W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Taksówkarze: przewoźnicy bez licencji kradną nam klientów

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 marca 2011 06:12

- To nieuczciwe, a miasto patrzy na problem przez palce – skarżą się gdańscy taksówkarze na konkurencję nieoznakowanych, a często także nielegalnych przewoźników.

- Kontrole nie są dla nich groźne, bo kontrolerzy pojawiają się na oficjalnych postojach, gdzie te „nietaksówki” się nie zatrzymują – tłumaczą taksówkarze. - Działają głównie w nocy. Niektóre z nich mają nawet tak zwane „koguty”, ale zamiast napisu „taxi” jest na nich napisane na przykład „tanie”. Ich klienci dowiadują się od znajomych albo z internetu.

- Jeśli mam do wyboru licencjonowaną taksówkę albo gościa, który, nawet bez paragonu, podrzuci mnie samochodem, a ja zaoszczędzę 6-10 zł, zawsze wybiorę tego „gościa” - przyznaje bez ogródek Piotr, student PG.

- To nieuczciwa konkurencja – przekonuje Marek Siedlecki, wiceprezes Hallo Taxi - Ci przewoźnicy nie są taksówkarzami. My musimy odpowiednio wyposażyć samochód w akredytowanym punkcie w kasę fiskalną i taksometr (to koszt ok. 3,5 tys zł), przejść badania psychofizyczne, skończyć specjalny kurs i zdać egzamin, którego koszt to około 1 tys zł, później regularnie odprowadzać ZUS, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i podatki na podstawie kas fiskalnych, często nie stosowanych przez "nietaksówkarską" konkurencję – skarży się Siedlecki.

Na początku marca wiceprezydent Gdańska, Maciej Lisicki, w Dzienniku Bałtyckim o pojawienie się konkurencji obwiniał same korporacje taksówkarskie.

- Po co podnosiły ceny do 2,70 zł? Sami sobie stworzyli tę konkurencję, bo rynek nie znosi próżni i działa tak, że jak pojawia się ktoś tańszy, to klienci się przenoszą - wyjaśniał.

Gdański magistrat przygotował w tym roku ponad 2,1 tysiąca licencji dla taksówkarzy. Zdaniem Lisickiego wzrost liczby taksówek doprowadzić ma do wzrostu konkurencyjności branży, obniżek stawek z korzyścią dla klienta. 

- To nie działa, w ubiegłym roku miasto przygotowało 2,5 tys licencji, problem w tym, że niewielu się po nie zgłosiło. Taksówka to więcej opłat i obowiązków,a większy zarobek daje „przewóz osób” albo nielegalna działalność. Dlatego kierowcy wolą funkcjonować w szarej strefie niż zostać legalnymi taksówkarzami – tłumaczy Siedlecki.

Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież