni nieprawidłowości Andrzej Heliński odczytał fragment odpowiedzi Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP, iż na podstawie przeprowadzonej lustracji stwierdza się, że SM Rozstaje w Gdańsku Zaspie nie przestrzega istotnych przepisów prawa w sprawie nie znowelizowania statutu. W następstwie grozi to doprowadzeniem do upadłości spółdzielni. Heliński stwierdził też, że prezes Gołaszewski chyba w ogóle nie wie o czym tutaj się mówi, stawiamy mu aż tyle zarzutów, ale jak widać ma się całkiem dobrze. Do czasu!
Zebranie, jak na pierwszy raz, bardzo dobrze poprowadziła Iwona Kawczyńska przy wsparciu sekretarz Marii Sandach oraz asesora Jana Jezierskiego. Pracownik sekretariatu Wiesława Bębenek miała czelność wypraszać mieszkańców osiedla nieproszonych na to zebrania, chociaż miało ono charakter otwarty.


altJedną z ostatnich mówczyń była Zofia Marcinkowska, która zarzuciła prezesowi Gołaszewskiemu, że 24 listopada 2011 Zarząd złożył wniosek do Wydziału Urbanistyki o wydanie warunków zabudowy, i oprócz działek 111 i 112 o powierzchni 3,5 ha obrębu 33, włączył także działki 110/28, 110/24 oraz 110/16 o łącznej powierzchni 4 ha. Tych trzech ostatnich jedynym użytkownikiem nie jest tylko Spółdzielnia, ale prawo do nich należy również do około 400 mieszkańców. Mają to zapisane w aktach notarialnych i księgach wieczystych. Zarząd dokonał tego bez wiedzy i zgody tychże użytkowników wieczystych, Jest to jawna próba łamania prawa, za którą Zarząd powinien zostać pociągnięty do karnej odpowiedzialności.


alt


Marcinkowska stwierdziła, że członkowie Spółdzielni dowiedzieli się o tym przypadkowo od urzędników w gminie. Kiedy zażądali od Zarządu kopii wniosku, odpowiedziano  im że takowego nie składano. A to jest nieprawdą. Świadczy o tym pismo z Wydziału Urbanistyki poświadczające świadome wprowadzanie w błąd mieszkańców SM Rozstaje przez jego 3-osobowy Zarząd. Dlatego też m.in. na końcu 5-godzinnego zebrania złożono przegłosowany na tak - wniosek do Rady Nadzorczej, aby na swoim najbliższym zebraniu odwołała Zarząd.

GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+3 #2 Arek 2012-11-29 21:36
Prezio robi co chce, mam nadzieję, że Wam się uda go wywalić... ale rada nazorcza to jego kolesie... boją się cokolwiek mu zrobic, oby tym razem mieli jaja!!!
Cytować
 
 
+6 #1 Zofia 2012-11-25 14:10
Dodatkowy ruch samochodowy - wyjazdowy o którym mówiam okoo 700 samochodów - ma być wprowadzony na drogę wewnętrzną jednokierunkową przebiegającą przy budynku wielomieszkanio wym - Żwirki i Wigury nr 5. Jest to ulica zarządzana przez Spódzielnię Rozstaje, utrzymywana przez nas mieszkańców - która ma niecae 6 metrów szerokości; oddalona jest od ściany frontalnej tam mieszkających - od okien ich mieszkań zaledwie okolo 7 metrów, a od wejścia do klatek schodowych - okoo pięć metrów. Opócz tego ulica ta przylega bezpośrednio do ich dziaki (oddziela jedynie krawężnik) którą mają w swoich aktach notarialnych wyodrębnienia mieszkań na wlasność. Mimo to nikt im nie powiedzial o tym wyprzedzająco - nie zapytal, aż ja zrobiam z nimi zebranie przed blokiem. Obsuguje w tej chwili już bloki 1,3, 5, Żwirki i Wigury i wszystkie sklepy i bank przy tej ulicy. Teraz jest zakorkowana, a co będzie później? To wprost paranoiczne; w interesach zginąl czlowiek !!! A te spaliny, halas tuż pod oknami 7 m.)
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież