Nie "Wszystko dla Gdańska" - grosik dla fundacji radnego » Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja Stelmasiewicza, fundacja "Wspólnota Gdańska... Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt...
Reklama
Nie
czwartek, 22 kwietnia 2021 18:07
Nie
Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

"Nie zamykajcie polskich szkół!"

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 01 kwietnia 2011 12:54

altProtest odbył się 31 marca przeciwko przyjętej przez prezydent Litwy ustawy oświatowej, która doprowadzi do zamknięcia połowy polskich szkół w tym kraju.

Jest to rozporządzenie oświatowe, które wejdzie w życie 1 lipca. Zgodnie z nowym prawem w szkołach mniejszości narodowych na Litwie lekcje dotyczące historii, geografii, wiedzy o świecie będą prowadzone w języku litewskim. Pojawi się też nowy przedmiot – podstawy wychowania patriotycznego, który w całości będzie prowadzony w języku naszych sąsiadów.

Ponadto w małych miejscowościach planuje się zamykanie szkół mniejszości narodowych. W ten sposób liczba polskich szkół może się zmniejszyć ze 120 do 60.

Protest LOS-u zgromadził ponad 20 osób. W trakcie przemówień zwrócono uwagę na sprawę dyskryminacji Polaków na Litwie. Porównano sytuację mniejszości litewskiej w Polsce i mniejszości polskiej na Litwie. Zaapelowano do polskiego rządu o obowiązku podjęcia działań hamujących postępujący szowinizm litewski. Na koniec włożono odczytane oświadczenia w drzwi nieczynnego w tym dniu konsulatu.

Rozmowa z Rafałem Żakiem, z Ligi Obrony Suwerenności, uczestnikiem protestu:


- Czemu pikietowaliście?
- Chcieliśmy zwrócić uwagę na coś, co przez większość jest pomijane, a dzieje się, w naszym mniemaniu coś skandalicznego. Nie można pozwolić na takie traktowanie Polaków na Litwie. Zwłaszcza, że Polacy tam mieszkający w 1991 roku zdecydowanie opowiedzieli się za niepodległą Litwą. Są tam od wieków, czują się obywatelami tego państwa.


- Jak wygląda sytuacja mniejszości polskiej na Litwie?
- Planuje się zamknięcie połowy szkół. Ponadto wprowadza się przedmioty prowadzone w języku litewskim, w dodatku reprezentujące ideologię, która za całe zło w historii Litwy obwinia Polaków, jakoby byli zmuszeni do zawierania historycznych unii z nami.


- Mniejszość litewska ma w Polsce lepiej?
- Zdecydowanie. Gminy zamieszkane we większości przez Litwinów są np. dwujęzyczne, są litewskie szkoły. Nikt nie jest szykanowany ze względu na język, natomiast na Litwie Polak, nawet mówiący po litewsku, ale  wyczuwanym akcentem nie ma szans na znalezienie pracy.


- Polski rząd reaguje?
- Naszym zdanie nie. W Wilnie odbywają się marsze nacjonalistów skandujących „Litwa dla Litwinów” – to nie do pomyślnie, że nikt jasno i głośno tego nie potępia. Naszą organizację oskarża się o szowinizm, a my takich akcji nie robimy. Zależy nam tylko na zachowaniu tożsamości narodowej.

Maciej Ciemny
maciej.ciemny@wybrzeze24.plInne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+1 #2 Do dupków i zdrajców 2011-04-01 22:51
Ważniejszych jest 20 sprawiedliwych, niż tysiące głupków.
Cytować
 
 
-2 #1 jacekjacek 2011-04-01 14:23
ofiary LOSu z nich. 20 osób to aż się płakać chce
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież