W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Lisicki: "Nikt nie lubi podwyżek"

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 01 kwietnia 2011 13:13

Rozmowa z Maciejem Lisickim, zastępcą prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej


W czwartek radni przyjęli poprawki do uchwały dotyczącej podwyżek czynszów. Czy to już ostateczny kształt projektu?
Tak.

Co się zmieniło?

Głównie to, że o zniżki stawek czynszów będą mogli starać się mieszkańcy, którzy są naszymi dłużnikami. To ukłon w ich stronę, bo w innych większych miastach w Polsce, lokatorzy nie mają takich przywilejów. Poza tym, ustaliliśmy, że maksymalna stawka czynszu wynosić będzie 10,20 złotych za metr kwadratowy. Stwierdziliśmy bowiem, iż w niektórych sytuacjach ta kwota mogła być wyższa.

A dlaczego nie zgodziliście się na propozycję radnej Jolanty Banach, która zauważyła, że osoby, które mieszkają w dużych mieszkaniach nie będą mogły starać się o ulgę?
To kompletnie niezgodne z naszymi założeniami. Przeprowadzamy te zmiany między innymi po to, aby nie dochodziło do sytuacji, kiedy to jedna osoba mieszka ogromnym – na przykład stumetrowym - mieszkaniu.

A czemu jeszcze ma służyć ta reforma?

Chcemy uporządkować politykę komunalną miasta, bo dziś wiele osób korzysta z przywilejów, które im nie przysługują. Jestem realistą i - biorąc pod uwagę historię podobnych zmian w innych miastach - wątpię, aby doszło do wielu zamian mieszkań komunalnych między lokatorami. Sądzę jednak, że wielu mieszkańców zdecyduje się na wykup lokali. Nie ukrywamy, że to jeden z głównych celów naszych działań.

Ale nie wiadomo, ile osób będzie starać się o ulgi. To może spowodować niezły bałagan, na przykład w budżecie miasta.
Dokładnych danych rzeczywiście nieposiadany. Wiemy jednak, że w Białymstoku z ulg korzysta 36 proc. mieszkańców, a w Warszawie – 9 procent. My prawdopodobnie znajdziemy się gdzieś pomiędzy tymi liczbami. Poza tym, w tej chwili 25 procent mieszkańców pobiera zasiłek mieszkaniowy i najprawdopodobniej właśnie tym osobom będą przysługiwać zniżki.

A skąd pewność, że taka diametralna reforma przyniesie oczekiwane skutki?

Nie odkrywamy Ameryki. Podobne rozwiązania funkcjonują w Warszawie, Krakowie czy Białymstoku. Zresztą, w tym ostatnim mieście reforma polityki komunalnej spotkała się ze zdecydowanie większym sprzeciwem – były protesty i awantury w Radzie Miasta.

U nas też nie jest spokojnie. Sprzeciwia się opozycja, ciągle dokuczają anarchiści z Grupy „Nic o nas bez nas”. Mieszkańcy też martwią się podwyżkami.

Tu Pana zaskoczę. Co tydzień spotykam się z około 15 mieszkańcami lokali komunalnych przychodzących do mnie w różnych sprawach. Nie miałem jeszcze gościa, który pojawiłby się u mnie właśnie sprawie podwyżek czynszu. Sam nawet zapytałem o podwyżki trzy panie, które spotkały się ze mną w innej sprawie. Powiedziały mi, że nie będą im przysługiwać ulgi, ale jakoś sobie poradzą.

No ale z pewnością nie były zadowolone z podwyżki.

Oczywiście, przecież nikt nie lubi podwyżek. Po prostu nie widzę jakiś ogromnych emocji związanych z reformą. A co do opozycji i anarchistów – zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie krytykował zmiany.

Ale krytycy mają mocne argumenty. Twierdzą, że to będą najdroższe stawki czynszów w mieszkaniach komunalnych w Polsce.

To nieprawda. W Warszawie, Krakowie czy Poznaniu stawka za metr kwadratowy też wynosi około 10 zł. Poza tym, trzeba pamiętać, że nawet w przypadku nowych stawek, czynsze nie wystarczą na utrzymanie tych lokali. Gdańsk nadal więc będzie dopłacać do wszystkich mieszkań komunalnych.

Dziękuję za rozmowę.


Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież