W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Andrzej Jaworski: Gdańsk nie jest tylko dla pseudoelit

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
piątek, 21 listopada 2014 16:42

Z Andrzejem Jaworskim, posłem PiS, kandydatem na prezydenta Gdańska rozmawia Artur S. Górski


- Zamieszanie powyborcze trwa. Ilość głosów nieważnych po 25 latach demokracji i dziesiątkach wyborów sięga w niektórych powiatach 40 procent. Do Warszawy docierają wyniki ze świętokrzyskiego mówiące, że PSL ma 50–procentowe poparcie, ale z Kielc nie wysłano żadnego protokołu. W Szczecinie wybory wygrywa kandydat, którego nie było w ogóle na liście... Jak ma się czuć obywatel, który poszedł by wrzucić głos do urny?
Andrzej Jaworski: Wiele faktów wskazuje, że w tych wyborach mogło dojść do - co najmniej - nieprawidłowości. Media i lokalni członkowie komisji wyborczych dostarczają alarmujących wieści. Zdarzyły się cuda nad urną. Zastanawia i niepokoi przytłaczająca ilość głosów nieważnych. Czy zawiniła li tylko wadliwa informacja o technikach głosowania, czy też forma książkowa kart do głosowania? Czy tylko to? Wyjątkowa sytuacja wymaga wyjątkowych działań. Zarówno PKW jak i Krajowe Biuro Wyborcze nie są w stanie poradzić sobie z ogromem nieprawidłowości. To jest puenta do jakiego stanu doprowadziły państwo polskie siedmioletnie rządy Po i PSL.


- Czy należy powtórzyć wybory? Deklaracja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że wybory należałoby powtórzyć, to odważne posunięcie. Według sondażu bezpośrednio po głosowaniu (exit polls) PiS wygrało na przykład w sejmikach...
Andrzej Jaworski: To o czym powiedzieliśmy to tylko część argumentów za takim rozwiązaniem. Należy zastanowić się jakie są prawne możliwości. Domagamy się uczciwych wyborów, pewności, że nikt przy wynikach nie manipuluje. To przecież podstawa demokracji i państwa prawa. By w ogóle było zaufanie do wyłonionych organów powinno dojść do ponownych wyborów.


- I mówi to członek partii, która według badań exit polls wybory wygrała, a on sam wszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich w Gdańsku?
Andrzej Jaworski: Tak. Partii, której ów sondaż dawał przewagę nad PO i PSL. I która zawsze domaga się jasnych reguł i przestrzegania przyjętych dla tej części świata podstawowych norm.  


- Demokracje mamy wirtualną. Sytuuje to nas w standardach Naddniestrza lub Ukrainy sprzed kilku lat, gdzie skala nieprawidłowości była tak wielka, że Ukraińcy w końcu wyszli w odruchu buntu na ulice. Leszek Miller, lider SLD, domaga się obserwatorów OBWE na wyborach. Czy Polacy pójdą do następnych wyborów?
Andrzej Jaworski: Polacy będą chcieli pójść do wyborów. Nie do przyjęcia jest lekceważenie głosu wyborców. Poza tym kilkadziesiąt tysięcy kandydatów nie wie po czterech dniach czy zostało radnymi, ani nie ma pewności, czy werdykty już ogłoszone są prawdziwe, czy nie. Ogromna część - bywało, że 40 procent, głosów nieważnych wskazuje, że tak wyłonione osoby, rady, sejmiki nie będą miały legitymizacji. To wypacza wolę wyborców.


alt- Nie były to przecież pierwsze wybory. Polacy oduczyli się jak głosować, by głos był ważny?
Andrzej Jaworski: Mamy po raz pierwszy tak dramatyczną sytuację z liczeniem głosów. Tam, gdzie w poprzednich wyborach odsetek głosów nieważnych wahał się od 3-5 procent teraz jest ich 25-40 procent. To wypacza wolę wyborców. Niczym w technice bolszewików: „nie ważne jak głosują, ważne kto głosy liczy”.


- Przy braku zaufania do wyników wyborów pęka kościec demokracji, czyli wolne i uczciwe wybory. Czy da się jeszcze sytuację uratować? Kto miałby być arbitrem?
Andrzej Jaworski: Po trzech dniach od wybuchu skandalu do dymisji poddał się szef Krajowego Biura Wyborczego. To za mało. Nie tylko w personaliach tkwi przyczyna. Zawinił cały system.


- Prezydent Komorowski przedstawia się jako stabilizator, przestrzega przed chaosem. Czy należy doprowadzić do skrócenia kadencji tak wyłonionych samorządów?  
Andrzej Jaworski: Nie można być krytykowanym za to, że ktoś domaga się uczciwych wyborów w sytuacji, gdy zostało podważone zaufanie obywateli do państwa prawa. Problem prawidłowo przeprowadzonych wyborów jest niezwykle ważny. To podstawa. Za kilka miesięcy mamy wybory prezydenckie i parlamentarne. Jest droga poprzez skrócenie kadencji.


- Kampania prezydencka w Gdańsku toczy się dalej. Kandydat Jaworski już szykuje kubły by wylać je na głowę konkurenta, jak mówił, pretendujący do reelekcji, urzędujący prezydent?
Andrzej Jaworski: Pytam więc co ma na sumieniu Paweł Adamowicz, że obawia się, iż coś jeszcze może go obciążyć? Naszej narracji nie zmieniamy. Dalej są spotkania z wyborcami. Będą też happeningi.


- PiS w Radzie Miasta Gdańska ma dodatkowe pięć mandatów. Sukces?
Andrzej Jaworski: Sukces będzie po drugiej turze wyborów. W radzie miasta zaś powoli odzyskujemy możliwość przeprowadzenia zmian w zarządzaniu naszym ambitnym miastem. Ponad połowa wyborców w Gdańsku pokazała, iż wie, że czas na zmianę. Będziemy starali się przekonać też tych, którzy do wyborów nie poszli. To jest w obecnej sytuacji nader trudne. Będziemy porozumiewali się z tymi, którzy nie chcą by Gdańsk był miastem tylko dla pseudoelit.


- Odebraliście sygnały o nieprawidłowościach w Gdańsku w niedzielnych wyborach?
Andrzej Jaworski: Monitorujemy sytuację. Naszą uwagę zwraca między innymi liczenie głosów w okręgu numer 6, czyli Żabianka, Oliwa, Osowa. Byliśmy przekonani i takie były informacje, że mamy tam dwa mandaty. W ostatniej chwili straciliśmy mandat z powodu głosów nieważnych. To jest podstawą do wniosku o ponowne przeliczenie głosów, a być może i protestu wyborczego.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież