Nie "Wszystko dla Gdańska" - grosik dla fundacji radnego » Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja Stelmasiewicza, fundacja "Wspólnota Gdańska... Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt...
Reklama
Nie
czwartek, 22 kwietnia 2021 18:07
Nie
Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Questing – nowa forma krzewienia kultury czy dziwaczne podchody?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 30 marca 2011 20:09

altCzy niecodzienna forma podchodów zrobi w Polsce karierę porównywalną do tej ze Stanów Zjednoczonych?

Bałtów, niewielka miejscowość w województwie Świętokrzyskim. To właśnie to miejsce wybrali sobie na relaks Kasia i Piotr wraz z dwoma synami: 12-letnim Pawłem i 11- letnim Patrykiem. Nie zamierzają jednak rozsiąść się wygodnie na ogrodowych krzesłach i cieszyć się ładną pogodą. Już od samego rana starają się oni rozwiązać zagadkę związaną z historią tego miejsca. Wszystko w ramach zabawy terenowej, która dotarła do nas ze Stanów Zjednoczonych: Questingu.

Questing (od ang. „quest”, czyli zadanie) z pozoru przypomina podchody – grupa osób szuka specjalnych miejsc, w których napotykają się na różne łamigłówki. Od tradycyjnej zabawy różni się jednak tym, że zagadki są związane z historią miejsca. – To świetny sposób na promocję kultury czy zabytków w praktycznie każdym mieście. Uważam, że questing szybko zrobi się bardzo popularny – mówi Kasia.

Czy to nie przesadzony optymizm? Organizatorzy zabawy twierdzą, że nie. – Zainteresowanie questingiem jest coraz większe – przyznaje Renata Poreda z Planet PR, które współtworzyło projekt w Bałtowie. – Liczymy, że pomysł podchwycą inne miasta w całej Polsce – dodaje.

Co, oprócz dobrej zabawy, oferuje questing? – Dzięki niemu odkrywamy na nowo region poprzez wyjątkowe elementy i historie związane z lokalnym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym. Jest on też sposobem na aktywizację lokalnej społeczności, czego doskonałym przykładem jest Bałtów – uważa Poreda.

O ile w Polsce ta forma spędzania wolnego czasu dopiero raczkuje, to szczególnie w Ameryce jest ona wyjątkowo popularna. Za jej twórcę uważa się Stevena Glazera, który rozpoczął realizację pierwszego questingowego projektu. Dynamika, z jaką jego idea zaczęła się rozwijać, zaskoczyła samego pomysłodawcę. Dziś w Stanach Zjednoczonych działa program Valley Quest, w którego skład wchodzi 160 questów obejmujących 50 miasteczek w dolinie rzeki Connecticut. Czy w Polsce będzie podobnie? Miłośnicy questingu nie mają wątpliwości, że tak.


AdD

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież