Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Abp. T. Gocłowski świadkiem w sprawie Stella Maris

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
niedziela, 27 stycznia 2013 16:27

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski, b. metropolita gdański w okresie gdy jego spowiednik i dyrektor wydawnictwa diecezjalnego Stella Maris, ksiądz B., rozwijał niepoligraficzny segment kościelnej firmy został wezwany w miniony piątek przez gdański sąd okręgowy na świadka w toczącym się już 6 lat procesie.


Sąd uwzględnił wniosek obrońcy oskarżonego członka zarządu Energobudowy, Jacka O., mecenasa Mariusza Winiarczyka, który przesłuchanie b. metropolity uznał za istotne w kontekście materiałów zgromadzonych w śledztwie gdańskiej prokuratury apelacyjnej. Można z nich dowiedzieć się o istotnych rozbieżnościach w zeznaniach abp. Tadeusza Gocłowskiego i kanclerza kurii Albina Potrackiego co do stanu wiedzy metropolity na temat sytuacji w kościelnym wydawnictwie. W tle pozostaje niewyjaśniona przez prok. Zbigniewa Niemczyka i Krzysztofa Nowickiego sprawa zeznań Janusza B., jednego z oskarżonych, który przywołał w śledztwie spotkania z udziałem wysoko postawionych osób z kurii, które zachęcały go do podjęcia współpracy gospodarczej z diecezjalnym przedsiębiorstwem. Okoliczności tych, ani poważnych rozbieżności wynikających z zeznań Jana Jakubowskiego, zarządcy komisarycznego Stella Maris, śledczy nie podejmowali w postępowaniu.


Nie wiadomo, czy 1 marca abp. Tadeusz Gocłowski stawi się w gdańskim sądzie. Poprzednia próba przesłuchania gdańskiego biskupa skończyła się po korowodach prawnych... wyprawą sądu do mieszkania biskupa w Oliwie. Również w śledztwie prok. Niemczyk wysłuchał arcybiskupa w jego rezydencji, a treść tego wysłuchania zapisał w aktach sprawy. Wynikać z niego miałoby, że metropolita kompletnie nic nie wiedział o sytuacji w podległej sobie firmie, a o wszystkim dowiedział się z prasy. Następnie prokuratura sięgnęła po kanon prawa kanonicznego, który wykluczał jakąkolwiek odpowiedzialność arcybiskupa. Nie mamy zamiaru płonąć na stosie, mówił prok. Nowicki jednemu z oskarżonych.


Sąd w Gdańsku zlecił również na piątkowej rozprawie ustalenie miejsca pobytu i skuteczne powiadomienie o wezwaniu na świadka dla b. funkcjonariusza ABW, Jerzego Pony, którego od wielu miesięcy bezskutecznie oczekuje. J. Pona to jeden z kluczowych śledczych w tej sprawie, miał się m.in. dopuścić okłamywania świadków, ich nękania, w celu uzyskania zeznań przydatnych dla oskarżenia.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież