Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Absolwenci prawa na UG szturmują aplikacje. Z dużym powodzeniem

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 31 marca 2011 10:46

altOd kiedy egzaminy na aplikacje są prowadzone pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości skończyły się zarzuty o nepotyzm korporacji. Wszystkich obowiązuje ten sam test, a studenci Uniwersytetu Gdańskiego radzą sobie z nim doskonale.

   

Niedawno odbyła się wspólna konferencja minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej oraz ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego wraz z dziekanami wydziałów prawa w całej w Polsce. Przedstawiono na niej analizę wyników zdawalności egzaminu na aplikacje: radcowska, notarialną i adwokacką.
Wiedza
   

Kwiatkowski mówił, że - Obecnie jedynym kryterium przesądzającym o wyniku egzaminu jest wiedza. Chciałbym to bardzo wyraźnie podkreślić, gdyż jeszcze kilka lat temu nie było to takie oczywiste. Dziś temat ten przestał być przedmiotem debaty publicznej: od czasu przejęcia egzaminów przez Państwo, nikt nigdy nie postawił im zarzutu nieuczciwości czy faworyzowania kogokolwiek. Uważam to za wielkie osiągnięcie, warte ciągłego podkreślania.
Zdawalność
   

Pokazano również jakie uczelnie najlepiej przygotowują studentów do egzaminu: - Najwyższą zdawalność tych egzaminów już po raz trzeci odnotowano wśród absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. W podsumowaniu trzech edycji egzaminów wysoką zdawalność odnotowano również kolejno u absolwentów Uniwersytetów Łódzkiego, Gdańskiego, Wrocławskiego, Śląskiego i Warszawskiego – mówił Kwiatkowski.
Obecność
   

Na Uniwersytecie Gdańskim w 2010 roku prawo skończyły 382 osoby, a do egzaminu przystąpiło 247 osób, z czego na aplikację adwokacką próbowało się dostać 90 osób, na radcowską 124 osoby, a na notarialną 33 osoby. Zdawalność w pierwszym wypadku wyniosła 28,5%, w drugim 29%, a w trzecim 21,25%. We wszystkich wypadkach wyniki nie odstają zbytnio od średniej krajowej. Gdy dodać do tego dane z poprzednich lat, od kiedy istnieje egzamin państwowy, wtedy uniwersytet w Gdańsku plasuje się na trzeciej pozycji.
   

Studenci podchodzą do tych wyników ze swoistym dystansem. - Rzeczywiście, nieco uspokaja taka wiadomość. Jednak trzeba zauważyć, że na naszej uczelni jesteśmy traktowani bardzo  szkolnie: skrupulatnie jest sprawdzana obecność, mamy liczne kolokwia, wejściówki, trzeba chodzić na konsultacje. Podobno na reszcie prawniczych studiów w kraju panuje dużo luźniejsza atmosfera, ale jak widać taki model prowadzenia zajęć przynosi efekty, nie jest taki niesłuszny jak mogło się nam zdawać – mówi Jakub Turski, student III roku prawa na UG.

Maciej Ciemny

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież