Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
czwartek, 04 marca 2021 11:49
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
Przed startem rozgrywek eWinner 1. Ligi, na stadionie im. Zbigniewa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Doroczne spotkanie Adamowicza z biznesem

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 stycznia 2013 10:52

Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz już po raz 11. spotkał się z przedstawicielami gdańskiego biznesu. W spotkaniu 25 stycznia udział wzięło około 250 osób reprezentujących różne sektory gospodarki oraz reprezentanci miasta i jednostek miejskich związani z szeroko pojętą tematyką gospodarczą.Tegoroczne spotkanie miało szczególny charakter. Prezydent zachęcał środowiska biznesowego do aktywnego włączenia się w dyskusję nad przyszłością gdańskiej gospodarki i kluczowymi obszarami rozwoju. Takimi jak szeroko pojętą gospodarką morską, energetyką, chemią i nowoczesnymi usługami opartymi na wiedzy. Prezydent w trakcie spotkania zachęcał do zacieśniania współpracy w trójkącie biznes nauka samorząd. Celowość takiej współpracy potwierdzają przedstawiciele jednej z firm sektora IT uczestniczącej w niedawnej misji gospodarczej władz miejskich i pomorskich do USA.


altAdamowicz powiedział m.in. - Po raz pierwszy spotykamy się w nowych pomieszczeniach Międzynarodowych Targów Gdańskich Amber Expo, obok stadionu PGE Arena. Na terenie, gdzie jeszcze tak niedawno temu były działki pracownicze, pasły się świnki, chodziły kurki, były jakieś ogromne mogilniki czyli składowiska substancji toksycznych, pamiętające jeszcze czasy Gomułki i Bieruta. W dzielnicy Letnica, która dzięki Euro 2012 została zrewitalizowana. Teraz trzeba nakreślić nowe zadania na najbliższe lata. Nakreślić horyzont do 2030 roku, tak jak ta data jest graniczna dla Unii Europejskiej. Ale kroplówka finansowa z  UE skończy się w roku 2020. Po tej dacie będziemy musieli sami dbać o nasz rozwój. Wydawanie pieniędzy publicznych owszem  jest rzeczą przyjemną, bo zyskuje się wyborców. Gorzej nam wychodzi to, na czym mamy zarabiać? Z czego mają się brać dochody budżetowe? Co ma być silnikiem napędowym rozwoju dla Gdańska?


Jak zaznaczył Adamowicz, z pewnością mały i średni biznes, petrochemia i sektor energetyczny na czele z Lotosem i Energą. Kolejne silniki to Port Gdański, logistyka, przemysł stoczniowy, morski. Ten przemysł ma oparcie w Politechnice Gdańskiej. Istotnym silnikiem jest też sektor nowych technologii, przyciągnięcie zagranicznych inwestorów. W ocenie Adamowicza trzeba jeszcze większy nacisk położyć na edukację i to od przedszkola poprzez szkoły zawodowe i uczelnie wyższe. Tutaj należy dokonać rewolucji, podnosząc poziom kształcenia zwłaszcza przedmiotów ścisłych. Temu celowi służy powstawanie klastrów. Jak przyznał prezydent, my wszyscy odpowiadamy za stan bezrobocia, bo przez 20 lat nie potrafiliśmy m.in. wyposażyć mieszkańców w kapitał intelektualny. To jest wielkie zadanie uruchomienia współpracy świata nauki z biznesem i samorządem. We Wrocławiu jest ponad 2 tys. studentów informatyki, w Krakowie ponad 8 tys., a w Gdańsku zaledwie 900. A przecież posiadanie wyszkolonej kadry warunkuje postęp i rozwój regionu.


alt


Adamowicz powiedział też, że dwa dni temu nie uczestniczył w obchodach 15-lecia Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, bo w tym samym czasie wraz z marszałkiem pomorskim starali się skłonić amerykańskich inwestorów, by po Krakowie wybrali Gdańsk. Jest to firma, która poprzez centra wiedzy świadczy usługi intelektualne i mówi o stworzeniu u nas 2 tys. miejsc pracy. Dla niej w Gdańsku są już wybudowane biurowce na miarę XXI wieku. Adamowicz zaapelował, aby kolejna kroplówka unijna na lata 2013-2017 została odpowiednio wykorzystana. Aby stawiać na rodzime firmy. Z niedawnego wyjazdu do USA wraz z marszałkiem Mieczysławem Strukiem obaj włodarze mają dużą inspirację i wiele nowych projektów.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski     


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież