Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ... Stanowcze stanowisko Solidarności w sprawie szkoły w Kokoszkach » Stanowisko Prezydium Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ws... Korzystny wyrok dla MIIWŚ w sprawie zmian na wystawie głównej » 15 października 2020 r. zapadł wyrok w sprawie wprowadzonych zmian i uzupełnień na wystawie głównej ...
Reklama
Gdańsk w strefie czerwonej
piątek, 16 października 2020 15:17
Gdańsk w strefie czerwonej
Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Śniadek: Tusk boi się prawdy

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
sobota, 14 kwietnia 2012 17:47

altZ Januszem Śniadkiem, byłym przewodniczącym NSZZ Solidarność, posłem PiS i szefem partii Jarosława Kaczyńskiego w okręgu gdyńsko-słupskim rozmawia Artur S. Górski
-  Premier Donald Tusk obwieścił w Sejmie, że jest depozytariuszem prawdy o katastrofie pod Smoleńskiem. Stwierdził z sejmowej trybuny, że „tej prawdy o Smoleńsku nie zagłuszy ani skandowanie pod Pałacem Prezydenckim, nie zagłuszy krzyk tych, którzy z tej katastrofy robią machinę polityczną. Możecie krzyczeć 10 kwietnia, przez cały rok, nie zakrzyczycie prawdy” – mówił. Zatem premier dysponuje prawdziwą wiedzą o tym, co było przyczyną dramatu z 2010 roku?
Janusz Śniadek: To jest jedno z pytań. Jakiej prawdy nie zagłuszymy? Czy tej ogłoszonej przez generał Anodynę, która w oczach świata miała nas kompromitować, czy może tej, którą firmował były minister Jerzy Miller? A może tej lansowanej przez Edmunda Klicha? Zdumienie i oburzenie ogrania, gdy słyszy się z ust premiera, że oto dochodzenie do prawdy, stawianie pytań i szukanie odpowiedzi by prawdę o katastrofie ujawnić jest zakrzykiwaniem prawdy.

- To poszukiwanie przyczyn katastrofy, podjęte też przez zespół parlamentarny oraz niezależnych ekspertów ma więc doprowadzić o wyjaśnienia tego, co działo się tuż przed  zderzeniem tupolewa z ziemią…
Janusz Śniadek: Wiemy już dużo więcej. I to dzięki wytrwałej pracy specjalistów i ludzi dobrej woli, którym właśnie na prawdzie zależy, którzy nie ulegają rosyjskiej narracji, którą chętnie podjął rząd Donalda Tuska. Trzeba więc walczyć z zacieraniem śladów, z niszczeniem dowodów, z fałszywymi, kłamliwymi tezami, powtarzanymi od poranka 10 kwietnia 2010 roku, jak te o kilkakrotnym podchodzeniu do lądowania, jak o polskim pijanym generale w kokpicie, co ugodziło w honor munduru, jak wywierana jakoby presja na załogę. Niczego takiego nie było. To zaś, co dzieje się z kluczowym dowodem w sprawie, czyli z pozostawionym w Rosji wrakiem naszego samolotu oznacza całkowitą bezsilność polskich władz. To, co wyczynia obecna ekipa można porównać, zachowując proporcje, z aferą hazardową. Przegłosowano, że afery nie było. Ale nie można przegłosować, że nie było katastrofy i jej przyczyn.

- Można jednak mechanizmami propagandy i dezinformacji sprawić, że rodacy nie będą w końcu wiedzieli komu mają ufać, i po co jest ten temat smoleński. Co trzeci Polak nie wie co sadzić o raportach w sprawie katastrofy. Jest swoisty mętlik… 
Janusz Śniadek: Ależ właśnie, że ludzie przestają się nabierać na powtarzane kłamstwa, na szyderstwa z prób dochodzenia do prawdy, z głoszonych tez o uleganiu jakoby teoriom spisku. Polacy nie przyjmują tych zdań o pancernej brzozie, o niefrasobliwych pilotach, o naciskach. Chcemy prawdy i się jej domagamy. Tusk to widzi i wpada w panikę. Stąd to dramatyczne zasłanianie się trumnami.

- Mówi pan o zarzucie, że opozycja, a głównie PIS, robi polityczne kariery na Smoleńsku? Premier w Sejmie stwierdził w piątek: „z coraz większym zdumieniem patrzyliśmy na tych, dla których katastrofa smoleńska i pamięć o zmarłych jest przede wszystkim polityczną drogą do domniemanego zwycięstwa w przyszłości. Powiem tak po ludzku: wolałbym się nie urodzić, niż na grobach zmarłych budować swoją karierę polityczną…
Janusz Śniadek: Te zdania były wyjątkowo odpychające, świadczące o arogancji i panice. Czyżby domaganie się wyjaśnienia najtragiczniejszej w dziejach katastrofy lotniczej było polityką? Słyszeliśmy, że robimy karierę na grobach ofiar. To już była bezczelność. Chyba, że chodzi  Donaldowi Tuskowi o tych, którzy wspięli się po szczeblach kariery po katastrofie, którzy zajęli miejsca po poległych. Premier stawia fałszywe zarzuty. Tak reaguje człowiek przestraszony. Gdyby było inaczej, gdyby nie było poczucia winy, nie doszłoby do tak dramatycznych zaniedbań w śledztwie.

- Państwo zawiodło? Obywatele mają zastosować zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do własnego państwa?
Janusz Śniadek: Aparat państwowy rzeczywiście zawiódł na całej linii. Zarówno przed, jak i po katastrofie. Przypomnijmy te kampanie ośmieszania i umniejszania roli prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przypomnijmy żenujące rozdzielenie wizyt, rosyjską grę wokół wizyt i w końcu bezwolne poddanie się rosyjskiej wykładni w śledztwie.

- Czy PiS będzie dążył do powołania międzynarodowej komisji, która zbada przyczyny katastrofy?
Janusz Śniadek: Komisje natowskie i unijne nie będą działały bez zgody rządu. Wbrew woli rządu nie da się ich powołać.

- Czy po dwóch latach jesteśmy bliżej rozwikłania tragicznej tajemnicy lotu Tu-154 M 101 do Smoleńska?
Janusz Śniadek: Tak, ale dzieje się to bardzo powoli. Kłamstwo wokół 10 kwietnia 2010 roku pęka. Nie wytrzymują krytyki tzw. oficjalne ustalenia, będące zbiorem jedynie hipotez, mających potwierdzić wersję de facto rosyjska, Rodzą się nowe pytania, kolejne wątpliwości.

- Mimo, że Tusk zapewnił, że polskie władze robią wszystko, by szczątki tupolewa wróciły do kraju nie ma to żadnego efektu. Czy patrząc przez smoleński prymat nasza rola na arenie międzynarodowej jest taka, jak przed katastrofą?
Janusz Śniadek: Podżyrowanie przez rząd rosyjskiego kłamstwa smoleńskiego osłabia powagę rządu i Polski na arenie międzynarodowej. Świat widzi słabość, tą niemoc, to włączenie się w rosyjską narrację. To, co dzieje się z wrakiem dowędzi kompletnego fiaska polityki rządu w relacjach z Rosją, która odbudowuje swoją strefę wpływów.

- Co zatem z autorytetem państwa polskiego?
Janusz Śniadek: Następuje erozja autorytetu państwa polskiego. Smutna, ale i groźna jest defensywna państwa, która osłabia autorytet rządu i tegoż państwa w oczach własnych obywateli.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
-1 #1 Mcg 2012-04-15 10:08
Kto czerpie korzyści po Smoleńsku, kto wspiął się PO trumnach na szczyty kto przechwycił kancelarię prezydenta - no kto?
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież